تاريختاریخ اسلام

اندوه صحابه به سبب کودتا علیه نجاشی و شادی آنان برای پیروزی وی

ام سلمة رضی الله عنها می‌گوید: به خدا سوگند بر همان حال بودیم تا آنکه یکی مدعی ملک نجاشی شد. به الله سوگند تا آن هنگام غمی به آن سنگینی را احساس نکرده بودیم، از ترس آنکه آن مرد بر نجاشی پیروز شود و کسی به قدرت رسد که مانند نجاشی حق ما را ادا نکند.

نجاشی به سوی آن مرد شتافت در حالی که میانه‌ی رود نیل بین آن‌ها قرار داشت، پس یاران رسول الله صلی الله علیه وسلم گفتند: کیست که نبرد میان دو گروه را ببیند و سپس درباره‌ی آنچه رخ داده خبر آورد؟

زبیر بن العوام رضی الله عنه که کم سن و سال‌ترین آن‌ها بود گفت: من چنین می‌کنم.

پس مشکی را باد کردند و آن را به سینه بست و خود را به نیل زد و شنا کنان به آن سوی رود که محل نبرد دو گروه بود رسید و خود را به محل نبرد رساند… ما نیز برای آنکه نجاشی بر دشمنش پیروز شود و در سرزمینش قدرت یابد دعا می‌کردیم.

سپس [بعد از مدتی] زبیر دوان دوان در حالی که لباس خود را تکان می‌داد از راه رسید و گفت: بشارت دهید که نجاشی پیروز شد و خداوند دشمنش را هلاک گرداند و او را قدرت عطا کرد.

ام سلمه رضی الله عنه می‌گوید: به خدا سوگند به یاد نداریم که [تا آن روز] مانند آن شاد شده باشیم.

(از کتاب اللؤلؤ المکنون في سیرة النبي المأمون)

منبع: برگهايي از تاريخ

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی