پاسخ به شبهاتصحابه و اهل‌بیت

اصحاب کیستند و موضع ما در برابر معاصی و خطاهای اصحاب چگونه است؟

تدوین : عزیز صادقی

اصحاب چه کسانی هستند؟

جمع کلمه‏ی صاحب از «صَحِبَ ـ یَصْحَبُ» بوده و مصدرش «صحبت» می‏باشد و صحبت به ‏معنای همراه ‏کسی ‏بودن در مدت زمانی طولانی است. اصحاب کسانی بودند که همراهی طولانی با پیامبر داشتند و سابقین اولین از مهاجرین و انصار، مصداق حقیقی اصحاب هستند.

اصحاب و سایر مردم زمان پیامبر :

بر اساس سوره‏‌ی توبه، در جامعه‏‌ی اسلامی زمان پیامبر، نُه طبقه وجود داشتند: ۱ـ سابقین اولین انصار ۲ـ سابقین اولین مهاجر ۳ـ پیروان شایسته‏‌ی دو گروه اول ۴ـ گروهی از منافقین که در حوادث گوناگون، نفاق آن‏ها آشکار شد. ۵ـ منافقین عشایر و چادرنشین که درجه‏‌ی کفرشان از دیگر کافران شدیدتر بود. ۶ـ منافقین شهرنشین که مردّوا‏علی‏‌النفاق بودند، و حتی پیامبر خدا هم آن‏ها را نشناخته‏ است. ۷ـ مؤسّسین مسجد ضرار و کسانی که به ‏وسیله‏‌ی مؤسّسات دینی، نفاق می‏ورزیدند. ۸ـ کسانی که هم دارای عمل صالح بودند و هم دارای عمل زشت. «خَلَطُواْ عَمَلاً صَالِحاً وَآخَرَ سَیِّئاً» (توبه/۱۰۲)، اگر این افراد توبه کنند، به گروه مؤمنین ملحق می‏شوند. ۹ـ کسانی که فعلاً موضع خود را روشن ننموده‌‏اند؛ بنابراین حکمی درباره‌‏ی آن‏ها صادر نمی‏شود. «مُرْجَوْنَ لِأَمْرِ اللّهِ» (توبه/۱۰۶).

مفهوم پیروی از اصحاب  :

پیروی از صحابه به‏ معنای تبعیّت از زندگی جمعی ایشان ـ که بر اساس اجماع بوده است ـ می‏باشد نه زندگی فردی ایشان؛ زیرا ایشان در زندگی فردی، دارای خطا و اشتباه بوده‌‏اند‏.

موضع ما در برابر معاصی و خطاهای اصحاب :

در برابر معاصی و خطاهای اصحاب  می‏توان سه موضع را در پیش گرفت:

۱ـ به آنان توهین کرد که این امر، برخلاف آیه‏‌ی ۱۰ سوره‌‏ی حشر است، که می فرماید : ‏ وَالَّذِینَ جَاؤُوا مِن بَعْدِهِمْ یَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالْإِیمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّکَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ ‏

‏ترجمه : ‏‏کسانی که پس از مهاجرین و انصار به دنیا می‌آیند، می‌گویند : پروردگارا ! ما را و برادران ما را که در ایمان آوردن بر ما پیشی گرفته‌اند بیامرز . و کینه‌ای نسبت به مؤمنان در دلهایمان جای مده ، پروردگارا ! تو دارای رأفت و رحمت فراوانی هستی .‏

۲ـ کورکورانه از ایشان دفاع کرد و اشتباهاتشان را توجیه نمود، به‏‌گونه‌‏ای که دین، فدای آن‏ها شود. این امر نیز بر خلاف آموزه‏‌های قرآنی است.

۳‏ـ وقوع خطا و عصیان از جانب آن‏ها را ممکن بدانیم، اما موضع ما در برابر ایشان، طلب استغفار و عدم کینه‌‏ورزی ‏باشد. «رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالْإِیمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّک رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ» (حشر/۱۰)؛ این موضع، مطابق با دستورات قرآن است. البته لازم به ذکر است که تشخیص خطاها و معاصی اصحاب، تنها در صلاحیت خداوند است.

ذکر صلوات پس از نام پیامبر خدا  و نیز دعای «رضی الله عنه» پس از ذکر نام اصحاب پیامبر، بر اساس آموزه‏‌های قرآنی انجام می‏گیرد.

بررسی مسائل در مجرای تاریخی خودش:

در ریشه‌‏یابی رخدادهای ناگوار زمان صحابه، مانند جنگ اصحاب با هم در جنگ جمل، نباید توطئه‏‌ی دشمنان درجه اول اسلام (مشرکین، یهود، نصارا، ایران و روم) را از نظر دور داشت؛ زیرا طراح اصلی همه‌‏ی حوادث ناگوار آن زمان و پس از آن نیز آن‏ها بودند. لازم به یادآوری است که هیچ‏گاه نباید چنین پنداشت که کشتن مسلمانان به ‏دست همدیگر به‏ دلیل اجتهاد اصحاب بوده است؛ زیرا اجتهاد مجتهدین نباید باعث کشته ‏شدن انسان‏ها گردد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی