خانه / مقالات / تزکیه / اشتباهی در فهم استغفار

اشتباهی در فهم استغفار

ابن قیم رحمه الله می گوید :

بسیاری از مردم تصور می کنند ، اگر گناهی را مرتکب شدند ،سپس گفتند : استغفر الله ، در حقیقت آثار گناه از بین می رود . یکی از افرادی که خودش را فقیه می دانست ابراز داشت : هرگاه کار بدی را انجام دادم ، بعد از آن صد مرتبه می گویم : سبحان الله و بحمده ، خداوند تمام خطاهایم را می آمرزد .

همانگونه که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرموده اند : هر کس در روز صد بار بگوید : سبحان الله و بحمده ، گناهانش آمرزیده شده حتی اگر به اندازه ی کف دریا باشد . شخصی دیگر که اهل مکه بود به من گفت : هرگاه یکی از ما ، مرتکب گناه شد ، غسل می کند و یک هفته خانه ی کعبه را طواف می کند ، با این کار تمام گناهانش بخشوده می گردد . یکی دیگر ابراز داشت که  : رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده اند : بنده ای مرتکب گناه می شود ، پس می گوید : پروردگارا ، گناه کرده ام مرا بیامرز ، پس خداوند او را می آمرزد ، سپس بعد از مدتی مجددا مرتکب گناه می شود و می گوید : پروردگارا ، مرتکب گناهی دیگر شده ام ، مرا ببخشا ، پروردگار می فرماید : بنده ام می داند که پروردگاری دارد که گناهان را می آمرزد و بعضا عقوبت می کند ، پس بنده ام را آمرزیدم ، می تواند هر کاری خواست انجام دهد . و این شخص می گفت : من هم شک ندارم که پروردگارم گناهان را می آمرزد .

در حقیقت چنین افرادی تنها نصوص متعلق به رجاء را در نظر گرفته و بدان تکیه کرده اند و اگر آنها را بخاطر انجام گناه و اشتباه ، سرزنش کنی ، نصوص دال بر رحمت و مغفرت الهی ، برایت قرائت می کنند . برخی از چنین نادان هایی در این باب گفته های عجیبی را ابراز می دارند ، که به نمونه هایی اشاره می کنیم :

تا جایی که می توانی گناه کن ، چرا که  رفتنت به سوی کسی است که بزرگوار است .

دیگری می گوید : در حقیقت گناه نکردن ، جهل به نسبت عفو خداوند عزوجل است .

محمد بن حزم می گوید : برخی از این نادانان چنین دعا می کنند : خدایا از گناه نکردن به تو پناه می برم .

المصدر : من کتاب الجواب الکافی لمن سأل عن الدواء الشافی لابن قیم الجوزیة

 

    منبع: نوار اسلام

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

آثار روانی مشخص بودن زمان مرگ و انکار حقیقت مرگ

مرگ یکی از علل نگرانی شدید روانی در انسان به شمار می‌رود. چون مرگ خواب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *