مقالات

آزادی از نگاه جاهلیت قدیم و معاصر

نشانه دیگر جاهلیت، این پیوندهای بی بند و بار جنسی را نشانه ای از نشانه های « آزادی شخصیت » بشمار آوردن، و معتقد بودن به اینکه در برابر چنین آزادی شخصیتی جز انسان بدکردار و خطاکار به مبازره نمی ایستد، و غیر از انسان متعصب و سختگیر بر آن نمی شورد!

جاهلان از تمام آزادیهای « انسانیت » چشم پوشی و گذشت می کنند، ولیکن از این آزادی « حیوانی » به هیچ وجه چشم نمی پوشند وگذشت نمی کنند! گاهی تمام آزادیهای انسانی را نادیده می گیرند، و اما در برابر کسی که بخواهد آزادی حیوانی ایشان را سر و سامان و نظم و نظام بخشد و آن را پاکیزه دارد و از آلودگیها بپالاید بپا میخیزند و توفنده و غران بر او می تازند!

در میان جوامع جاهلی تمام ارگانها و دستگاهها دست به دست هم می دهند و یکدیگر را یاری می کنند برای درهم شکستن موانع اخلاقی، تباه کردن قوانین فطری سرشته در ذات انسان، آراستن و پـیراستن شهوات حیوانی با القاب و عناوین فریبنده و ظاهر پسند، شعله ور ساختن آتش هوس با وسائل گوناگون، کشاندن به انجام اعمال جنسی بی قاعده و بی رویه، سست گرداندن روابط و پیوندهای خانوادگی، خوار داشتن مقررات و ضوابط خانه و جامعه، تحقیر مواظبتها و نظارتها، خواه از سوی خانواده باشد و خواه از جانب جامعه، خوار داشتن احساسات فطری سالمی که از شهوات بـی ادبانه و بی بند و بار بیزار وگریزان است، ستودن چنین شهوات و هوسرانی ها و بزرگ و سترگ جلوه دادن بی بند و باریهای عاطفی و بدنی و تعبیری!

تمام اینها از نشانه های جاهلیت پستی است که اسلام آمده است تا احساسات بشری و جوامع انسانی را از آنها پاکیزه دارد. این نشانه ها هم همان نشانه هایی است که هر جامعه جاهلی آلوده و نشاندار بدان است. برای مثال کسی که اشعار امرئ القیس ، شاعر دوران جاهلی عرب را می خواند، همسان آنها را می تواند در اشعار دوران جاهلی یونانی و دوران جاهلی رومانی بیابد، و نظائر آنها را در ادبیات و هنرهای معاصر جاهلیت عرب و در جاهلیتهای دیگر نیز بیابد. همچنین کسی که آداب و رسوم جامعه، هرزه گرائی زنان، دیوانگی دلباختگان، هرج و مرج و اختلاط زنان و مردان را در تمام جاهلیتهای قدیم و جدید وارسی و بررسی کند، می بیند که مـیان آنها همگونیها و پیوندهائی است، و جملگی از جهان بینی های همسانی، سرچشمه می گیرند، و سخنها و شـیوه های نزدیک و همگونی در پیش می گیرند!

همیشه این آزادی حیوانی، به نابودی تمدن و نابودی ملتی می انجامد که چنین آزادیی در میانشان می پراکند، چنانکه تمدن یونانی و رومی و ایـران باستان بدین سرنوشت، گرفتار آمدند، و امروزه هم چنین سرنوشتی در انتظار تمدن اروپائی و آمریکائی است، و هم اینک با وجود پیشرفت ژرف و چشمگیر صنعتی، در حال سقوط و فروپاشی است. این کار، فرزانگان و خردمندان آنجا را به هراس انداخته است، و چنانکه از گفته های شان پیدا است آنان ناتوان تر از آنند که بتوانند در برابر چنان موج توفنده و ویـرانگری ایستادگی نمایند و تاب مقاومت داشته باشند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برگرفته: از تفسیر (فی ظلال القرآن)

نوشته: سید قطب رحمه الله

 

امّت آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی