خانه / مطالب ویژه / استقبال از رمضان (2)

استقبال از رمضان (2)

الله سبحانه و تعالی می فرماید: (یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَی الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ )[1]؛ (ای کسانی که ایمان آورده اید! روزه بر شما فرض شده است همان گونه که بر کسانی که پیش از شما بودند؛ فرض شده بود، تا پرهیزگار (با تقوا) شوید).

و رسولش صلی الله علیه و سلم می فرمایند: (التَّقْوَی هَاهُنَا” یُشِیرُ إِلَی صَدْرِهِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ”)؛ یعنی: (تقوا اینجاست “سه بار به سینه شان اشاره کردند”)[2].

بنا بر این محل تقوا و پرهیزگاری قلب است و هدف از روزه هم تقواست.

و اشاره ی رسول الله صلی الله علیه و سلم به اینکه  قلب ها مکان تقواست؛ در واقع برای رسیدن به آن باید راهی طولانی را پیمود که در آن باید نفس خویش را مطیع، و به صورت جدی خود را آماده کرد و تلاش و جهاد نمود. برای اینکه  قلب های مان را از هر آنچه در این یازده ماه مشغول آن بوده بازیابی کنیم. سپس به گونه ای وارد ماه رمضان شویم که قلب هایمان در دستانمان گرفته ایم و آن را از وجود هر نقطه ی سیاهی که بسبب گناهان در آن حاصل شده؛ پاک و طاهر بینیم. و آن را از هر چیزی جز از الله سبحانه وتعالی خالی بینیم.

به استقبال ماه رمضان خواهیم رفت با شعار: من با قلبی خالص و پاک به سوی پروردگارم می روم. با مید اینکه الله جل و علا آن را از ما بپذیرد.

رجوع به قلب و بازیابی آن یک عملی مستمر و دائم است که شب و روز باید انجام گیرد. پس شتابان به سوی آن برو و قلبت را از حب دنیا و شهواتش رها کن و آن را برای آخرت آماده کن.

پس خوشا به حال آن کسی که با نفسش جهاد کرده و قلبش را از دنیا و آنچه در آن است رها ساخته و بر سلامتی و پاکی و تقوای آن کوشیده فقط به امید اینکه در روز قیامت با قلبی سالم و پاک به اندازه توانش حاضر شود و پروردگارش به او کمک کند.

هنوز هم برای بازیابی قلب هایمان وقت داریم تا خود را برای ماه رمضان آمده کنیم.

و به یاد داشته باشیم که قلب پاک و طاهر نمی گردد مگر با یاد الله تعالی و پرهیزگاری و این دو را در چیزی جز کتاب الله سبحانه و تعالی در نخواهیم بافت. زیرا قرآن روح و حیات قلب هاست.

مترجم: ام محمد

منبع: .islamway.net

[1] ـ بقره: 183.

[2] ـ صحیح مسلم.

 

    منبع: نوار اسلام

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

به شخصيت خود پي‌ببريد!

با خواندن اين مقاله به شخصيت خود پي‌ببريد! انتخاب‌هاي شما بستگي به هويت شما دارد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *