اخلاق و تربیت

با تنبیه ، شاگرد قرآن را از درس قرآن و عشق آن محروم نکنیم

امروز کلیپی را از تنبیه یک قرآن آموز توسط معلم قرآن در یک مجتمع دینی را مشاهده کردم سخت از این تنبیه دل آزرده شدم.
روزها در کلاس حفظ قرآن کریم بوده ام و گرم خواندن قرآن .
نونهالان و شکوفه های نوشکفته ای کنار من در حال حفظ نغمات قدسی و آیات روح بخش قرآن ، این کتاب زندگی و دفتر پایندگی بوده اند ؛ کودکانی که می توانستند بجای حفظ قرآن مثل سایر کودکان و خردسالان به بازیگوشی های کودکانه بپردازند .
کودکانی که مهر مادری ، عشق پدری ، علاقه خانوادگی ، امکانات رفاه زندگی ، گشت و گزار و خیلی از این چیزها را فدای حفظ قرآن کرده اند تا چیزی از قرآن نصیب سفره دل آنها شود تا طعم شیرین زندگی را در سایه تاییدات الهی و فیوضات قرآنی بچشند و بعضی از این قرآن آموزان شاید به اجبار و ترس از خانواده دارند این چرخه شعبه حفظ را می چرخانند.
بیاد دارم کنارم حافظی کم سن و سالی بود که قرآن را به همراه شمارش صفحه و آدرس آیات حفظ می کرد ؛ این نشان از همت والای این عزیز دارد.
استاد حفظ من متین بود اما هر حرفش درسی بود که باید آن را به جامعه پس دهم ؛ آنقدر حرف هایش من را به موفقیت امیدوار کرده بود ؛ استاد من متین است اما حرف هایش استوار و بلوط مثل درخت سرو بود.
خیلی محترم بود و هوایم را خوب داشت و با اجازه های مکرری که از او مدام می گرفتم او موافقت می کرد زیرا او می دانست که غیر از حفظ قرآن من به چیزهای دیگری نیز نیاز دارم مانند.نویسندگی ، کامپیوتر ، زبان خارجه ، عربی و…)).
روزی از روزها به استادم متین گفتم استاد از تنبیه بدنی خوشم نمیاد شما چطور؟استاد جواب دادند که : بدون تنبیه نمیشه کلاس حفظ را کنترل کرد.
یاد حرف استاد قاسمی افتادم که به اساتید حفظ فرمودند: با تنبیه بدنی (کتک کاری) شاگرد قرآن را از درس قرآن و عشق قرآن محروم نکنیم ؛ یعنی حیف است این شاگردان درس قرآن را که همه مهر و عاطفه یشان را فدا و قربان قرآن کرده اند ، با تنبیه بدنی از کلاس قرآن برهانیم و شاید با این کارمان باعث شویم که آن نونهال و شکوفه تازه غنچه شده قرآن عظیم الشان از درس قرآن در طول زندگی محروم شود.
اساتید حفظ غیر از شلاق حتی الامکان راه دیگری را جهت کنترل کلاس اتخاذ کنند یا حداقل کم و به روش نیکوتر تنبیه کنند.
اساتید حفظ باید امید فردای حافظان و قاریانی باشند که در این عصر پر آشوب تکنولوژی آنان به حفظ کلام الهی مشغول هستند ؛ یادمان باشد که هم سن و سالان این کودکان با گوشی های مدرن، هوشمند و پیشرفته در حال پرسه زدن در فضای مجازی و سرگرم تماشای فیلم ها و سریال ها هستند . یا حداقلش ساعت سه شب از خواب بیدار نیستند که قرآن را بیاموزند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن