مطالعات اسلامی

اعجاز سيره‌ي نبوي در پرتو علم جديد

عفو و بخشش نبي اکرم صلي الله عليه وسلم از کفار مکه

وقتي که نبي گرامي اسلام مکه را فتح کردند، کفار مکه بيمناک پيش روي ايشان ايستادند و در اين جاي‌گاه، نبي گران‌قدر ما به انتقام‌گيري از کساني که او را آزردند و از مکه بيرونش راندند و با وي جنگيدند نينديشيد؛ بلکه از آنان درگذشت و اين بخشيدن موجب اسلام آوردن بسياري از آنان گشت. نبي گرامي ما از اين طريق به ما درسي بزرگ درباره‌ي بخشيدن ديگران آموختند.

بخشش در قول دانشمندان

امروزه دانشمندان مي‌گويند: بخشيدن و تسامح بهترين وسيله براي درمان اضطراب‌هاي روحي است؛ زيرا بخشيدن ديگران، سيستم دفاعي بدن را تقويت مي‌کند و از همين روست که خداوند سبحان مي‌فرمايد: «وَأَنْ تَعْفُوا أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَلَا تَنْسَوُا الْفَضْلَ بَيْنَكُمْ إِنَّ اللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ» [البقرة: 237]

(و بخشش به پرهيزکاري نزديک‌تر است و نيکوکاري را در ميان خويش فراموش نکنيد که خدا به آن‌چه انجام مي‌دهيد بيناست).

وظيفه هر شخص مسلمان است که بايد از خود گذشت داشته باشد و ديگران را ببخشد و به رسول بخشنده‌ اقتدا نمايد؟

پيامبر صلي الله عليه وسلم، اولين واضع اصول مهرباني با حيوانات

نبي بزرگ‌وار اسلام بخشنده‌ترين مردم نسبت به همه چيز حتي حيوانات بوده است. همه‌ي ما داستان زني که به آتش افتاد، چون گربه‌اي را شکنجه داده و او را حبس کرده و به او غذا نداده بود تا بميرد را شنيده‌ايم.

اعتراف خاورشناسان

برخي خاورشناسان که عادل هستند، حضرت محمد صلي الله عليه وسلم را اولين کسي مي دانند که اصول مهرباني با حيوانات را وضع نمود و به همين سبب خداوند تعالي در مورد او فرمود: «لَقَدْ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنِينَ رَءُوفٌ رَحِيمٌ» [التوبة: 128].

(يقينا پيامبري از جنس خودتان به سوي‌تان آمد که به مشقت افتادن‌تان بر او دشوار است، اشتياق شديدي به هدايت شما دارد و نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان است).

اندوهگين مباش خدا با ماست

نبي گرامي صلي الله عليه وسلم در معرض وضعيت‌هاي دشواري قرار گرفت؛ به ويژه در خلال هجرت از مکه به مدينه، وقتي که حضرت ابوبکر رضي الله عنه همراه ايشان بود و از نيرنگ مشرکان بر رسول اسلام بيمناک گرديد و آنان در غاري واقع در مسير بين مکه و مدينه بودند. اما نبي اکرم صلي الله عليه وسلم به او فرمودند: «لَا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنَا» [التوبة: 40]، (اندوه به خود راه مده! خدا با ماست)

اين عبارت نشان دهنده‌ي بالاترين درجه‌ي ايمان به خداوند است و گواه آن است که او، فرستاده‌اي از سوي خداوند بوده است.

تأثيرات منفي اندوه

پژوهش‌هاي علمي ثابت کرده است که اندوه، تاثير منفي بر سيستم ايمني بدن دارد و بدن در معرض بيماري‌ها قرار مي‌گيرد.

 اين‌جاست که بايد به دعوت اين پيامبر بزرگ‌وار لبيک گفته و اندوه را ترک ‌کنيم و به رحمت خداوند شاد باشيم.

تأکيد پيامبر بر هم‌کاري با ديگران

نبي رحمت صلي الله عليه وسلم احاديث بسياري در تاکيد بر اهميت هم‌کاري، کمک‌رساندن به ديگران و ياري ايشان آورده است. ايشان مي‌فرمايد: (هيچ يک از شما ايمان نياروده است تا هنگامي که آن‌چه را براي خويش مي‌پسندد، براي برادرش نيز بپسند).

از طريق اين حديث به ميزان توجه پيامبر به کمک نمودن به ديگران و خيرخواهي براي آنان پي مي‌بريم.

کاهش تنش‌هاي عصبي به وسيله هم‌کاري با ديگران

علم، فوايد کمک نمودن به ديگران را آشکار کرده است؛ روان‌شناسان تاييد مي‌کنند که ياري رساندن به ديگران، تنش‌هاي عصبي را کاهش مي‌دهد. زيرا مشغول به ياري رساندن به ديگران باعث تحريک ترشح هورمون «آندروفين» مي‌گردد و آندروفين هورموني است که به احساس آرامش روحي و شادي کمک مي‌کند.

پيامبر صلي الله عليه وسلم براي ما خوشبختي در دنيا و آخرت را مي‌خواهد، لذا لازم است که به آموزه‌هاي دين مبين اسلام پاي‌بند باشيم.

خوش‌رفتاري در کلام رسول الله صلي الله عليه وسلم

رسول اکرم صلي الله عليه وسلم سخاوتمندترين مردم به ويژه در برخورد با خانواده‌اش بوده است. او همواره به خوش رفتاري با زنان توصيه مي‌کرد و مي‌فرمود: (خيرخواه زنان باشيد) [رواه البخاري].

اگر سيره‌ي شريف نبوي را دنبال کنيم در مي‌يابيم که او خوش اخلاق‌ترين مردم بوده بلکه قرآن، اخلاق و منش او بوده است.

خوش‌رفتاري در علم نوين

علم نوين براي ما فوايد خوش اخلاقي، به ويژه خوش رفتاري با همسر را روشن نموده است. پژوهش جديدي ثابت کرده است که دعواهاي خانوادگي، علت واضح ضعف سيستم ايمني بوده و مسبب بسياري از اختلالات روحي مي‌شود. اختلافات خانوادگي براي کساني که دچار بيماري‌هاي قلبي هستند منجر به دو برابر شدن سکته‌هاي قلبي مي‌گردد.

حقا که: حديث شريف معجزه‌اي است که بر راستي رسالت نبي اکرم صلي الله عليه وسلم گواهي مي‌دهد.

به قلم: عبدالعلي شفيعي

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی