Uncategorized

اهمیت دادن به سخنان جانب مقابل و مهلت دادن به متکلم

﴿بخش هفدهم﴾:
👈 در بخش قبلی راز شانزدهمِ بدست آوردن دلها را که ﴿فرونشاندن خشم و عصبانیت﴾ بود، خدمت شما عزیزان تقدیم نمودم.
و حال راز هفدهم:
👈 ﴿۱۷- اهمیت دادن به سخنان جانب مقابل و مهلت دادن به متکلم﴾:
یکی از دلایل از دست دادن محبت و محبوب بودن میان دیگران، کم گرفتن جانب مقابل، گوش ندادن به سخنان، و قطع کلام وی است.
مسلمان، به متکلم فرصت میدهد تا کلامش را به آخر رساند، و با صبر و تمکین به کلام وی گوش میدهد.
متأسفانه، اکثریت انسانها، خود شان را برائت داده، گفتار دیگران را نمیپسندند، و به جانب مقابل، اجازه نمیدهند تا گغتار شان را به آخر برساند.
شناخت جانب مقابل، از نحوه ی گفتار و کردارش، پل ارتباطی را میان انسانها ایجاد کرده، محبت و احترام بالمتقابل را میان آنها ازدیاد میبخشد.
با شناخت بیشتر افراد ، ارتباط مان جهت دار می‌ شود و در مدت کوتاهی خواهیم توانست که به هدف مورد نظر از این آشنایی و ملاقات نزدیک شویم‌ .
بهترین وسیله ای که میتواند این مهم را حقیقت بخشد، درکِ افکارِ جانب مقابل است.
اگر با افراد زیادی مواجه شده باشیم می‌ توانیم بسیاری از افراد را به را حتی از نوع صحبت کردنشان بشناسیم ‌.
اما این شناخت در مواجه حضوری با دانستن بسیاری از حالات ثابت شده در علم روان ‌شناسی بهترین فرهنگ نامه آدم ‌شناسی را برایمان می ‌گشاید .
با شناخت بیشتر افراد ، ارتباط مان جهت دار می‌ شود و در مدت کوتاهی خواهیم توانست که به هدف مورد نظر از این آشنایی و ملاقات نزدیک شویم‌ .
👈 ایجاد رابطه ی صحیح باعث رشد عزت نفس در انسان می‌ شود و ارتباط ما با خودمان و اطرافیان تقویت می ‌شود . هر چه بهتر و کامل‌ تر با خود و دیگران ارتباط برقرار کنیم‌ ، احساس موفقیت از ایجاد یک ارتباط صحیح و دوستانه ما را زودتر به هدف های مان می‌ رساند و باعث تعالی افکار و رفتارمان در زندگی می‌ شود .
در اینجا بعضی از حرکات، سکنات و عکس العمل های فزیکی و صورتی انسان ها را خدمت شما عزیزان تقدیم میکنم که در شناختِ جانب مقابل شما را کمک میکند، و جهت ازدیاد محبتِ جانبین و بدست آوردن دلها، یکی از شاخص ترین مهمی است که بایستی در این عرصه خود تان را مجهز سازید.
و این هم نکات کلیدی برداشت های سایکولوژیکی از طرز العمل جانب مقابل:
📍۱- اگر شخصی دست هایش را پشت کمر قفل کند ، نشان می ‌دهد که خود را به شدت کنترُل کرده است ‌. در این حالت او سعی دارد خشم یا احساس ناامیدی را از خود دور کند .
📍۲ – اگر انگشتان دست ها به بازو گره خورده باشد نشان دهنده حالت تدافعی در برابر حمله ‌ای غیر منتظره و ناگهانی یا بی ‌میلی برای تغییر چهره ی شخص است‌ . اگر انگشت ها مشت شده باشند ، حالت بی میلی شدید تر است ‌.
📍۳- گره کردن دست ها به دسته ‌های چوکی و یا اثاثه ی دیگری نشان می ‌دهد که شخص سعی دارد احساس خود را مهار کند . اما قفل کردن قوزک پا ها به یکدیگر حالت تدافعی است ‌. این حالت بیشتر در مسافران مضطرب هنگام پرواز و فرود آن دیده می‌ شود .
📍۴ – وقتی شخص انگشت سبابه را روی صورت و بقیه دستش را به صورت گره کرده در پایین صورتش قرار می ‌دهد یعنی که با دقت است ‌. این حالت نشان می ‌دهد که شخص با دقت زیاد به صحبت ‌های شما گوش می ‌دهد و یکا یک کلمات شما را می ‌سنجد و در چهره ی او حالتِ انتقادی به چشم می‌ خورد
📍۵ – انگشت های گره شده زیر چانه و نگاهِ خیره نشان دهنده ی حالت تردید و دودلی است ‌. او به صحبت ‌های شما و صحت گفته ‌هایتان تردید می ‌کند . در این حالت ممکن است آرنج او روی میز و یا سطح مرتفع دیگری قرار گرفته باشد .
📍۶- دست هائی که روی سینه قرار گرفته باشد ، بهترین نمونه برای نشان دادن و حالت بی ‌گناهی و درستکاری است ‌. این حالت اثر باقیمانده از شکل سوگند خوردن است که دست را روی قلب قرار می‌ دهند .
📍۷- دست ها در کمر، در مرد ها نشان می‌ دهد که به آنچه که می ‌گویند اعتقاد و اعتماد کامل دارند و در خانم ها کمتر دیده می‌ شود.
📍۸ – دست های به هم مشت شده زیر چانه نشان می‌ دهد که شخص نظریاتش را پنهان می‌ کند و به شما اجازه می ‌دهد به صحبت خود ادامه دهید ، تنها هنگامی که حرف های تان پایان یافت به شما و نظریات شما حمله خواهد کرد .
📍۹- ظاهر ساز او آرام به نظر می ‌رسد اما این آرامشِ قبل از طوفان است . این حالتی است که بیشتر رؤسا به خود می‌ گیرند تا خود را به گونه ‌ای به زیردستان نزدیک کنند و در عین حال جاذبه ی آنها نیز کم نشود .
📍۱۰- آماده و موفق قرار دادن پا ها روی هر چیز ﴿روی چوکی ، میز، لبه ی زینه ها و غیره، نشانه ی حالت مالکیت است. ﴾. این بدین معنی است که جانب مقابل صاحبِ کلام است و برخود حقانیت قایل است.
📍۱۱ – تکیه زدن به دیوار ویا چوکی در حالتی که دست ها پشت سر قفل شده باشد، نشان دهنده ی اعتماد به نفس قوی است ‌.
اگر شخصی در این حالت صحبت می ‌کند به گفته ‌های خود اعتماد دارد و اگر به صحبت‌ های شما گوش می‌ دهد به خود زحمت ندهید ، او خود همه ماجرا را می ‌داند !
با در نظر داشت طرز و نحوه ی افکار اطرافیان تات، شما میتوانید، سوژه ی صحبت را بشکلی تنظیم کنید که باعث ازدیاد محبت با آنها شده، دل های شان را بدست آورید.
👈 اخلاق زیبا و شاخص حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم چی زیبا بود، که دل ها را آب میکرد.
با یهود، نصارای، گبر، کافر، بت پرست، برده، کنیز، صحابه ی کرام، زنان، مردان، اطفال و حتی با پایه، و ستونِ سقفِ مسجد، چنان صحبت میکرد، که آن ستونِ مسجد به گریه آمد و دوری ایشان، صلی الله وعلیه وسلم را تحمل نداشت.
👈 از ثمره و برکتِ برخوردِ بیمانند ایشان با خلق، نشست و برخاست ایشان، حرکاتِ عاطفی رو و چهره ی مبارک ایشان هنگام صحبت، دست دادن، مصافحه، نگاه کردن، گوش دادن و نرمش در گفتار ایشان بود که امروز میلیارد ها مسلمان، در این جهان، مانند من و تو افتخارِ امت بودن آنحضرت صلی الله وعلیه وسلم را کسب کرده، با تعقیب نقش قدم های مبارک ایشان صلی الله وعلیه وسلم، در تمام عرصه های زندگی مان، ان شأ الله، در روز محشر، عزتِ رعیت، در زیر پرچم زیبای ایشان به ما عنایت خواهد شد.
📍مطالعه ی بخش های بعدی این مضمون خیلی مهم و جالب را از این صفحه، از دست ندهید!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن