یادداشت

بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان، ثروت برای تجار، فقر برای مرزنشینان

نویسنده: دکتر امان الله تمنده رو

آدینه نقیبی پیرمرد بلوچ اهل روستای کوهک است که برای روزی بیست هزار تومان در نقطه صفر مرزی کشور در بازارچه مرزی کوهک شهرستان سراوان کار تخلیه و بارگیری کالا انجام می دهد.چهره ی آفتاب سوخته،کفشهای پاره پوره و لباسهای مندرسش گواه از وضعیت مالی او و صدها کارگر محلی ای دارد که در این بازارچه کار میکنند.

بازارچه های مرزی استان به منظور فعالیتهای تجاری محدود مرزنشینان و بهبود معیشت آنان راه اندازی شده اما عملا معافیت های گمرکی و تخفیفات عوارض آن نصیب تجار و صادر کنندگان بزرگ دیگر استانها و‌ تجار افغانستانی و پاکستانی شده و حسرت تاجر شدن و بهبود سطح زندگی بر دل مرزنشینان محروم مانده است،بماند شلوغی و تصادفات جاده های دو طرفه و خطرناک منتهی به شهرهای مرزی و بازارچه ها بر اثر تردد روزانه صدها کامیون در این جاده ها،آسیب های اجتماعی ناشی از حضور طولانی صدها راننده کامیون در این مناطق،شلوغی پمپ بنزینها و کمبود سوخت و..

کاش تمهیدی اندیشیده شود تا بخشی از منافع مرز و بازارچه های مرزی استان به ساکنین فقیر و کم درآمد مناطق مرزی برسد. دهیاری های منطقه بتوانند عوارض مختصری از کامیون های حامل کالاهای صادراتی دریافت و برای بهبود وضعیت وحشتناک راههای منطقه و زیرساختهای روستاها هزینه کنند یا بخشی از درآمد گمرکی بازارچه ها مستقیما برای بهبود معیشت مرزنشینان و تکمیل زیر ساختهای ارتباطات، بهداشت و آبرسانی به روستاهای مرزی هزینه شود.این کار امکان دارد اگر اراده جدی استانی و ملی وجود داشته باشد و افراد دلسوز، توانمند و البته پاکدست پای کار باشند.

در سفر به سراوان و بازدید از بازارچه مرزی کوهک با اجازه آدینه از او در حال انتظار برای دعوت به بارکشی از سوی یکی از تجار عکس گرفتم تا منعکس کننده فقر و سختی زندگی اش باشم. آدینه میگفت با حضور ماشین آلات تخلیه و بارگیری کالا و کساد شدن بازار کارش،گاهی اوقات همین کارگری روزی بیست تومان هم گیر او نمی آید.آدینه سالهاست که در بازارچه کوهک کارگری و این وضعیت را تجربه می کند.با فراز و نشیب های مسائل امنیتی و بسته شدن مرز، بوروکراسی های اداری و دیگر مشکلات، او و دیگر کارگران محلی بسیاری از روزها پس از ساعتها نشستن زیر آفتاب،دست خالی پیش زن و بچه شان بر می گردند.

مدیر عزیزی که این مطلب را می خوانی…گر ز دستت می آید کاری بکن..خدمت صادقانه و محرومیت زدایی همینجاست. سفره های خالی مرز نشینان امید به تدبیر شما و دیگر مسئولان دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن