اخلاق و تربیت

انسانیت و دیانت!

نویسنده: محمدعلی هاشمی

ترجمه: جلیل بهرامی نیا

شرافت انسانی، ویژگی ذاتی نوع بشر است و تفاوت دینی این شرافت را نمی زداید؛ غیر مسلمین نیز انسان اند و مراعات شأن انسانی آنان، واجب است و خدمت کردن به آنان به تصریح قرآن ممنوع نیست؛پیامبر (ص) به احترام جنازه یک یهودی از جای خویش بر می خاست و سر پا می ایستاد و در برابر تعجّب و پرسشِ اطرافیانش می فرمود: “مگر انسان نیست”؟!

با نزول آیهٔ “و انذر عشیرتک الأقربین” و صدور فرمان الهیِ فراخواندنِ خویشان به اسلام، پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم، خویشانش را جمع و به اسلام دعوت و تشویق کرد و هشدار  داد : “خودتان را از آتش دوزخ برهانید که اگر ایمان نیاورید من در برابر کیفر اخروی کاری نمی توانم برایتان بکنم”! امّا بلافاصله می فرمود:”غیرَ انَّ لکم رَحِماً سَاَبُلُّها بِبلالها” امّا بر من حقّ خویشاوندی دارید که آن را به گونهٔ شایسته ادا خواهم کرد!

به روایت عبدالله بن عمرو بن العاص (رض)، پیامبر همواره بر مراعات حقّ خویشاوندی تأکید می کرد و می فرمود حتّی کفر نیز، مانع پیوند خویشاوندی نیست:”إنّ آلَ فلانِِ لیسوا بأولیائی، إنما ولیى الله و صالح المؤمنین و لکن لهم رَحِمُٗ أبلها ببلالها” یعنی خاندان فلانی یار و یاور من نیستند، یار و یاور من خدای متعال و دینداران درستکارند؛ امّا آنان نسبتی خویشاوندی با من دارند که آن را به گونهٔ شایسته مراعات می کنم!

یک بار کسی نزد عمر فاروق ( رض ) از ام المؤمنین صفیه شکایت کرد که شنبه را دوست دارد و سر و سِرّی با یهودیان دارد!

عمر که او را فراخواند، در پاسخ گفت:”درباره علاقه مندی به شنبه، از روزی که خدا جمعه را جایگزینش کرده هیچ علاقه ای به آن نداشته ام؛ درباره رفت و آمد با یهودیان نیز، من در میانشان وابستگانی دارم و وظیفه صله رحم را به جا می آورم”! خلیفه نیز از او پذیرفت.

حتّی خود عمر فاروق،پارچه ای را که پیامبر (ص) برایش فرستاده بود، به برادر ناتنی اش که مشرک بود بخشید!
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
* برگرفته از کتاب: شخصیه المرأه المسلمه، صص۲۴۹و۲۵۰
منبع: کانال تلگرامی بهرامی نیا

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن