Uncategorized

ارتباط دهندگان قرآن با تروریسم شناختی از آیات ندارند

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» مقاله‌ای منتشر کرده که در آن تأکید شده است کسانی که قرآن را با تروریسم مرتبط می‌کنند، این کتاب آسمانی را نخوانده و شناختی از آن ندارند.

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» مقاله‌ای منتشر کرده که در آن تأکید شده است کسانی که قرآن را با تروریسم مرتبط می‌کنند، این کتاب آسمانی را نخوانده و شناختی از آن ندارند.

در این مقاله به قلم «قاسم راشد»، وکیل، نویسنده و فعال حقوق بشر مقیم آمریکا آمده است: در آیه ۴۰ سوره حج، قرآن اجازه می‌دهد که مؤمنان برای دفاع از خود بجنگند؛ این آیه به آن‌ها اجازه می‌دهد که نه تنها برای دفاع از خود بلکه برای دفاع از مسیحیان، یهودیان و پیروان دیگر ادیان در برابر ترور بجنگند، تروری که نمونه آن امروز توسط داعش و دیگر گروههای تروریستی انجام می‌شود.

آیه ۴۰ سوره حج می‌فرماید: «الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَنْ يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيرًا وَلَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ: آنها كه به ناحق از خانه و کاشانه خود بدون هيچ دليلی اخراج شدند جز اينكه مي‏‌گفتند پروردگار ما الله است، و اگر خداوند بعضی از آنها را به وسيله بعضی ديگر دفع نكند، ديرها و صومعه‏‌ها و معابد يهود و نصارا و مساجدی كه نام خدا در آن بسيار برده می‏‌شود ويران می ‏گردد و خداوند كسانی را كه او را ياری كنند (و از آئينش دفاع نمايند) ياري می‏‌كند، خداوند قوی و شكست ناپذير است.

امروز فقط دو گروه هستند که تلاش می‌کنند بگویند که «قرآن آموزگار تروریسم است!»؛ یکی دانشمندان ضداسلام و دیگری افراط‌گرایان و هر دو در اشتباه هستند.

سه حقیقت نشان می‌دهد که هیچ چیز در قرآن اجازه تروریسم را نمی‌دهد. در حالیکه اسلام‌ستیزان و افراط گرایان هر دو همچنان این سه حقیقت را انکار می‌کنند.

حقیقت اول اینکه افراط گرایان و اسلام‌ستیزان، به میل خود تنها بخش‌هایی از آیاتی را استخراج می‌کنند و مورد استناد قرار می‌دهند که بتوانند برای ادعاهای خود از آن استفاده کنند در حالیکه خود قرآن این افراد را منحرف از دین(در قلوبشان انحراف است) می‌خواند و افراد را از این کار بر حذر می‌دارد.

آیه ۷ سوره آل عمران می‌فرماید: «هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ : او كسي است كه اين كتاب را بر تو نازل كرد، كه قسمتی از آن، آيات «محكم» (صريح و روشن) است، كه اساس اين كتاب مي‏باشد. و قسمتی از آن، «متشابه» است. اما آن‌ها كه در قلوبشان انحراف است، به دنبال متشابهات‌اند تا فتنه‏‌انگيزی كنند (و مردم را گمراه سازند)، و تفسير (نادرستی) براي آن می‏‌طلبند؛ در حالي كه تفسير آن‌ها را، جز خدا و راسخان در علم، نمی‏‌دانند. (آنها كه به دنبال فهم و درك اسرار همه آيات قرآن در پرتو علم و دانش الهی) مي‏گويند: «ما به همه آن ايمان آورديم، همه از طرف پروردگار ماست.» و جز صاحبان عقل، متذكر نمی‌‏شوند (و اين حقيقت را درك نمی‌‏‌كنند)».

حقیقت دوم اینکه اسلام یک دین عملی است و اجازه دفاع از خود در شرایط سخت را داده است. قرآن تنها به کسانی اجازه جنگیدن داده که جنگی علیه آن‌ها برپا شده است و این اجازه نه فقط برای دفاع از مسلمانان بلکه برای دفاع از پیروان ادیان در برابر مهاجمان داده شده است. هر تعبیر دیگری غیر از این، انتخاب گزینشی آیات برای مصارف ناصواب است که خود قرآن آن را نکوهش کرده است.

همچنین در آیات ۱۹۰ تا ۱۹۵ سوره بقره، قرآن از مسلمانان می‌خواهد که تنها با مهاجمان مقابله کنند و اگر در طول جنگ طلب عفو کردند باید آن‌ها را ببخشند و در اسلام چیزی مانند قطع عضو، شکنجه و کشته شدن انسان‌های بی‌گناه وجود ندارد.

حقیقت سوم، دو حقیقت اول به روشنی نشان می‌دهد که این آیه قرآن که می‌فرماید «بکشید آن‌ها را هرکجا که پیدایشان کردید» دقیقاً به همین تروریست‌ها اشاره دارد که مردم را از خانه‌هایشان تبعید کرده و به دنبال کشتن انسان‌های بی‌گناه هستند.

قرآن اجازه کشتار تروریست‌ها را برای دفاع از خود می‌دهد؛ زیرا آن‌ها علیه شما، مسیحیان، یهودیان و مردم دیگر ادیان جنگ‌افروزی می‌کنند.
عشق و محبت چیزهایی هستند که اسلام و قرآن به ما می‌آموزند. هر انسان صادقی می‌تواند تفاوت این‌ها را از هم تشخیص دهد.

تصورات نادرست در مورد اسلام به این دلیل است که مردم از طریق تیتر اخبار با اسلام آشنا می‌شوند نه از طریق شناخت قرآن و پیامبر. قرآن را بخوانید، زندگی‌نامه پیامبر را بخوانید، کمپین شناخت اسلام حقیقی را دنبال کنید.

آوای سنت
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن