Uncategorized

اظهار دوستی ومحبت را برای دیگران

﴿بخش دهم﴾:
📍عزیزان گرانقدر!
👈در بخش قبلی در مورد راز نهم که حُسنِ نیت و خوش گمان بودن نسبت به دیگران بود، مفصلاً بحث نمودیم، واینک راز دهمِ بدست آوردن دل ها.
﴿راز دهم﴾:
👈 اظهار دوستی ومحبت را برای دیگران:
اگر کسی را دوست داری ویا جایگاه خاصی بنزد تو دارد حتماً
او را از این جریان باخبرکن زیرا اینکار؛ تیری است که به قلب خورَد و دوقلب مملو از عطوفت الهی را باهم نزدیک سازد.
👈بهمین دلیل است که رسول
الله صلی الله علیه وآله وسلم  فرموده اند:
📍هرگاه یکی از شمارفیقش را دوست داشت حتماً به خانه اش رفته واورا از این که دوستش دارد خبرکند .این روایت در صحیح جامع الصغیر آمده و در روایتی مرسل
چنین اضافه شده :
📍زیرا این کار باعث باقی ماندن ودوام پذیری بیشترالفت ودوستی می گردد .این بشرطی است که محبت ودوستی خدائی بوده وبرای هدفی از اهداف دنیوی همانند رسیدن به پُست و مقام، رسیدن به مال ویا بخاطر زیبائی و جمال نباشد،
📍زیرا هربرادری و دوستی که برمبنای غیر بود بی بنیاد واز بین رفتنی است وباعث دشمنی
در روز قیامت می گردد .
رفاقت ودوستی مادی، ظاهری و شهوانی را نه سودیست و نه ثوابی.
الله تعالی میفرماید:
💥یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَنفِقُوا مِمَّا رَزَقْنَاکُم مِّن قَبْلِ أَن یَأْتِیَ یَوْمٌ لَّا بَیْعٌ فِیهِ وَلَا خُلَّهٌ وَلَا شَفَاعَهٌ وَالْکَافِرُونَ هُمُ الظَّالِمُونَ (بقره ۲۵۴)
🔹ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از آنچه به شما روزی داده‌ایم، انفاق کنید! پیش از آنکه روزی فرا رسد که در آن، نه خرید و فروش است (تا بتوانید سعادت و نجات از کیفر را برای خود خریداری کنید)،
و نه دوستی (و رفاقتهای مادی سودی دارد)، و نه شفاعت؛ (زیرا شما شایسته شفاعت نخواهید بود.) و کافران، خود ستمگرند؛ (هم به خودشان ستم می‌کنند، هم به دیگران).
سعی کنید دوستی ومحبت تان بر مبنای ایمان و تقوای باشد، ورنه بجز پرهیزگاران، دیگر دوستان درروز قیامت با یکدیگردشمن اند.
👈 رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:
📍(درروز قیامت) هر فرد با همانی است که (دردنیا) دوستش می داشته است، لذا اعلان دوستی ومحبت از بزرگترین راه های اثرگذاری در دلهاست .
یا جامعه پر است ازدوستی،برادری واتحاد وانسجام ویااینکه ازپراکندگی ، درگیری و اختلاف مملؤ ولبریزاست به همین خاطر بود که رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم علاقه مند بودندکه جامعه ی پر مهر ومحبّتی را تشکیل دهند.
👈 آنحضرت صلی الله وعلیه وسلم در میان مهاجرین وانصار برادری ومحبت را برقرار نمودند ، واین برادری بحدی مستحکم بود که هر یک یار و برادرش را می شناخت ودوستی به حدی رسیده بود که اگر در بعضی از جنگها دو دوست به شهادت می رسیدند در یک قبرگذاشته می شدند .
👈رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم نیز بر نشروسایل این محبت تأکید می کردند که می شود از آنها این روایت مسلم رابیان نمود:
📍به بهشت نخواهید رفت تا اینکه ایمان  نیاورید وایمان تان کامل نمی گرددتا بایکدیگر دوست نگردید و آیا شما را به چیزی راهنمائی نکنم که چون آن را نجام دهید با یکدیگر دوست گردید ؟ درمیانتان سلام را پخش نمایید.
👈متاسفانه، امروز در جامعه، احساسات و عواطفِ مردم رنگِ دیگری دارد ، بعضی از افراد با برادران خود با احساسات و عواطف خشک ، سفت و سخت برخورد می کنند، دل هارا میشکنند و قلب ها را مجروح وداغدار میسازند.
👈 این احساسات خشک، همه مغایر اسلام و اندوخته های سنت رادمردان تاریخ پرعظمت دین مبین است.
جای بسا تأسف است که اکثریت بنای دوستی را براساس، قوم، نژاد، ملیت، لسان و شکل ظاهری و یا هم مقام ومنصب، نهاده اند و درجات ایمانِ جانبِ مقابل را اصلاً در معیار دوستی ودوست گزینی، در نظر نگرفته و یا هم بکلی نادیده میگیرند.

الله تعالی میفرماید:

💥یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَوَلَّوْا قَوْمًا غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ قَدْ یَئِسُوا مِنَ الْآخِرَهِ کَمَا یَئِسَ الْکُفَّارُ مِنْ أَصْحَابِ الْقُبُورِ (ممتحنه ۱۳)
🔹ای کسانی که ایمان آورده‌اید! با قومی که خداوند آنان را مورد غضب قرار داده دوستی نکنید؛ آنان از آخرت مأیوسند همان‌گونه که کفارِ مدفون در قبرها مأیوس می‌باشند!
👈 توازن میان عقل و احساسات به شرایط و افراد بستگی داشته ومتفاوت است ، این کاری است که در توان هر کس نیست مگراین که الله تعالی بر وی فضل وکرم نماید. و به تحقیق که ذات پاک الله سبحانه وتعالی به هر کسی که بخواهد احسان ونیکی می کند.
👈 سیاست های امروزی بنحوی افکار انسانها را متشنج ساخته که اکثریت از اظهار دوستی به برادر مسلمان خود متردد است و بخود جرأت نمیدهد محبتش را اظهار کند. در حالیکه چنین نبایستی باشد.
الله تعالی میفرماید:
💥وَلَا تَسْتَوِی الْحَسَنَهُ وَلَا السَّیِّئَهُ ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَهٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ (فصلت ۳۴)
🔹هرگز نیکی و بدی یکسان نیست؛ بدی را با نیکی دفع کن، ناگاه (خواهی دید) همان کس که میان تو و او دشمنی است، گویی دوستی گرم و صمیمی است!
👈 بلی عزیز! وقتی خالقت بتو امر میکند که بدی را با نیکی دفع کن، پس چگونه از امر خالق پاک سرکشی کرده، به وساوس و مشوره های شیطان گوش فرامیدهیم و بدی را با بدی جواب میدهیم؟
📍این است یگانه دلیل نفاق وشقاق میان دوبرادرمسلمان، امر به منکر و نهی از معروف.
کنار گذاشتنِ اوامرِ الهی و اسیرو غلامِ حلقه بدوش شدنِ شیطان.
برادر و خواهر مسلمان!
👈 اگر لحظه ئی در معانی این آیت مبارکه ی بالا تدبر کنید، زیبائی کلام الله تعالی را در رهنمائی بندگانش جهت اصلاح جامعه و ترویج دوستی ومحبت میان مسلمانان با دل وجان درک خواهید کرد.
📍این است حقیقت این دین- دین اسلام عزیز- دینِ محبت، عطوفت، دوستی، برادری، اخوت، دینِ پاکی، صفائی و دوری از افراطی گرائی و تقبیح ملیت پرستی و شقاوت.
🎯پس بیا این رازِ دَهُم را برای بدست آوردن و تسخیر دل ها بکار بندیم. یعنی اظهار محبت به کسی که دوستش داری.
من میخواهم آغاز گر و عمل کننده بر این راز باشم و اینک دوستی و محبتم را نسبت بشما اظهار میکنم:
👈من شما را دوست دارم!
آیا شما هم احساسی نسبت بمن دارید عزیز؟
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن