خانه / مقالات / پاسخ به شبهات / اسلام از دیدگاه مستشرقان و نوگرایان

اسلام از دیدگاه مستشرقان و نوگرایان

دکتور فضل الهادی وزین 

از مطالعه نوشته های مستشرقین که بعضی ملحد، بعضی مسیحی متعصب و برخی یهودی اند، اما قدر مشترک بین همه شان دشمنی با اسلام و خدمت به استعمار است ( بطور نمونه: نولدکه،ساخت،گولد زیهر، وات،برنارد لویس، ریچارد بل، شیرل بیناردو….) واضح می شود که بارز ترین دیدگا های مستشرقان و امتداد فکری آنان در جهان اسلام ( روشنفکران با پسوند غلط دینی یا نو گرایان مانند: ارکون،نصر ابوزید،شحرور، عروی، سروش،شبستری و….) در نقاط آتی خلاصه می شود:

۱- اسلام ساخته انسان و محصول اوضاع فرهنگی جامعه عربی وقت است . ( مثلا: گولد زیهر در العقيدة و الشريعة في الاسلام، ارکون در نقد العقل الدینی و ابوزید در مفهوم النص )

۲-قرآن کریم کتاب کلام و وحی الهی نیست، بلکه کلام و تأليف شخصى بنام محمد است كه در مراحل مختلف آن را تأليف كرده است. (نولدكه،گولدزیهر، ارکون و سروش )

۳- محتوای قرآن بر گرفته شده از ادیان و فرهنگ های دیگر است که بمرور زمان در آن کم و زیاد شده است.(نولدکه، گولدزیهر و ارکون )

۴-متون دینی و در رأس آن قرآن باید با میتودهای علوم انسانی مانند زبان شناسی، انتروپولوژی یعنی انسان شناسی ، سوسیالوژی یا جامعه شناسی، روان شناسی، شیوه های نقد تاریخی و غیره مورد نقد قرار بگیرد.( ارکون)

۵-هیچ چیزی در اسلام بشمول قرآن و پیامبر و حتی ذات الهی مقدس نیست و باید قدسیت ها در اسلام شکستانده شود.(ارکون )

۶-پیامبر یک شخص عبقری و مصلح و زعیم اجتماعی و معلم اخلاق بود و برای نشر افکار خود ادعای پیامبری کرد.

۷- قرآن، پیامبر و در مجموع اسلام با تمام آموزه ها و احکام آن مانند ساسر پدیده های فرهنگی یک پدیده تاریخی و محصول ظروف و شرایط خاص تاریخی است و هیچ حیثیت فرا زمانی و فرا مکانی ندارد.(بطور مثال ارکون در نقد العقل الدینی)

۸-آموزه ها و احکام قرآن برای یک عصر و مکان خاص ساخته شده بود و در عصر کنونی قابل تطبیق نیست.

۹- میراث فکری و فرهنگی مسلمانان اعم از تفسیر،حدیث،فقه، اصول فقه،علوم قرآن،علوم حدیث ،علم کلام و غیره همه بر مبنای فهم ارتدوکسی و رسمی از اسلام بنا شده و فاقد اعتبار است.(ارکون )

۱۰- چیزی بنام اسلام واحد و یا امت اسلامی وجود ندارد بلکه اسلام عربی،افغانی،ایرانی، ترکی، مالیزی و غیره موجود است. (ارکون )

۱۱- قرآن متنی است سراسر مجاز و رمز و سمبول که قابلیت هر نوع فهم و تاویل را دارد و همه برداشت ها ازآن درست است و هیچکس نباید مدعی فهم درست از قرآن باشد. (ارکون، سروش )

۱۲- دین حق واحدی وجود ندارد و همه ادیان متساوی اند.( کثرت گرایی دینی)
صراط مستقیم واحدی نیست بلکه صراط های مستقیم وجود دارد و نباید مسلمان تنها دین خود را بر حق و بقیه ادیان را باطل و پیروان آنها را کافر بگوید.(ارکون،سروش )

۱۳- در قرآن مبنا و اساسی برای سیاست و حکومت اصلا وجود ندارد و اسلام مجموعه ی از آموزه های اخلاقی است.
۱۴- اسلام باید منحصر به مسجد باشد و نباید در امور دیگر زندگی چون سیاست، اقتصاد، تعلیم،اجتماع و غیره مداخلت داشته باشد.

۱۵- چیزی در اسلام بنام حجاب زن وجود ندارد و آنچه که بنام حجاب یاد می شود یک پوشش و رواج عربها است.(مثلا: شحرور)

۱۶- در مجموع احادیث منسوب په پیامبر جعلی و ساختگی است و بر آن اعتماد شده نمی تواند. (ارکون)

۱۷- آیاتی که دران احکام متفاوت بین زن و مرد وجود دارد مانند میراث و طلاق و شهادت متناقض با حقوق بشر است و در عصر حاضر قابلیت تطبیق ندارد.

۱۸- چیزی که در قرآن بنام حدود وجود دارد با حقوق بشر و رویکرد های عقلی عصر حاضر در تصادم است و قابل اجراء نیست.

۱۹-متن قرآن و متون اسلامی چون حدیث،تفسیر و فقه سبب و زمینه ساز خشونت و جنگ و افراط گرایی در جهان است.(ارکون بطور مثال )

۲۰- عقل معیار نهایی و برتر برای تشخیص درست از نادرست است و چیزی بالاتر از عقل بحیث معیار و مقیاس درین زمینه وجود ندارد.

۲۱- تنها راه نجات مسلمانان از بحران ها و مشکلات کنونی مانند فقر،عقب ماندگی ،بی عدالتی،ظلم اجتماعی، جنگ و سایر نابسامانیها پذیرفتن مدل غربی یعنی مدرنیته و تبعات جهانی شدن برای زندگی است.(بطور مثال:خانم شیرل بینارد در گزارش The civil and democratic Islam و گزارش Building moderate Muslim networks موسع راند)

۲۲- هر نوع مخالفت و مبارزه علیه استعمار و برتری خواهی غرب کار نادرست و غیر عاقلانه است.
باید گفت که درین نوشته مختصر گنجایش و وقت مناسب برای نقد و رد بر این دیدگاه ها نیست زیرا این کار به وقت و تفصیلات و بحث های مطول نیاز دارد.

با یا در نظر داشت آنچه که گفته شد، واضح می شود که جریان به اصطلاح روشنفکری دینی یا نوگرایی درجهان اسلام درحقیقت امتداد و تکرار دیدگاه استشراقی -که ریشه در الحاد، مسیحیت و، یهودیت و فلسفه های بشری دارد – است و نمی توان آن را یک جریان و طرز تفکر اسلامی و درون دینی خواند.

زیرا اعتقاد و باور به نقاطی که در بالا ذکر شد با اساسات اسلام و ایمان در تصادم آشکار است و قطعا در عقیده و تفکر و اندیشه اسلامی جا ندارد.

اطلاق القاب و اوصافی چون مفکر اسلامی، اندیشمند مسلمان، روشنفکر دینی، نو گرایی دینی و غیره بر حاملان و ناشران افکار استشراقی در باره اسلام مغالطه و اشتباه و اگر آگاهانه باشد یک جعل کاری و تزویر و عوام فریبی بزرگ است.

اصلاح آنلاین

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

ام المومنین زینب دختر جحش و یاوه گویی های خاورشناسان (۲-۱)

زندگی نامه ام المومنین زینب دختر جحش (رض) و چگونگی ازدواج پیامبر صلی الله علیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *