داستان شیر زنان اسلام

أُمّ مِحجَن خدمتکار خانۀ خدا

فرشته تجلی

زنی ناتوان درمدینه زندگی می کرد و تنها نام صحیحی که ازاو مانده، أُمّ مِحجَن است. او در زمره ی مساکین ومستضعفانی قرار داشت که معمولا با دیده ی حقارت به آنها نگاه می شود وهنگامی که درخواستی کنند به آنها پاسخ داده نمی شود وچنانچه غیبشان بزند، کسی به جستجوی آنها نمی پردازد، بلکه آنها در جوامع مادی امروز بار سنگینی به شمار می آیند، که چه بسا آنها را مورد اهانت و آزار و اذیت قرار دهند و با گرسنگی و آوارگی طرد و رهایشان سازند. ولی درجامعه ای که شریعت خداوند برآن حکمفرما است و با اخلاق پیامبر(ص) هدایت می شود اوضاع تفاوت دارد، أم محجن پیرزنی ناتوان وسیاهپوست بود که در زمان محمد بن عبدالله (ص) زندگی می کرد، کسی که مساکین را دوست می داشت و ناتوانان و فقیران را مورد توجه قرار می داد و با آنها همنشین می شد و از حال آنها پرس و جو می کرد.

خداوند از این زن راضی گشت چون کار بزرگی را به خاطر رضای او انجام می داد، او نسبت به تمیزی مسجد حساس بود و شکاف ها و گرد و غبار آن را می گرفت و خس و خاشاک را از آن جمع می کرد و در جای مخصوص به آن می ریخت، تا برای عبادت و یاد خدا و آموزش قهرمانان فاتح و پیروز آماده و مهیا باشد، ام محجن هم چنان کارخدمت به خانه ی خدا را ادامه داد و از آن مراقبت می کرد تا اینکه چشم از جهان فروبست. صحابه جنازه ی او را در تاریکی و بعد از ثلث اول شب حمل کردند و آنگاه که رسول خدا را در خواب یافتند از بیدار کردنشان اکراه ورزیدند، بنابراین بر او نماز خواندند و پس از آن أم محجن را در بقیع دفن نمودند.

وقتی صبح شد پیامبر (ص) به جستجوی او پرداخت از اصحابش سراغ او را گرفت، اصحاب گفتند: یارسول الله دفن شده است. دیشب نزدتان آمدیم و چون شما را در خواب یافتیم از بیدار کردنتان اکراه ورزیدیم. پیامبر(ص) فرمودند: (به راه بیفتید) صحابه همراه ایشان به راه افتادند تا اینکه قبرأم محجن رابه ایشان نشان دادند، پیامبر(ص) ایستادند و صحابه پشت سرشان به صف شدند و بر او نماز خواندند و فرمودند این قبرها بر اهلش بسیار تاریک است، خداوند با نمازی که بر آنها می خوانم قبرشان را نورانی می گرداند.

و این چنین پیامبر(ص) در تواضع  و مهربانی وعدالت برای تمام بشریت مثالی عملی زدند و جهان امروز شایسته است که آن را بیاموزد و به وسیله ی آن هدایت شود، و مستضعفان را گرامی بدارد و نقش مثبتشان را در میان جامعه و مردم گسترش دهد.

أم محجن هنگامی که به اندازه ی توانش در خدمت دین وامتش بود به ما درسی داد و چیزی از نیکی را کم  نکرد، اگر چه زباله را از مسجد جمع می کرد. خدا از او راضی باد. و در میان زنان مسلمان امروز نیز کسانی هستند که بدون آنکه به دنبال آوازه و شهرت باشند به دین خدمت می کنند.

ترجمه شده از سایت: لها آنلاین

 

سایت تابش

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی