جوانان و نوجوانان

آداب خورد و نوش

عُمَر بن ابی سلمه پسربچه‌ی کوچکی بود که با مادرش ام سلمه رضی الله عنها زندگی می‌کرد. ام سلمه بعد از وفات شوهرش ابوسلمه، با پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم ازدواج نمود و پسرش عمر، در دامان نبی اکرم صلى الله علیه وسلم پرورش یافت.

عُمَر همراه با پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم غذا می‌خورد؛ همانند هر پسری که با پدرش غذا می‌خورد و همان‌گونه که تو نیز با پدر و مادرت غذا می‌خوری!

عُمَر پسربچه‌ی یتیمی بود که پدرش را در کودکی از دست داده بود و پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم او را دوست می‌داشت و آداب اسلامی را به او یاد می‌داد.

باری عُمَر داشت همراه با پیامبر صلى الله علیه وسلم غذا می‌خورد و با دستش در کاسه دور می‌زد و همانند بسیاری از بچه‌ها از هر جای کاسه لقمه برمی‌داشت و می‌خورد. پیامبر صلى الله علیه وسلم به او یاد داد که چگونه غذا بخورد، لذا به او گفت: «بسم الله بگو و از جلوی خود بخور.»

برای مسلمان همین مناسب است که این‌گونه ابتدا «بسم الله» گفته و با دست راست و از جلوی خود بخورد.

این‌چنین پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم ادبِ خوردن و نوشیدن و ادب هر چیز دیگر را به امتش آموخت؛ همان‌گونه که عُمَر کوچولو را یاد داد. پیامبر صلى الله علیه وسلم می‌فرماید: «همانا من به عنوان یک معلم مبعوث شدم.»

خداوند متعال پیامبرش را تربیت کرده و آداب هر چیزی را به او آموخت؛ چنان‌که پیامبر صلى الله علیه وسلم می‌فرماید: «پروردگارم مرا تربیت کرد و خوب هم تربیت کرد.»

حضرت ابوهریره رضی الله عنه می‌گوید: رسول خدا صلى الله علیه وسلم هرگز از هیچ غذایی عیب نگرفت؛ اگر دلش می‌خواست، آن را میل می‌فرمود و اگر نمی‌خواست، میل نمی‌کرد.

پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم می‌فرماید: «من همانند غلامان می‌نشینم و همانند غلامان غذا می‌خورم.» و فرمودند: «من در حالت تکیه داده، غذا نمی‌خورم.»

حضرت کعب بن مالک رضی الله عنه می‌گوید: پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم را در حالی دیدم که با سه انگشت غذا می‌خورد و در پایان آن‌ها را لیسید.

حضرت انس رضی الله عنه می‌گوید: هنگامی که رسول خدا صلى الله علیه وسلم از غذا فارغ می‌شد، سه انگشت خویش را می‌لیسید و می‌فرمود: «هنگامی که لقمه‌ای از دست شما افتاد، آن را دوباره بردارد و آن را پاک کرده و بخورد و برای شیطان نگذارد.» و نیز به ما دستور داده که کاسه را با دست بلیسید و فرموده است: «هیچ یک از شما نمی‌داند که برکت غذا در کدام حصه‌ می‌باشد.»

حضرت انس رضی الله عنه می‌گوید: پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم آب را با سه نفس می‌نوشید.

حضرت ابن عباس رضی الله عنه می‌گوید: پیامبر صلى الله علیه وسلم از این‌که کسی آب را با یک نفس بنوشد یا در آن فُوت کند، نهی کرده است.

حضرت انس رضی الله عنه از پیامبر صلى الله علیه وسلم روایت می‌کند که ایشان از نوشیدن آب در حالت ایستاده نهی نموده است.

حضرت حذیفه رضی الله عنه می‌گوید: پیامبر صلى الله علیه وسلم ما را از پوشیدن لباس ابریشم و دیبا، و نوشیدن در ظرف‌های طلا و نقره منع کرده و گفته است: «این‌ها در دنیا برای کفار است و در آخرت برای شما.»

استاد سید ابوالحسن ندوی( القراءة الراشدة )
ترجمه : سنت آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی