Uncategorized

بخششِ پول ومال

﴿ بخش هشتم﴾!
👈 در بخش قبلی در مورد احسان و نیکی، و برآورده نمودن نیازهای دیگران ، که کلید هفتم برای بدست آوردن دل ها بود، صحبت نمودیم.
و حال، راز هشتم:
👈 ۸- بخششِ پول ومال :
عزیزان گرانقدر!
زندگی معاصر آنقدر انسانها را مجذوب و مشغولِ کار وروزگار نموده که اکثریت، فقط بفکر پر کردن جیب و خزانهٔ خودشان هستند وبس.
👈 سخاوت و کرامت از جملهٔ بقیه صفات الهی، دو صفت زیبائی اند که الله تعالی با دماندن روح پاکش دربدن آدم، به وی عرضه کرد.
بدین معنی که این خصایل روحانی در فطرت هرانسان موجود است، ولی در بعضی بیدار و در عدهٔ دیگر خاموش است.
👈 هر قلب کلیدی دارد، پول و مال به خصوص در این زمان کلید قلب بسیاری از افراد است.
یکی از این کلید ها بخشش و دادنِ پول به دیگران است.
پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرمودند :
💥« لَوْ دُعِیتُ إِلَی ذِرَاعٍ أَوْ کُرَاعٍ لَأَجَبْتُ وَلَوْ أُهْدِیَ إِلَیَّ ذِرَاعٌ أَوْ کُرَاعٌ لَقَبِلْتُ » بخاری (۲۵۶۸).
🔹«اگر مرا برای صرف ساعد یا پاچه (گوسفندی) دعوت کنند، خواهم پذیرفت، همچنین اگر به من، ساعد یا پاچه ای هدیه داده شود، خواهم پذیرفت».
👈 ابن بطال در “شرح صحیح بخاری” چنین میفرماید:
📍«این تشویق امت بر هدیه دادن به یکدیگر و احسان و بخشش و الفت و دوست داشتن همدیگر است، و ایشان چیزی را که بعنوان هدیه به او داده شود یا برای خوردن آن دعوت کنند ناچیز و بی ارزش نمی شمارد؛
تا مبادا هدیه دهنده به دلیل ناچیز شمرده شدن هدیه اش از دادن آن امتناع ورزد، و تنها از باب مبالغه در پذیرفتن هدیه به ساعد و پاچه گوسفند اشاره کردند وگرنه به هدیه دادن ساعد و پاچه گوسفند توصیه نکردند، زیرا کسی چنین کاری نمی کند».
👈 امام نووی در “شرح صحیح مسلم” می گوید :
📍«علماء در پذیرفتن هدیه اختلاف رأی دارند؛ آیا واجب است یا مستحب؟ سه رأی در این باره وارد شده است، ولی رأی صحیح و مشهور که جمهور اهل علم نیز بر آن هستند اینست که پذیرفتن هدیه مستحب است».
👈 بنابراین اگر کسی به شما هدیه ای تقدیم کرد، بدون آنکه قبل از اهداء کردنش بدان طمع ورزیده باشید، مستحب است آنرا از اهداء کننده قبول کنید، زیرا این موجب دوستی و الفت بیشتر در قلب مسلمانان می شود، چیزی که مقصد شریعت هم است، چنانکه پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند :
💥« تَهَادَوْا تَحَابُّوا»
🔹«هدیه بدهید تا محبت بین شما زیاد شود». “الأدب المفرد” (۹۵۴).
👈 صفوان بن امیه روز فتح مکه از ترس مسلمانان فرار کرد و در حالی که این فرد تمام تلاشش را بپایان رسانده بود درجلو گیری از پیشرفت اسلام ومکر وتوطئه برای به قتل رساندن رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم ، اما با آن هم رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم به او امان می دهد،
👈وی به نزد رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم بازگشته واز ایشان درخواست می کند که دو ماه برای دخول در اسلام به اومهلت دهد،
👈 رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم به او می گوید بلکه تا چهار

ماه آزاد بگرد،

👈 وی با رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم درجنگ حنین وطائف در حالیکه کافر است شرکت می کند،و بعد از محاصرهٔ طائف ،و در حالی که رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم می بیند که صفوان به درّه ای نگاه می کند که پراز حیوانات، گوسفندان وبردگان چوپان اند،
👈 رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم  به اوگفت:
ابو وهب اینها ترا پسند آمده ؟
او گفت : بله رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم فرمودند:
👈 تمام اینها از تو .
این جا بود که صفوان گفت:
📍بجز پیامبری، کسی چنین سخاوتی ندارد و چنین کاری را نمی کند.
👈 گواهی می دهم که بجز الله دیگرمعبود به حقی نیست ومحمد بنده و فرستاده اوست.
👈 پیامبر محبوب صلی الله علیه وآله وسلم با این راه و روش و این برخورد عجیب توانست به دل این فرد راه پیدا کند بعد از اینکه کلید آنرا دانست.
❓پس بخیلی برای چه ؟
👈 و این نگه داری عجیب مال نزد برخی از مردم چرا ؟
حتی بعضیها هر گاه که اراده سخاوت ودادن مال در راه الله تعالی را می کنند آثار فقر برپیشانی آنها دیده می شود.
💥ربِّی اَجعَلنِی سَخِیاً کَرِیمَا وَ اجعَل فِی قَلبِی نُورًا وَّ فِی سَمعِی نُورًا وَّ فِی بَصِرِی نُورًا وَّ فِی لِسَانِی نُورًا وَّ فِی یَدِیَّ نُورًا وَّ فِی رِجلَِیَّ نُورًا وَّ فِی جَمِیع جَوَارِحِی نُورا یَا نُورُالاَنوَار.
🔸بارالها! مرا از سخاوتمندان و کریمان گردان و قلب و گوش و چشم وزبان ودست وپاهایم و تمام وجودم را منور ساز ای منور ترین نورها!
آمین! یا رب العلمین!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن