خانه / فرهنگ و جامعه / فکر و دعوت / انترنت عرصه و محراب مناسب برای گفتمان اسلامی

انترنت عرصه و محراب مناسب برای گفتمان اسلامی

ترجمه : عتیق الله موحد

در این شک و تردیدی نیست که در عصر کنونی، انترنیت بهترین وسیله برای نشر دعوت اسلامی به شمار می آید و می توان با استفاده از آن نشر فکر اسلامی را آسانتر گردانید، اما این را هم نباید فراموش کرد که انترنیت تیغی  است دوسره و تیز، بدین معنی که استفاده از آن در کارهای نیکو، اجر و پاداش به همراه دارد همانطور که استفاده از آن در امور خلاف شریعت، انسان را به انحراف و گمراهی می کشاند، در عصر حاضر دشمنان اسلام از این وسیله خیلی استفاده می نمایند، مسلمانان باید از این آگاه باشند و به پاسخ آنانی که اسلام را از این طریق به مردم، غلط معرفی می کنند بپردازند.

بهره گیری از انترنیت و دنیای مجازی بهترین روش برای دعوت اسلامی است نباید مسلمانان بویژه دعوتگران این فرصت را از دست بدهند.

 مؤسسه ها و  مراکز اسلامی در این زمینه مسئولیت بیشتری برعهده دارند، باید در بخش های مختلف، راجع به زندگی حضرت محمد صلی الله علیه وسلم، طرز زندگی صحابه کرام و سایر شخصیت های مسلمان آگاهی های لازم را در اختیار شیفتگان آنان قرار دهند، ما به راحتی می توانیم از طریق انترینت، جهان امروزی را مانند یک دهکدهء بزرگ تصور کنیم و پیام رسای خود را به گوشه گوشهء آن برسانیم آن هم بدون اینکه در پیش روی خود موانعی احساس کنیم.

ویژگی ها و فوائد انترنیت در زمینه دعوت اسلامی و گفتمان دینی

۱)     می توانیم توسط انترینت در سریعترین زمان و با کمترین هزینه پیام اسلام را به دوردست ترین ممالک جهان برسانیم، و مطمئناً این نوع دعوت خیلی موثر و به صرفه است.

۲)     می توانیم با بهره گرفتن از این شیوه با اتباع و پیروان مذاهب غیر اسلامی نیز تماس برقرار نماییم و به راحتی آنان را متوجه حقیقت اسلام بنماییم .

۳)     از این طریق می توانیم بدون اینکه کسی و یا جریانی ما را تهدید نماید دعوت دینی مان را به هر که و هر کجا بخواهیم برسانیم .

۴)      می توانیم  توسط انترینت با مردمانی بسیار فراوان و جوامع متکثر و متعدد و بویژه جوانان فعال در این عرصه در تماس باشیم و با ادبیات کاملاً معاصر و به روز آنان را با اسلام آشنا کرده و به نوعی آشتی دهیم .

۵)        آمارها حاکی از این است که بیشتراستفاده کنندگان از انترنیت در باره اسلام و مسلمانان کنجکاوند، و پاسخ سؤال ها و شبهه هایشان را اغلب از همین طریق دنبال می نمایند، امری که بدخواهان اسلام از دیر باز متوجه آن شده اند و لذا با آدرس های غلط و انحرافی از اسلام سعی می کنند آن جوانان شیفته را گمراه نمایند و قطع به یقین در این باب به موفقیت های چشم گیری نیز دست آزیده اند. جا دارد دعوتگران اسلام این بخش و محراب مهم را به نحو احسن بکار گرفته و در این بازار شلوغ راه راست به رهپویان راستی بنمایانند.

۶)        و اخیراً برکسی نا گفته نیست که استفاده کنندگان از انترنیت، مردمانی تحصیل کرده و باسوادند و اگر گمشده شان را از زبان دعوتگرانی با حکمت و درایت بیابند یقیناً توفیق لبیک گفتن به دین اسلام را کسب خواهند نمود و بدینگونه از آن به بعد آن ها در این میدان و عرصه به تلاش و کشش دعوتی خواهند پرداخت .

۷)     امروزه بیشتر جنگ ها و رویارویی ها و کودتاهای مخملین بین مدافعان حق و باطل و کشورهای جهان در دنیایی کاملاً مجازی شکل می گیرد و به دیگر تعبیر می توان گفت جنگ و درگیری میان مغز ها است نه چیز دیگر، امری که جوانان مسلمان در کشورهایی همچون فلسطین اشغالی از آن غافل نیستند .

رها نمودن این بخش و حوزه مهم از دعوت و گفتمان دینی از طرف مسلمانان و چاپیدن به عرصه هایی کاملاً سنتی و تاریخ گذشته  می تواند بزرگترین خدمت به اردوگاه بدخواهان این دین و در عین حال بارزترین خیانت به جبهه داخلی مسلمانان به شمار آید .

منبع: اصلاح انلاین ( با تغییرات و ویراستاری مجدد)پ

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

قرآن کتاب هر عصر

نویسنده : استاد ناصر سبحانی (رح) مترجم : شریف سید محمودیان. چگونه قر آن و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *