تفسیر و علوم قرآن

اعجاز در زمینهء محیط زیست ۱۰

توجه به حیوانات مفیدی چون اسب ها: حضرت رسول در این مورد گفته است خیر، تا روز قیامت بر پیشانی اسبان نوشته شده است. (یعنی اسبان برکت به همراه دارند) این حدیث به توجه نمودن به اسبان و دیگر حیوانات مفید اشاره دارد. پیامبر (ص) همچنین مؤمنان را از کشتن و اذیت کردن حیوانات نهی کرده است و در حدیثی آورده است: (زنی وارد جهنم شد به جرم اینکه گربه ای را حبس کرده و نگذاشت غذایی بخورد و به او طعام نداد تا بمیرد.) این حدیث بیانگر لزوم توجه به حیوانات و عدم اذیت کردن آنان و شفقت داشتن نسبت به آنها در اسلام است. خداوند در یکی از آیات قرآن کریم از اهمیت مخلوقاتی که اطراف ما هستند خبر داده و میگوید همه خداوند را تسبیح می گویند: (تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِیهِنَّ وَإِنْ مِنْ شَیْءٍ إِلَّا یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَکِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ إِنَّهُ کَانَ حَلِیمًا غَفُورًا) (هفت آسمان و زمین و هر آنچه در آنهاست خداوند را تسبیح می گوید و هیچ چیزی نیست مگر اینکه حمد و تسبیح او را می گوید؛ اما شما تسبیح آن ها را نمی فهمید، یقینا او بردبار و بسیار آمرزنده است) [الإسراء: ۴۴].

همهء مخلوقات، خداوند را تسبیح می گویند و این آیه اشاره به این دارد که مخلوقات اطراف ما دارای ارزش هستند و باید از آزار دادنشان دوری کرد زیرا آنان نیز خداوند را می پرستند و تسبیح می گویند.

به قلم: عبد الدائم الکحیل

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی