مطالب ویژه

آیا زمان آن فرا نرسیده است که به خود آییم؟

در روز گذشته بیشتر از روز های قبل، خبر های ناخوشایندی در فضای مجازی دست به دست می شد

نويسنده: استاد عبدالباری قانت

در روز گذشته بیشتر از روز های قبل، خبر های ناخوشایندی در فضای مجازی دست به دست می شد، عده ای از نبود و یا کمبود وسایل طبی در هرات برای آزمایش گرفتن از افراد مشکوک به ویروس کرونا شاکی بودند، برخی به خاطر بی توجهی و یاکم توجهی حکومت به مستضعفان و مستمندان ناله سر می دادند، تعدادی به خاطر بسته بودن سرک ها و جاده های شهر، شکایت می نمودند، کسانی به خاطر جدی گرفته نشدن ویروس کرونا از سوی بسیاری از مردم، ناراض بودند و….
در این میان دو قضیه ای تکان دهنده به وقوع پیوست؛ یکی در هرات و دیگری در فراه که قلب های بسیاری از عزیزان مان را جریحه دار ساخته و نمک بر زخم های این ملت پاشید، در مسیر سرک اسلام قلعه، پنج تن از هموطنان گرامی و عزیز مان به شکل مظلومانه به شهادت رسیدند و خون شان زمین را رنگین ساخت که از الله متعال عاجزانه می خواهیم تا ایشان را مورد لطف و رحمتش قرار داده و آنان را به درجات بالایی بهشت جاودان نایل گرداند و برای عزیزان و بازماندگان شان، صبر جمیل و اجر جزیل عنایت فرماید!
اما قضیه ای که در فراه به وقوع پیوست، یکی از عالمان عامل و فرهیخته ی مان که هم اهل قلم بودند و هم اهل منبر و سخن به شکل ناجوان مردانه ترورگردیده و به مقام رفیع شهادت نایل آمدند، نگارنده ی این سطور خوب به یاد دارد ده سال قبل، توفیق نصیبش گردید، سفرهای پی هم و با فاصله های کوتاه به ولایت فراه داشت در حاشیه ی آن سفرها، نشست های با جناب مفتی صاحب عبدالکریم حقمل و دیگر علما صورت می گرفت و با ایشان از وضعیت نا بسامان جامعه و تلاش های که ضرورت است تا برای بالابردن میزان فهم صحیح اسلام در میان مردم به خصوص نسل جوان، انجام گیرد و تقاضای همکاری از ایشان برای راه اندازی و سهم گیری در زمینه ی فعالیت های اسلامی که الحمد لله با استقبال گرم جناب مولانا صاحب حقمل و دیگر عزیزان روبرو می شد و ایشان پیوسته با برنامه های اسلامی همکار بوده، و وقتی از ایشان تقاضای تقدیم درس و بحث صورت می گرفت با کمال میل پذیرفته و در جمع جوانان حاضر شده و به توجیه و رهنمایی نسل جوان می پرداختند. الله متعال ایشان را در قافله ی دعوتگران و مصلحان نیک اندیش قرار داده و راه شان را پر رهرو بگرداند. آمین آمین!
اما در این میان چه باید کرد؟
سلسله ی ترور و حذف شخصیت های دلسوز و آگاه در گوشه گوشه ی این وطن جریان دارد، هر روز از گوشه و کنار این وطن می شنویم که زمین به خون انسان/ انسان های بی گناه لاله گون می شود و بعد از مدتی به فراموشی سپرده شده و باز این ترور های کور ادامه پیدا می کند، این واقعات و موارد مشابه، پیامی سرنوشت ساز با خود به همراه دارد، برای عموم ملت ما و به خصوص برای آنانی که اهل دانش و آگاهی و بهره مند از دردمندی و دلسوزی برای این مرزوبوم اند، این نکته را فریاد می زند که باید به خود آییم، دست از تفرقه و چند دستگی بر داریم، منافع زودگذر را کنار گذاشته و هرکدام ما در هر موقفی که قرار داریم بیایم دلسوزانه به حال این ملت هر دم شهید، بیاندیشیم، سلیقه گرایی، سمت گرایی، منطقه گرایی، قوم گرایی، خویش خوری، حزب گرایی، چوکی پرستی، پول پرستی، و… را کنار گذاشته دست به دست هم داده و به فکر نجات ملت خود شویم، بس است این همه چشم به سوی بیگانگان دوختن، کافی است مال مردم خوردن، تماشاچی و نظاره گر بودن به ریخته شدن خون بی گناهان، عیب بزرگی است به جان هم افتادن… آیا وقت آن نرسیده است که به خود آییم؟ آیا زمان آن فرا نرسیده است که دست به دست هم دهیم، آیا زمینه ی آن مساعد نشده است که محبت و دوستی در میان اعضای جامعه ی ما بجای تفرقه و چند دستگی حاکم شود؟ آیا موعد آن نشده است که این ملت شاهد لحظه های شادی و فرح بخش باشد؟ آیا…. خواسته ای بالاتر از توان مطرح نیست، هر کسی که به نوعی در میان جامعه مؤثریت دارد و در موقعیت نقش آفرین قرار دارد به خود آید و بر روی خواسته های نفسانی خود و اطرافیان خود قدم گذاشته وجدانش را به داوری طلبیده و از ایستاد شدن در برابر الله ذوالجلال لرزه به اندامش افتد، دیگر حال این ملت به حول و قوه ی الهی به احسن احوال تغییرخواهد یافت. وما ذالک علی الله بعزیز.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی