مطالب ویژه

برداشتی از قرآن

فرعون موسی -علیه السلام- را متهم به تجارت با (دین) کرده و گفت: “إِنِّي أَخَافُ أَنْ يُبَدِّلَ دِينَكُمْ” «من از این می‌ترسم که آئین شما را تغییر دهد».

و ترس خود را از (فساد) مصر به دست موسی اعلان نموده و گفت: “أَوْ أَنْ يُظْهِرَ فِي الْأَرْضِ الْفَسَاد”َ «یا این که در زمین فساد را گسترش دهد و پراکنده سازد».

و به وجود (توطئه ای جهانی) ضد کشورش تصریح کرده و گفت: “إِنَّ هَٰذَا لَمَكْرٌ مَكَرْتُمُوهُ فِي الْمَدِينَةِ لِتُخْرِجُوا مِنْهَا أَهْلَهَا” «حتماً این توطئه‌ای است که در این شهر (و دیار، پیش‌تر با هم) چیده‌اید تا اهل آن را از آنجا بیرون کنید».

و موسی را متهم به (جاسوسی) برای کشورهای بیگانه نموده و گفت: “إِنْ هَٰذَا إِلَّا إِفْكٌ افْتَرَاهُ وَأَعَانَهُ عَلَيْهِ قَوْمٌ آخَرُون”َ «این، دروغی بیش نیست که خود (او) آن را از پیش خود به هم بافته است و گروهی او را در این کار یاری داده‌اند».

و از هوادارانش خواست که کشتن موسی را به او (تفویض) کنند و گفت: “ذَرُونِي أَقْتُلْ مُوسَى”ٰ «بگذارید من موسی را بکشم».

و (حملۀ تبلیغاتی) تمام عیاری را همراه با اتهاماتی، متوجه موسی ساخته و گفت: “إِنَّ هَٰذَا لَسَاحِرٌ مُبِينٌ” «این مرد، واقعاً جادوگر آشکاری است».

و قوم کم عقل خود را بر اساس این ادعا که او تنها صاحب نظر بینشان است و از کسی غیر او نباید درباره مصر سؤال کنند فرومایه و خوار گردانده و گفت: “مَا أُرِيكُمْ إِلَّا مَا أَرَی” «من جز آنچه صلاح دیده‌ام و پیشنهاد کرده‌ام صلاح نمی‌بینم و به شما پیشنهاد نمی‌کنم».

و از (مامورانش) یاری جست و آنها این شرط را برای او گذاشتند که: “قَالُوا إِنَّ لَنَا لَأَجْرًا إِنْ كُنَّا نَحْنُ الْغَالِبِينَ” «گفتند: آیا اگر ما پیروز گردیم اجر و پاداش مهمّی‌ خواهیم داشت؟»…
او نیز بلافاصله موافقت کرد و به آنان (بالاترین پست و مقام ها) را پیشنهاد کرده و گفت: “نَعَمْ وَإِنَّكُمْ لَمِنَ الْمُقَرَّبِينَ” «آری! و (علاوه از آن) شما از مقرّبان (درگاه ما) خواهید بود»!!

و چون خون مسلمان نزد آنها، ناچیز بود گفت: “سَنُقَتِّلُ أَبْنَاءَهُمْ وَنَسْتَحْيِي نِسَاءَهُمْ وَإِنَّا فَوْقَهُمْ قَاهِرُون”َ «پسران آنان را علی‌الدوام خواهیم کشت و دخترانشان را زنده نگاه می‌داریم (تا کلفت‌ها و گماشتگان ما گردند) و ما بر ایشان کاملاً مسلّط هستیم (و هرچه بخواهیم بر سر آنان می‌آوریم)».

و چون مردم در آن وقت، کم عقل بودند از اندک بودن قوت و توشه ناامید شدند و گفتند: “أُوذِينَا مِنْ قَبْلِ أَنْ تَأْتِيَنَا وَمِنْ بَعْدِ مَا جِئْتَنَا” «پیش از آن که به پیش ما بیائی (گرفتار شکنجه‌ی فرعون بوده‌ایم) و پس از آمدنت (هم از سوی او) اذیّت و آزار شده‌ایم».

و چون خداوند، مهربان است آنان را دچار گرانی و مصیبت ها نمود تا پیش از ورود به آتش جهنم به ایمان بازگردند پس فرمود: “وَلَقَدْ أَخَذْنَا آلَ فِرْعَوْنَ بِالسِّنِينَ وَنَقْصٍ مِنَ الثَّمَرَاتِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ”
«ما فرعون و فرعونیان را به خشکسالی و قحطی و تنگی معیشت و کمبود ثمرات و غلّات گرفتار ساختیم تا بلکه متذکّر گردند (و از خواب غفلت بیدار شوند)».

و با این وجود هرگاه مصیبتی دامنگیر آنها می شد می گفتند که موسی و همراهانش سبب آن هستند: “فَإِذَا جَاءَتْهُمُ الْحَسَنَةُ قَالُوا لَنَا هَٰذِهِ ۖ وَإِنْ تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَطَّيَّرُوا بِمُوسَىٰ وَمَنْ مَعَه” «ولی (آنان نه تنها پند نگرفتند، بلکه) هنگامی که نیکی و خوشی بدیشان دست می‌داد می‌گفتند: این به خاطر (استحقاق و امتیاز و ناشی از میمنت و مبارکی) ما است. امّا هنگامی که بدی و سختی بدیشان دست می‌داد، می‌گفتند: (ناشی از) نحوست و شومی موسی و پیروان او است»!

آیا داستان در اینجا پایان یافت؟

خیر، زیرا پس از تمام این گمراه کردنها و فریبکاریها، موسی با نام نیک و سرانجام خوب باقی می ماند، و فرعون طاغوت نیز با نام و سرانجام بد…

می بایست این داستان پایانی -طولانی یا کوتاه- داشته باشد .. چرا که سرانجام ظلم معروف است و پایان چنین است که: “عَسَىٰ رَبُّكُمْ أَنْ يُهْلِكَ عَدُوَّكُمْ وَيَسْتَخْلِفَكُمْ فِي الْأَرْضِ فَيَنْظُرَ كَيْفَ تَعْمَلُون”َ «امید است که پروردگارتان دشمنتان را هلاک سازد و شما را در زمین جایگزین (او) گرداند تا ببیند چگونه عمل می‌کنید».

و آخر سر: “وَأَنْجَيْنَا مُوسَىٰ وَمَنْ مَعَهُ أَجْمَعِينَ ثُمَّ أَغْرَقْنَا الْآخَرِينَ” «موسی و جملگی همراهان او را نجات دادیم سپس دیگران را غرق کردیم».

“إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَةً ۖ وَمَا كَانَ أَكْثَرُهُمْ مُؤْمِنِينَ” «بی‌گمان در این (ماجرا) درس عبرت بزرگی است. ولی اکثر آنان ایمان نیاوردند».

منبع: تابش
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی