خانه / فرهنگ و جامعه / زن در اسلام / از نامه های زینب غزالی برای دختران مسلمان

از نامه های زینب غزالی برای دختران مسلمان

نصیحت هایی برای نو عروس :

اولین چیزی که نو عروس را به آن نصیحت میکنم این است که اسرار خانه جدیدش و دلبستگی با همسرش را از همنشینان و همکاران و حتی از مادر و خواهرانش پنهان کند. و نیز پنهان کردن مشکل تا حد امکان و حل کردن آن با راه های دوستانه، چرا که گاهی بعضی مشکلات وجود دارند که به راحتی حل میشوند ولی خروج مشکلات به سوی دیگران به خاطر اختلاف نظرات و تجارب و گرایش ها بر سختی حل آنها می افزاید. من در خلال تجربه ام احساس کرده ام زنی که از مشکلاتش در مقابل افراد زیادی سخن میگوید بر سختی آنها می افزاید و باید بداند که در هر خانه ای مشکلات کوچکی وجود دارد که میتواند با صبر و تفاهم و متقاعد کردن بر آن ها غلبه کند. و اگر اختلاف در دیدگاه ها بر بستر عشق و دوستی و الفت مظرح شود با انگیزه بیشتری برای حل سریع و قاطع آن اقدام میکنند. نکته دوم این که برای مرد و زن راه زنده گی ،خصوصیت ، فرهنگ و محیط و سرشت درونی متفاوت با دیگری وجود دارد و ما آن ها را در درون یک خانواده می بینیم و به دنبال آن هر دو طرف باید صبر کنند تا آنجا که به خلق و خوی هم عادت نمایند و هر یک از آن دو برای کشف شخصیت دیگری بکوشد و کلید های شخصیت او را بشناسد تا بتواند راه های ارتباط متقابل با او را شناسایی کند. پس فرد عصبی و حساس و متقلب و دو دل و آرام و صبور و عجول و خود خواه و متین و … وجود دارد و به دنبال آن نو عروس به وقت نیاز دارد و گاهی شناخت سرشت های همسرش سال ها طول می کشد.

نو عروس باید احساس کند در قبال شخص دیگری به جز آن که او را پرورش داده است مسئول می باشد و آن همسر است که باید از او اطاعت کندو از آبرو و مالش اش حمایت کند و برای سعادتمند کردن او تلاش بورزد. او در مقابل مرد و مرد در مقابل او مسئول میباشد. زن از جهت اهمیت دادن به خانه مرد و غذای او و نوشیدنی اش و نظافتش و نیز ارزش نهادن بر تلاش و کارش و ترقی او برای برتری بیشتر و خوش رفتاری با او وحرص ورزیدن بر اخلاق و نیک نامی مسئول است… بدون تردید وضع تغییر کرده است و زن باید بغهمد که اطاعت از همسرش بر اطاعت از پدر و مادرش یا غیر از آنها تقدم دارد و طبعا اطاعت باید در غیر از معصیت خداوند باشد.

تلاش نمودن برای سعادتمند کردن مرد راه ها و زمینه های فراوانی دارد. از آن جمله این که وقتی مرد به خانه اش بر میگردد خانه را همیشه پاکیزه بیابد و غذا حاضر باشد و به خوبی تهیه شده باشد سپس همسر را بیابد که با لباس پاک و زیبا و لبخند و خوشرویی و گشاده رویی به استقبال او آمده است بعد برایش غذا بیاورد و همراه با او غذا بخورد . چه خوب است اگر برای افزودن عشق و الفت، بهترین غذا را در دهانش بگذارد. و باید مرد تا آنجا که میتواند نقش خود را انجام دهد و از همسرش بخاطر خستگی و تلاشش برای راحتی و سعادت او سپاسگذاری کند. زن هم باید وقتی مناسب برای گفتگو با همسرش در زمینه های مورد علاقه انتخاب کند، خواه گفتگو پیرامون مشکل معینی باشد یا در باره اخبار و نظرات و افکار….. زیرا او همیشه برای گوش کردن آماده نیست. از دیگر راه های سعادتمند کردن مرد این است که زن با خانواده و نزدیکانش با عشق و دوستی و قدر نهادن رفتار کند، اگر چه رفتار آنها با او غیر آن باشد.

زن باید دارای آماده گی و مهارت آشتی کردن بعد از دعوا و مشاجره، یا عذر خواهی کردن اگر دچار اشتباه شده باشد یا طلب عفو و بخشش اگر پا از موازین خود فراتر رفته باشد. همان مهارتها و آماده گی و شتاب را مرد باید داشته باشد ، برای این که به خطای خود اعتراف کند.

ازدواج یعنی مادر شدن، مادر شدن یعنی بخشش و زن اگر ببخشد به این معنا نیست که او منتظر است در مقابل آن چیزی دریافت کند زیرا او خود رمز بخشش است و زن دیدار خدا و سرای آخرت را امید دارد.

گروهی از زنان نزد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و سلم) رفتند و از منحصر کردن پاداش به مردان در مبارزه و نماز جمعه و نماز جماعت و غیره شکایت کردند ، پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و سلم ) فرمودند : برخورد نیک زن با همسرش برابر با همه آن هاست.

یعنی نیکی و درایت زن در انجام وظایفش نسبت به همسرش برابر است با همه ی آن اعمالی که منحصرا برای مرد قرار داده شده است.

 

منبع: http://muslimwoman.net/

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

زن در میان شفافیت شریعت الهی و تیرگی فرهنگ غرب (۳)

مولف دکتر سعید رمضان بوطی مترجم: عمر قادری ۵-طلاق مطلب جدل انگیز موجود در بین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *