قرآن

ارتباط قرآن با سنت

۱ـ قرآن کریم در شریعت اسلام اساس و اولین مصدر تشریع است.

اما سنت مبین قرآن و دومین مصدر است لذا مرتبه سنت بعد از قرآن است چون اول بیان می آید و بعد مبین به تبع آن خواهد آمد و در مورد حکم شرعی اول در قرآن دنبال می کنیم اگر نیافتیم به سنت رجوع می کنیم، همانگونه که حدیث معاذ و عمل خلفاء راشدین و اصحاب بر این امر دلالت می کنند …

احادیث سه قسم هستند:

۱) مؤکد و مؤید آن چیزی است که در قرآن آمده بدون اینکه آنها را تفصیل یا بیان کند. مانند دعوت به نیکی به پدر و مادر و بر حذر داشتن از عاق والدین.

۲) مبین قرآن است به اینگونه که مجمل را تفصیل و عام را تخصیص و مطلق را مقید می کند. مثلا: “اقیموا الصلاة”  بصورت کلی آورده شده است.

اما سنت می آید عدد نمازها و اوقات و رکعات  و کیفیت آنها را تفصیل و روشن می کند.

۳) قسمت دیگر از سنت: در مورد چیزهایی است که قرآن در مورد آنها حکمی نکرده و یا ساکت مانده …مانند حدیث «تقضي الحائض الصوم ولا تقضي الصلاة» یا «لعن الواشمة و المستوشمه و الواصلة و المستوصله و النامصة و المتنصمه»…

۲ـ قرآن ذکر است و تا روز قیامت محفوظ است:

(إِنّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَ إِنّا لَهُ لَحافِظُونَ) الحجر: ٩

سنت نیز به تبع از قرآن ذکر است و ذکر هم تا روز قيامت محفوظ است بدون شک در مرحله اول ذکر قرآن را شامل می شود ولی با تأمل و دقت  و ریزسنجی متوجه می شویم که سنت نبوی شریف را نیز شامل می شود.

و این نظر تعدادی از علمای محقق از جمله امام محمد علی بن حزم ظاهری معروف به اندلسی در کتاب خویش (الإحکام فی اصول الأحکام ) فصل طولانی در این موضوع به رشته تحریر در آورده است که با ادله محکم و برهان های خاموش کننده آن را ذکر کرده است.

بطور یقین تمام کلام رسول الله صلي الله عليه و سلم در امور دین وحی از طرف خداوند است: (قُلْ إِنَّما أُنْذِرُكُمْ بِالْوَحْيِ وَ لا يَسْمَعُ الصُّمُّ الدُّعاءَ إِذا ما يُنْذَرُونَ)الأنبياء: ٤٥

و هر وحی که از طرف خداوند نازل شده، ذکر نازل شده است و تمامی وحی از جانب خداوند بطور یقین محفوظ است و خداوند خودش عهده دار حفظ آن شده است: (وَ إِنّا لَهُ لَحافِظُونَ).

۳ـ اطاعت و پیروی قرآن واجب است

(يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللّهَ) النساء: ٥٩. که اطاعت از خدا همان اطاعت از قرآن و برنامه او است. اطاعت و پیروی سنت نیز به تبع قرآن واجب است.

(وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ) النساء: ٥٩

اطاعت از قرآن  اطاعت از سنت پیامبر است.

(قُلْ أَطيعُوا اللّهَ وَ الرَّسُولَ) عمران: ٣٢

(وَ أَطيعُوا اللّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ)المائدة: ٩٢ ودیگر آیات  انفال۴۶ و۲۴، نساء ۱۳ و۱۴

۴ـ حکم کردن به قرآن واجب است:

(وَ مَا اخْتَلَفْتُمْ فيهِ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَحُكْمُهُ إِلَى اللّهِ)الشورى: ١٠. لذا به تبع آن هم حکم کردن به سنت واجب است: (يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ) النساء: ٥٩

حتی شرط ایمان و مؤمن بودن مبنی بر حکم کردن به سنت پیامبر است…(فَلا وَ رَبِّكَ لا يُؤْمِنُونَ حَتّى يُحَكِّمُوكَ فيما شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لا يَجِدُوا في أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِمّا قَضَيْتَ وَ يُسَلِّمُوا تَسْليمًا)النساء: ٦٥

(وَ ما كانَ لِمُؤْمِنٍ وَ لا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضَى اللّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْرًا أَنْ يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَ مَنْ يَعْصِ اللّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالاً مُبينًا)الأحزاب: ٣٦

۵ـ مخالفت با قرآن باعث عاقبت شوم در دنیا و آخرت می شود:

قال الله تعالی: (وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكًا وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى * قالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَني أَعْمى وَ قَدْ كُنْتُ بَصيرًا * قالَ كَذلِكَ أَتَتْكَ آياتُنا فَنَسيتَها وَ كَذلِكَ الْيَوْمَ تُنْسى * وَ كَذلِكَ نَجْزي مَنْ أَسْرَفَ وَ لَمْ يُؤْمِنْ بِ‏آياتِ رَبِّهِ وَ لَعَذابُ اْلآخِرَةِ أَشَدُّ وَ أَبْقى) طه: ١٢٤ – ١٢٧

همانگونه مخالفت با سنت پیامبر موجب فتنه و عاقبت شوم و ناگوار در دنیا و آخرت برای انسان می شود : قال الله تعالی: (فَلْيَحْذَرِ الَّذينَ يُخالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَنْ تُصيبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ يُصيبَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ)النور: ٦٣.  عن أمره یعنی امر پیامبر که همان سنت می شود.

۶ـ همانگونه که حرام قرآن حرام است هر چیزی که پیامبر حرام کرده باشد (یعنی تحریم آن در سنت آمده باشد) مانند آن است که خداوند حرام کرده…

قال الله تعالی:( ما آتاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا)الحشر: ٧

چون اگر تنها در سنت ذکر کرده باشد مثل این است که در قرآن ذکر شده به دلیل عموم بودن حدیث پیامبر صلي الله عليه و سلم که فرمود: آگاه باشید من قرآن را آورده ام و همچنین مثل آنرا همراهش آورده ام.

۷ـ عصمت و محفوظ ماندن از انحراف و گمراهی یوسیله تمسک به قرآن و همچنین تمسک به سنت میسر است و این حکمی است که تا قیامت ادامه دارد.

قال رسول الله صلي الله عليه و سلم: «ترکت فیکم شیئین لن تضلوا بعدهما ما تمسکتم بهما کتاب الله و سنتی و لن یتفرقا حتی یردا علی الحوض». حاکم آنرا صحیح دانسته است.

و دیگر علاقه هایی که بین قرآن و سنت وجود دارد زیاد هستند پس جدا کردن قرآن از سنت پیامبر جایز نیست و قرآن از سنت بی نیاز نیست بلکه سنت نیز در واجب بودن پیروی از آن مانند قرآن است و هر کسی برای درک قرآن خود را بی نیاز از سنت بپندارد چنین کسی مخالف رسول الله است و از او پیروی و اطاعت نکرده و همچنین یا چنین کاری در واقع با آیات قرآن مخالفت کرده است.

کسانیکه به استناد آیه: (وَ نَزَّلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ تِبْيانًا لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ هُدًى وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى لِلْمُسْلِمينَ)النحل: ٨٩ گمان می کنند که قرآن از سنت بی نیاز است. بدون شک زعم  آنها باطل و ادعایشان مردود است و خود قرآن عقیده و اقوال  آنها را رد می کند و می فرماید: (وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ)النحل: ٤٤. لذا پیامبر مبین آن چیزی است که خداوند آن را نازل کرده است .

و همانگونه که مرحوم علامه دکتر مصطفی سباعی می گوید:

کسی که حقیقت دین خدا واحکام شریعت را بداند انکار حجیت سنت وادعای این نمی کند که اسلام تنها قرآن است، چون این کاملاً خلاف واقع است و بیشتر احکام شریعت از طریق سنت ثابت شده و قرآن آن را به صورت  مجمل و مطلق بیان کرده است.

و دکتر یوسف قرضاوی در کتاب خودش  “المدخل لدراسة السنة النبویة” صفحه ۷۸ می گوید:

اگر شخصی بگوید احکامی را نمی گیرم، مگر آن چیزی که در قرآن ذکر شده وآمده، به اجماع امت اسلامی آن شخص کافر می شود (کافر، مشرک، حلال الدم و المال می شود).

محمد سعیدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی