مطالب ویژه

آیا کرونا عذابی الهی است یا امری طبیعی!؟

در قرآن آمده است ما همه شما را با نیک و بد آزمایش می‌کنیم، پس همه ما در همه لحظات با همه آنچه داریم یا نداریم، با سلامتی و بیماری، خیر و شرّ، رفتار با دیگران

🔅در قرآن آمده است ما همه شما را با نیک و بد آزمایش می‌کنیم، پس همه ما در همه لحظات با همه آنچه داریم یا نداریم، با سلامتی و بیماری، خیر و شرّ، رفتار با دیگران و… در معرض آزمون، یعنی در چالش در مسیر رشد و کمال خود هستیم.

🔅 اما این که کرونا عذاب خداست یا امری طبیعی است، از این تصور ناشی می‌شود که میان آنها تفاوت قایل می‌شویم، کار طبیعت مطابق نظامات خدا و به فرمان اوست.

🔅معنای واقعی عذاب هم محرومیت از آن چیز یا چیزهایی است که به آن احتیاج داریم، مثل احتیاج گیاه به آب، خاک، هوا، نور و غیره که محرومیت از هرکدام برای آن گیاه عذاب است.

اما گیاهان مثل انسان اختیار ندارند و مطابق ژن‌های خود درست عمل می‌کنند.

انسان چون مختار است و می‌تواند خلاف نظامات الهی عمل کند، بازتاب ظلم و زور و زیاده طلبی و خلاف و خطا و خیانتش موجب عذاب او می‌شود، هم در دنیا و هم در آخرت.

🔅عملکرد انسان و جوامع انسانی در طبیعت اثر می‌گذارد و انسان تافته جدابافته‌ای از طبیعت نیست، پس ممکن است کرونا عذابی باشد که خود انسانها موجب آن شده اند، ولی چون خدا مسبب‌الاسباب است و همه تحولات عالم از او ناشی می‌شود، قرآن عذاب‌ها رابه خدا نسبت می‌دهد، وگرنه خدا هرگز کوچکترین ظلمی به بندگانش نمی‌کند و عامل هر عذابی خود انسان است.

➕ حالت دوم این است که آن را مثل سیل و زلزله و طوفان و طاعون امری از امور طبیعت بدانیم که از چشم ما شرّ است ولی با نگاهی فرابشری، امری طبیعی و خیر است، چرا که اگر بشر مسئله و مشکلی نداشت، هنر و همتی هم نمی‌کرد و درجا می‌زد همان‌طور که تنازع بقاء در طبیعت موجب رشد و کمال آنها می‌شود. چنان که دریدن گوسفند توسط گرگ، از چشم گوسفند شر است و از چشم گرگ عین خیر و برکت.

اگر گرگ را از جنگل‌ها حذف کنیم آهوان آن قدر زیاد می‌شوند که هر جوانه و حتی پوست درختان را می‌خورند و جنگل نابود می‌شود. اگر بشر دخالتی در طبیعت نکند تعادل میان گیاهان و حیوانات همچون میلیاردها سال گذشته بر قرار بوده و خواهد بود.

از نگاه مولوی:
عاشقم بر قهر و بر لطفش به جد / بوالعجب من عاشق این هر دو ضدّ

✍🏻عبدالعلی بازرگان

🆔 @eslahe

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی