صحابه و اهل‌بیت

أم المؤمنین سوده (رض)، دومین همسر پاک پیامبر (ص)

نویسنده: سرگل رستمی

نام مبارکشان سوده دختر زمعه بن قیس القرشیه العامریه‌ دومین، کسی است که پیامبر اسلام با ایشان ازدواج فرمود.

نام مادرشان الشموس بنت قیس بن زید الانصاری و نام برادرش مالک بن زمعه می‌باشد.

ابتدا با سکران بن عمرو برادر سهیل بن عمرو عامری ازدواج کرد و از او صاحب پنج فرزند شد. ایشان به خاطر حفط باور راستینش به همراه همسرش روانه‌ی حبشه شد و هنگامی که مهاجران بنا به ضرورت به سوی مکه باز گشتند به همراه ایشان به مکه بازگشت. یک روز صبح در حال پرستاری از همسرش که در بستر بیماری افتاده بود، گفت: دیشب خواب دیدم که به پهلو دراز کشیده‌ام و ماه همچون شیشه‌ای شکست و از آسمان روی من فرو ریخت، تعبیر این خواب چیست؟ سکران گفت: ای سوده! من در بستر بیماری خواهم مرد، و پیامبر (ص) با تو ازدواج خواهد کرد. کمی بعد همسرش فوت کرد و تنها ماند و در این میان قوم او بسیار سختگیر بودند.

آن روزها پیامبر اسلام به خاطر از دست دادن أم المؤمنین خدیجه بسیار ناراحت بودند.این شد که یارانش زنی به نام خوله دختر حکیم، همسر عثمان بن مظعون که از مهاجرین به حبشه بود را نزد پیامبر صلی الله علیه و سلم فرستادند، خوله نزد پیامبر صلی الله علیه وسلم، آمد و عرض کرد: ای پیامبر خدا! ترا می‌بینم که به خاطر از دست دادن خدیجه بسیار غمگین هستی.

پیامبر (ص) فرمود: بله، درست است خدیجه کدبانوی خانه‌ام و مادر فرزندانم بود.

خوله گفت: چرا با زنی ازدواج نمی‌کنی که جای خدیجه را پر کند؟! بعد گفت: می‌توانید با عایشه یا سوده ازدواج کنی، پیامبر صلی الله علیه وسلم بعد از کمی ‌تأمّل فرمود: برو در مورد ازدواج من با آن دو صحبت کن. و این گونه بود که سوده رضی الله عنهاپس از فوت همسر گرامیش، در رمضان سال دهم بعثت به ازدواج پیامبر در آمد. وپیامبر به خاطر کم بودن سن حضرت عایشه رضی الله عنها از ازدواج با ایشان منصرف شد. ایشان اولین کسی است که بعد از وفات أم المؤمنین خدیجه رضی الله عنها با پیامبر اسلام ازدواج نمود. و تا مدت سه سال تنها همسر پیامبر بود تا اینکه پیامبر صلی الله علیه و سلم با أم المؤمنین عایشه رضی الله عنها ازدواج نمودند. بعدها ایشان به خاطر بالا بودن سنشان و برای به دست آوردن رضایت قلب پیامبر نوبت خود را به حضرت عایشه هدیه داد و به این ترتیب پیامبر صلی الله علیه و سلم دو روز را با حضرت عایشه می‌گذراندند.

آنگونه که ابن اسعد در طبقات آورده” ایشان یک بار در تهجد به پیامبر اقتدا کردند به خاطر طولانی شدن نماز اذیت شدند که صبح آن شب به پیامبر صلی الله علیه و سلم عرض کرد: ای پیامبر خدا دیشب در نماز به شما اقتدا نمودم و شما چنان رکوع را طولانی کردید که من بینی‌ام را از ترس آنکه خون ازآن خارج شود با دست گرفتم، پیامبر صلی الله علیه و سلم خوشحال شده و تبسم نمودند.

هنگامی‌ که حضرت محمد صلی الله علیه و سلم به مدینه تشریف بردند زید و یکی از اصحاب را با شتر و پانصد درهم به مکه فرستادند تا خانواده اش را از مکه به مدینه بیاورند، آنها به مکه رفته و فاطمه و ام‌کلثوم وأم المؤمنین سوده بنت زمعه و ام ایمن و اسامه پسر زید رضی الله عنهم را به مدینه بردند. از ایشان پنچ حدیث روایت شده که عبد الله بن عباس و یحیى بن عبد الله بن عبد الرحمن بن سعد بن زراره أنصاری از ایشان روایت کرده‌اند و همچنین أبو داود و نسائی و امام بخاری احادیث ایشان را ثبت نموده‌اند و همچنین آیه‌ی حجاب در شأن ایشان نازل شده است.

ایشان در مدت عمر پربرکت خود نمونه‌ی یک بانوی با ایمان بودند که عمر خود را به عبادت سپری نمودند.

سر انجام بعد از چهل سال پس از پیامبر صلی الله علیه و سلم در سال پنجاه و چهار هجری وفات نمودند.

رحمت خدا بر ایشان باد.

منبع: اصلاح وب

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن