مطالعات اسلامی

اولویت بندی اهداف

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

اولویت بندی اهداف

اولویت بندی اهداف، عمل مطلوبی است که یکی از عوامل کلیدی برای ایجاد بستر مناسب جهت دستیابی آدمی به موفقیت در حوزه کاری در بلند مدت نیز قلمداد می شود .

هر شخصی دارای اهداف محوری در زندگی می باشد که بدیهی است بدون توجه به فرایند اولویت بندی دقیق، انجام بهنگام آنها مشکل بوده و شکست ضربتی در عرصه کاری برای وی در آتی پیش خواهد آمد .

ضروری است که عمل اولویت بندی اهداف بر مبنای ظرفیت ها، امکانات موجود و شرایط حاکم در بطن جامعه، صورت گرفته و تحقق آن دسته اهدافی که به واقعیت های میدانی نزدیک تر بوده بر مابقی ترجیح داده شوند تا احتمال دسترسی به پیشرفت حقیقی در حوزه کاری در آتی بیشتر گردد .

جهت آنکه اهداف در قالب اولویت بندی دقیق قرار گیرند نیاز مبرم است که باید بر دو فاکتور راهبردی ذیل تکیه داده شود . و آنها عبارتند از :

۱ – قدرت بصیرت و شناختی که نرخ پتانسیل فرد را جهت تشخیص اهداف کلیدی بالا برده و برای طبقه بندی آنها کدام باید نخست جنبه عملیاتی گیرد، بهنگام به وی یاری برساند ؛

۲ – داشتن اطلاعات و داده های صحیح از توانایی ها، امکانات موجود، شرایط حاکم در بطن جامعه و . . . جهت همخوانی پروژه های انتخابی با آنها که گام به گام در بلند مدت به مرحله تکمیل برسند ؛

اگر درصد توجه انسان به فرایند اولویت بندی اهداف در زیست، جنبه ی ارتقای پیدا کند، قطعا بسیاری از موانع احتمالی پیش رو که باعث سنگ اندازی جهت رسیدن به مسیر انتخابی گشته، برچیده شده و با آنی ترین هزینه به آنها نزدیک تر خواهد شد .

بدین ترتیب، زمانی پیشرفت بنیادین در حوزه کاری انسان حاصل می شود، که اهداف گوناگون او، اولویت بندی شده و در قالب آن، جنبه عملیاتی به آنها دهد، چون خیلی بعید است که وی با روگردانی از آن، به مقصد انتخابی خود در دراز مدت نیز برسد.

تاریخ : ۱۲ ربیع الاول ۱۴۴۰ برابر با ۲۹ آبان ۹۷ .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن