تاریخ اسلام

الحاجب المنصور، قهرمان اسطوره ای

الحاجب المنصور، قهرمانی اسطوره ای

هنگامی که این مرد وفات یافت، سراسر اروپا از مرگش خوشحال شد. بر قبرش نشستند و به رقص و پایکوبی و میگساری پرداختند، که یکی از آنان گفت: “به خدا قسم اگر صاحب این قبر زنده بود، هیچ کس از ما را زنده نمی گذاشت و آرام و قرار را از ما می گرفت”. این شخص، صلاح الدین ایوبی رحمه الله نیست؛ بلکه او شخصیتی بزرگ است که بسیاری او را نمی شناسند. او در واقع الحاجب المنصور است. آیا درباره وی چیزی شنیده اید؟
هنگامی که امیر الحاجب المنصور جان سپرد، سراسر اروپا و فرانسه از خبر مرگ وی شادمان شدند؛ تا جایی که فرمانده آلفونسو نزد قبرش آمده و چادری بزرگ بر قبر او زد و تختی از طلا بر روی قبر الحاجب المنصور قرار داد و همراه همسرش بر تخت خوابید. فرمانده لشکریان اسلامی در اندلس در زیر خاک است و آلفونسو گفت: “آیا می بینی که امروز مالک سرزمین های مسلمین و عرب شده ام و بر قبر بزرگترین رهبران شان نشسته ام”.
در این حین یکی از حاضران گفت: “به خدا قسم اگر صاحب این قبر زنده بود، هیچ کس از ما را زنده نمی گذاشت و آرام و قرار را از ما می گرفت”. آلفونسو خشمگین شد و بر گوینده آن شمشیر کشید، تا اینکه همسرش دستش را گرفت و گفت: “آن شخص راست گفت؛ آیا کسی مانند ما به خوابیدن بر قبر او افتخار می کند! به خدا سوگند این کار ما بر شرف و افتخار او می افزاید، که حتی با مرگش هم نمی توانیم او را شکست دهیم. با وجود اینکه مرده است، اما تاریخ پیروزی او را ثبت می کند. کار ما زشت باد و  خواب او در زیر عرش پادشاهان گوارا باد”.

تصویر: مجسمه الحاجب المنصور در قلعه #نسور (Calatañazor) در #اسپانیا.

الحاجب_المنصور (محمد بن ابی عامر) در سال ۳۲۶ هجری در جنوب اندلس دیده به جهان گشود. داوطلبانه وارد ارتش مسلمانان شد و بخاطر شجاعتش، فرمانده پلیس قرطبه گردید. سپس بخاطر زیرکی اش مستشار حاکمان اندلس شد و بعد امیر اندلس و فرمانده ارتشیان آن گشت.

با لشکریان اسلامی در بیش از ۵۰ نبرد شرکت نمود، که در همگی آنها به پیروزی دست یافت. و هیچ وقت شکست نخورد و جایی را از دست نداد. پا به سرزمین هایی نهاد که قبلا هیچ مسلمانی بدان پای نگذاشته بود. بزرگترین پیروزی او جنگ لیون بود، چنانکه نیروهای اروپایی با سپاهیان لیون گرد هم آمدند؛ که اکثر رهبران این کشورها را کشت و سپاهیان شان را به اسارت در آورد و دستور بلند کردن صدای اذان برای نماز در این شهر طاغی را داد.

پس از هر نبردی غبار لباس هایش را جمع آوری می نمود و بعد از هر فتحی که بدست می آورد، اذان سر می داد و گرد و غبار لباسش را در شیشه ای جمع می نمود؛ و وصیت کرد که شیشه همراه وی دفن شود تا در روز حساب گواه او در نزد الله متعال باشد.

غرب به ویژه فرانسه بخاطر حاکمان و فرماندهان بسیار خود که بدست او کشته شده بودند، دشمنی شدیدی با وی داشتند؛ چرا که ۲۵ سال بصورت مداوم با شدت تمام با آنها جنگید؛ چنانکه اصلا استراحتی به خود نمی داد و نیز نمی گذاشت که آنها در آرامش باشند.

از پشت اسب خود پایین می آمد و برای جنگ بعدی بر پشت اسبی دیگر سوار می شد. از خداوند می خواست که در جهاد فی سبیل الله جان سپارد، نه در اتاق های قصر. و همانطور که آرزو کرده بود، هنگامی که در راه هجوم به مرزهای فرانسه بود، جان سپرد. عمر وی به هنگام مرگ ۶۰ سال بود، که بیش از ۲۵ سال را در جهاد و فتوحات سپری نمود. منصور در حالی به دیدار پروردگارش شتافت، که نامش با نام دیگر قهرمانان تاریخ مسلمانان جاودان باقی خواهد ماند. رحمه الله تعالی.


تصویر: کوه المنصور در اسپانیا که به افتخار الحاجب المنصور، به این اسم نام گذاری شده است.

(تهیه شده از گروه قطب)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن