صحابه و اهل‌بیت

ابوبکر امیر حج می شود

نویسنده: احمد العال الطهطاوی

مترجم: شیخ محمد بلال – عبدالرشید رودینی

موسم حج در سال نهم هجری فرا رسید پیامبر(ص) قصد حج کرد. اما فرمود: «همانا مشرکان لخت به نزد خانه خدا حاضر می شوند و گرد خانه طواف می کنند. پس من دوست ندارم حج به جا بیاورم تا زمانی که این جو حاکم است.» پیامبر(ص) صدیق را به عنوان امیر حج سال نهم هجری فرستاد.

ابوبکر صدیق(رض) با کاروان حجاج بیرون شد و در همین وقت سوره براءه ( توبه)نازل شد. پیامبر(ص) علی (رض) را فرا خواند و فرمان داد تا به ابوبکر بپیوندد. علی با شتر غضباء ( حیوان ماده شکافته گوش یا شکسته شاخ) پیامبر(ص) بیرون شد تا ابوبکر صدیق را در حلیفه دریافت. زمانی که صدیق علی را دید به او گفت: امیری یا ماموریت داری؟ علی فرمود: ماموریت دارم. سپس به راهشان ادامه داند.

ابوبکر مردم را بر همان محل های فرودی که در زمان جاهلیت بود، نگه داشت. صدیق پیش از ترویه و روز عرفه و قربانی و روز نفر اول خطبه ایراد کردند و به مردم مناسک و اعمال را در ایستگاه ها و افاضات (محله های عبور ) و روز قربانی و نفر اول و سنگ زدن در حجرات و دیگر اعمال حج را آموزش می داد و علی پسر ابطالب در تمام این اماکن دنبال صدیق بود و بر مردم ابتدای سوره براءه را می خواند.

سپس در میان مردم به این امور چهارگانه که هیج کس لخت دور خانه طواف نکند و هر کس که میان او و پیامبر(ص) پیمان است آن پیمان تا وقت مشخص شده اش می باشد.

و کسانی که با او پیمانی ندارد مدتش چهارماه است و هیچ کس وارد بهش نمی شود مگر ایمان داشته باشد. و مسلمانان با مشرکان بعد از این سال با همدیگر گرد نیایند. صدیق فرمان داد به ابوهریره که در گروه دیگری بود علی را در این کار همیاری و کمک کند. و به تحقیق این حج مقدمه ای برای حج بزرگ که آن حجه الوداع نام دارد بود.

_________________________________

منبع: ۱۵۰ داستان از زندگی ابوبکر صدیق(رض) / مؤلف: احمد العال الطهطاوی /مترجم: شیخ محمد بلال – عبدالرشید رودینی /انتشارات: تربت جام۱۳۹۰

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی