خانه / فقه و احکام / پرسش و پاسخ / آیا انجیل یکی است یا چند تا ؟ (1)

آیا انجیل یکی است یا چند تا ؟ (1)

پرفسور هایر – صاحب کرسی کتاب مقدس در دانشگاه کامبن هلند – در گفتگو با روزنامه ی لیدش داخبلاد می گوید : در حقیقت کتاب مقدس ( یعنی انجیل ) کلام خداوند نیست ، بلکه ساخته ی دست بشر است ، و محتوی حقائق ابدی نمی باشد بلکه صورت های مختلفی از داستانهای متنوع انسانی است . )) این گفتگو غوغای خبری بزرگی را رقم زد ، با وجود اینکه نیاز به چنین غوغایی نبود چرا که آقای دکتر ، حقیقتی را بیان کرده بود که حتی تحلیل گران مسیحی هم در ثبوتش هیچ شکی ندارند ، و درواقع اناجیل مرقص ، متی ، لوقا و یوحنا کتابهای تاریخی هستند که این مردان در مورد زندگی مسیح و اقوال و افعالش به رشته ی تحریر در آورده اند ، و خواننده ی این کتب کاملا به این امر پی خواهد برد . حتی لوقا در ابتدای کتابش می گوید : بسیاری در مورد تاریخ حوادثی که نزد مسیحیان اول رخ داده است بر اساس نقل از شاهدان عینی ، مطالبی را نگاشته اند . وقتی بنده این مباحث را با دقت مورد بررسی قرار دادم ، مناسب دیدم که آنها را تدوین نمایم … ) انجیل لوقا فقرات 1-2 اصحاح اول .

انجیل عیسی کجاست ؟

قبل از اینکه اناجیل مورد اعتماد مسیحیان را مورد بررسی قرار دهم ، باید یک سوال اساسی پاسخ داده شود و آن اینکه انجیل عیسی کجا مخفی شده است ؟ قرآن کریم بیان می کند که خداوند کتاب انجیل را بر عیسی نازل کرد ، الله متعال می فرمایند : ((و عیسی پسر مریم را به دنبال آنان [=پیامبران دیگر] درآوردیم، در حالی که تورات را که پیش از او بود تصدیق داشت، و به او انجیل را عطا کردیم که در آن، هدایت و نوری است و تصدیق‌کننده توراتِ قبل از آن است، و برای پرهیزگاران رهنمود و اندرزی است.)) (المائدة:46) ، همچنین در انجیل مرقص ، در مورد انجیل عیسی سخن گفته شده است ، اصحاح اول فقره 14-15 : بعد از اینکه یوحنا وفات یافت ، یسوع به منطقه ی جلیل رفت ، به انجیلی که ازجانب خداوند فرستاده خواهد شد ، بشارت داد ، و گفت : زمان موعود فرا رسیده و ملکوت الله نزدیک شده است ، پس توبه کنید و به انجیل ایمان آورید )) .

لازم است بدانیم که هیچکدام از این اناجیل چهارگانه ، انجیلی نیست که بر عیسی علیه السلام نازل شده است چرا که همه ی آنها بعد از وفات عیسی نوشته شده است .

پس انجیل چه شد ؟ و چرا اناجیل متی و مرقص و لوقا و یوحنا باقی ماندند ؟ برای جواب دادن به این سوال ، باید به این نکته توجه داشت که مجامع مسیحی هر آنچه را که می خواستند تقریر کرده و عقائدی را که نمی پسندیدند ابطال می نمودند و تمام رسائل و انجیل هایی که بر خلاف خواسته های آنها بود را از بین برده و مخفی می کردند ، مسیحیان تمام کتابهایی که در اختیار داشتند را به مجمع نیقیة –سال 325م- ارائه کرده و خروجی آن همین چهار انجیل شد و دستور داده شد دیگر اناجیل و کتابها از بین برده و سوزانده شود ، لذا انجیل عیسی ، انجیل تذکرة ، انجیل یعقوب ، انجیل توما ، انجیل بطرس ، انجیل فلیبس ، انجیل برنابا ، و دیگر اناجیل نابود شدند ، بنابراین کسی نمی داند آن اناجیل چه شده و کجا هستند .

در ادامه بعد از این مقدمه می خواهیم مختصری در مورد اناجیل مورد اعتماد مسیحیان سخن بگوییم ، و مهمترین نقدهایی که در این زمینه شده است را ارائه دهیم ، خصوصا مواردی که مربوط به روایت است .

1- انجیل متی

این انجیل را یکی از حواریون عیسی نوشته است ، اسم این شخص متی اللاوانی یا لاوی بوده است . نگاه شود مرقص (2/14) و لوقا (5/27) ، شغلش جمع کننده ی مالیات بود که شغلی حقارت آمیز نزد یهود به حساب می آمد . بعد از بالا رفتن عیسی علیه السلام خودش را برای دعوت به سوی مسیحیت فارغ کرد . انجلیش را در سال 60 میلادی به رشته ی تحریر در آورده و در سال 62 در حبشه به قتل رسید بعد از اینکه 23 سال دعوتگر مسیحیت بود .

یکی از ایراد هایی که به این انجیل وارد می دانند این است که نسخه ی اصلی آن مفقود شده است ، چرا که نامبرده انجلیش را به زبان آرامی نگاشته ، اما این نسخه موجود نیست ، و دقیقا تاریخ تالیفش هم در دسترس نمی باشد ، اضافه بر این نسخه ی منقول از آن نیز معروف نمی باشد و مترجم آن هم کاملا مجهول است و درجه ی امانت داری و دینش هم بر کسی مشهود نمی باشد ، با این حساب چگونه می توان چنین کتابی با این درجه از غموض و ابهام را به عنوان کتابی عمده در دین قرار داد که اعمال و رفتارهای مردم را منظم سازد  ؟

2- انجیل مرقص

نویسنده ی این انجیل مرقص هارونی است ، نامبرده یهودی الاصل بوده و به عیسی علیه السلام ایمان می آورد ، اما او را ملاقات نکرده و تنها حواری عیسی پطرس را دیده است ، به همین خاطر پژوهشگر (( ولیم بارکلی ) ) استاد عهد جدید در دانشگاه جلاسجو می گوید : انجیل مرقص در واقع خلاصه ی مشاهدات و مواعظ پطرس است ، چرا که مرقص در زمان پطرس می زیسته است )) . مرقص در مصر در سال 67 میلادی کشته شد . برخی از مورخین مسیحی معتقدند که در حقیقت بطرس این کتاب را نوشته ، و به شاگردش مرقص نسبت داده است . مورخ مسیحی ابن بطریق می گوید : و در عهد نارون قیصر پطرس رئیس حواریین ، انجیل مرقص را در شهر رومیة نوشته و به مرقص نسبت داد .

در حقیقت اولین چیزی که شخص در مورد این اناجیل با آن مواجه می شود ، این است که با فاصله ی زیاد از بالا رفتن عیسی به آسمان ، نوشته شده است ، امری که در اطمینان ما به اینکه آیا واقعا از عیسی منقول است ، تاثیر می گذارد ، خصوصا اینکه می بینیم اختلاف زیادی بین اناجیل در مورد بیان وقائع تاریخی وجود دارد ، بنابراین با دقت در این موارد پی می بریم که این کتب از اشتباه به دور نیستند چرا که کتابهای آسمانی نمی باشند ، اگرچه مسیحیان ادعا می کنند که روح القدس برای نوشتن آنها وحی آورده است اما این گفتارشان هیچ دلیلی ندارد ، چرا که اگر واقعا از سوی خداوند وحی شده بود دیگر اختلافی در بینشان وجود نداشت .

http://articles.islamweb.net/media/index.php?page=article&lang=A&id=35718

 

 

    منبع: نوار اسلام

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

حکم مالیات در شریعت اسلامی

سوال: بیت المال دراسلام درزمان کی بوجود آمد؟ آیا اخذ پول درزمان حضرت محمد صلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *