دارالافتاء اهل سنت

آیا کسی که جُنُب یا ناپاک باشد میتواند اذکار بگوید؟

برای شخص جُنُب، جائز است که اذکار را در همه وقت بخواند مانند تسبیح، تهلیل، تکبیر، و تحمید گفتن و غیره، جائز میباشد در صورتیکه در داخل مسجد نباشد، زیرا از عایشه صدیقه رضی الله عنها وارد شده است که گفت: “رسول الله صلی الله علیه و سلم ذکر خداوند را در همه اوقات بجای میاورد”
(روایت مسلم / باب حیض ۵۵۸)
ولی نماز خواندن، قرائت قرآن (چه از روی قرآن و یا از حفظ)، دست زدن به قرآن، ماندن در مسجد، برای شخص جُنُب جائز نیست.

در سنت پیامبر صلی الله علیه و سلم ثابت شده است که هیچ چیزی او را از خواندن قرآن منع نمیکرد مگر اینکه جُنُب باشد.

و امام احمد در روایتی از علی ابن ابی طالب روایت کرده است که روزی از حمام فارغ شدند و سپس آیاتی از قرآن را تلاوت کردند و گفت: این برای کسی است که جُنُب نباشد، ولی برای شخص جُنُب حتی خواندن یک آیه نیز روا نیست” یعنی شخص بدون وضوء میتواند قرآن بخواند ولی برای شخص جُنُب تلاوت حتی یک آیه هم جائز نیست.

در ضمن، شخص جُنُب میتواند بدون غسل نیز بخوابد، ولی مستحب است که قبل از خوابیدن وضوء بگیرد و سپس بخوابد، زیرا اگر بدون وضوء بخوابد ملائکه وارد آن خانه نمیشود، ولی اگر وضوء بگیرد، گر چه غسل نیز نکرده باشد مانع ورود ملائکه نمیشود. پیامبر صلی الله علیه و سلم فرموده است که: ” لا تدخل الملائکه بیتاً فیه کلب و لا صوره ” (متفق علیه(، یعنی: “ملائکه وارد خانه ای نمیشود که در آن سگ و یا عکس (جاندار) باشد” و همچنین از عمر روایت شده است که از رسول الله صلی الله علیه و سلم پرسیدند: “ای رسول الله، آیا یکی از ما میتواند بخوابد در حالی که جُنُب باشد؟ پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: “بله، اگر وضوء بکیرد”.
(روایت بخاری / باب غسل ۲۸۰).

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن