فکر و دعوت

اسلام دین هر زمان و هر مکان

نویسنده: انیسه«غزنوی»

اسلام دین جهانی است که با هر زمان و مکان ساز گار است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم اسلام را میان همه مردم باوجود تفاوت و اختلافیکه از لحاظ رنگ، زبان و نژاد داشتند یکسان پخش نمود و یقین کامل داشت که اسلام صلاحیت رهبری تمام بشریت را دارد.

احکام و قوانین اسلام مبتنی بر عدالت و دارای فلسفه  روشن و متکی به دلیل برهان و منطق هستند که معیار تشخیص آن ها فکر در ست و عقل سالم است، هر گاه انسان با چشم حقیقت بنگرد و مسائل را به وقت مورد توجه قرار دهد و قلب را از تعصب و کینه پاک کند و به دور از تعلقات و وابستگی های خاص، اسلام را بررسی نماید و منصفانه به قضاوت بنشیند، با صراحت و صداقت کامل اعتراف خواهد کرد که اسلام دین دانش ،حکمت، تزکیه، تربیت اخلاق و معنویت است، دینی است که در تکامل حرکت مینماید و تلاش و کوشش را تنها وسیلهٔ دستیابی و خیر و برکت و پیشرفت مادی و معنوی معرفی میکند.

اسلام در همان سپیده دم ظهور خود و در زندگی پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم به اثبات رسانید که دین سراسری و جهانی بوده با هر زمان و مکان ساز گار است در صورتیکه این دین با همه نژادها سازش دارد با هر عقل سالم و اندیشه صحیح نیز ساز گار می باشد، زیرا اسلام دین فطرت و طبیعت است در یک انسان نسبت به دیگری فرق نمی کند اسلام آن دین آسمانی است که عمیق از معجزات  تشریعی بوده از درون فطرت انسان سرچشمه  میگیرد  وشکسته نفسی و تذلل را در برابر خداوند به بار آورده، واحیای ارتباط با خداوند تعالی میباشد.

و تمدید این ارتباط است که از جانب دیگر باعث انقطاع و دوری از غیر خداوند می گردد.

اسلام دینی است فعال و پویا که از جهان بینی کامل و صحیح بهره مند است و با وجود دگرگونی شرایط و اوضاع و احوال و تطور زمان و تغیر مکان قابل انطباق است و پاسخگوی نیاز های فطری،اجتماعی اقتصادی و سیاسی و به عبارت دیگر دین مادی و معنوی میباشد کسی را به عنوان نمونهٔ انسان کامل می شناسد که دین و دنیا هر دو را مطمع نظر قرار دهد و یکسان برای آن ها تلاش کند و سعادت دنیا را وسیلهٔ سعادت آخرت قرار دهد.

اسلام عالیترین اندیشه است که اهداف عالی را تعین و قوانین زیبایی را وضع کرده مسایل کلی را بررسی میکند ومسایل جزئی را به انسان واگذار می شود تا آنرا مطابق شرایط و اوضاع و ایجابات زمان و مکان به کار اندازد.

دانشمند غربی«جان ملیا» میگوید: اسلام دین آسمانی است دینی که محبت عاطفه،شرف و نسبت به همه سایر ادیان سهلتر و آسان تر است.

آری! اسلام یگانه نظامی است که در برابر جاهلیت و در برابر دست بازی ها و دسیسه ها چون کوه پا بر جا ثابت، محکم و استوار مانده و انسان را از محیط و احوال حیوانیت بسوی تجرد و تخلق به اخلاق الهی رهنمود میگرداند و انسان را به آن سطح قرار میدهد که از نگاه پاکیزه گی و رفعت اخلاقی که در خیال عقل هم نگنجد برتر باشد.

در ضمیر و مشاعر انسان عقیدهٔ اطاعت از اوامر خداوند جل جلاله را بوجود می آورد، صبر و ثبات و پایداری را برای انسان تعلیم داده و انسان را وامیدارد که در صورت و قوع در مصیبت ها به خداوند جل جلاله التجأ ببرد و از خداوند جل جلاله قدرت صبر و حسن تصرف را در برابر تحمل حوادث زندگی بخواهد.

به نقل از سایت تعلیم الاسلام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی