فکر و دعوت

اهمیت انترنت در دعوت

دعوت الی الله فرض کفایه است که شامل نشر علم، بیان خوبی های دین و احکام شرعی، توضیح حلال و حرام، تشویق برکارهای نیک، بیان دلایل احکام و چگونگی دلالت آن، بیان وعده و وعید، ثواب، عذاب و امثال این ها که سبب آگاهی مسلمانان از دین میشود.
نتیجه ی دعوت و نشر علم این است که جاهلان از حقوق الله بر خود و حقوق مسلمانان بر یک دیگر آگاه میشوند. سبب بازگشت به سوی الله و توبه به درگاه الله تعالی از گناهان، بدعتها و امور خلاف شرع میشود. در دعوت، خوبی های اسلام معرفی شده و حقیقتش برای کسانی که آن را به صورت نادرست شناخته اند، آشکار میشود. و در نتیجه به اسلام متمایل میشوند.
بدون شک هر وسیلهای که استفاده از آن در دعوت ممکن باشد، استفاده ی از آن بر مسلمانان لازم است. درگذشته وسایل دعوت در سخنرانی، نوشتن کتاب و مقاله، مناظره، حلقههای علمی و وسایلی از این قبیل منحصر بوده است.
جهت اطاعت امر الله تعالی که فرموده:« ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَالْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ]«نحل/۱۲۵»
(«ای پیغمبر» مردمان را با سخنان استوار و به جا و اندرزهای نیکو و زیبا به راه پروردگارت فرا خوان)
ولی در این عصر، امکان استفاده از وسایل زیادی همچون رادیو، تلویزیون، نشریههای علمی، مقالهنویسی در مجلات مناسب وجود دارد. از جمله ی این وسایل، شبکه ی جهانی اینترنت است که امروزه سراسر دنیا را در برگرفته است لذا علما و دعوتگران باید از این وسیله برای نشر مقالات، سخنان سودمند و نصیحت های سالم، استفاده کنند. تا کسانی که با نیت خیر، قصد فراگیری علوم و به کارگیری آن را دارند از آن بهرهمند شوند؛ زیرا استفاده از اینترنت در همه ی کشورها امکان دارد.
پس نباید آن را برای یهودیان، مسیحیان، فاسقان، بدعتگزاران و گناه کاران رها کنیم تا افکار، شبهات و گمراهی هایشان را گسترش دهند و بدین وسیله مخاطبان را فریب دهند و در کفر و بدعت و گناه و فتنههای آشکار و پوشیده غرق کنند و بر عکس اگر از این وسیله علما، موحدان و مخلصان استفاده کنند به طور قطع عرصه بر گمراهان تنگ می شود و با مقالات سودمند خود می تواند مخاطبان حق طلب و جویندگان علم و عمل را بهرهمند سازند.

از گفتار و املای شیخ ابن جبرین- ۲۴/۷/۱۴۲۰

انجمن فائزین
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی