یادداشت

برگزاری رویدادی فرهنگی، هنری ویژه بلوچ و بلوچستان در تهران

(۱)

امروز (یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷) شهر ایرانشهر بعنوان شهر ملی سوزن دوزی معرفی و از تمبر یادبود استاد مهتاب نوروزی هنرمند شهیر و فقید سوزن دوزی رونمایی می شود.

این روز و این عنوان مبارک باد بر ایرانشهر و ایرانشهریان.

سوزن دوزی بلوچ هنری است که قابلیت جهانی شدن دارد. میتواند اقتصاد خانگی و درآمد زایی مناسبی برای زنان و دختران ایجاد کند. جلب گردشگر و ثروت آفرینی کند. باید ضمن ایجاد نوآوری و خلاقیت در طرح ها و‌ تولیدات، با شرکت در جشنواره ها و فستیوالهای مختلف به معرفی ملی و جهانی این هنر و صنعت بپردازیم. این آغاز راه است. زنان استان ما حرف های زیادی برای گفتن دارند. هنر فقط یکی از توانمندی های آنان است. به تصاویر زیبای هنر سوزن دوزی در پست قبلی که نشان از ذهن زیبای بانوان سرزمینمان دارد توجه کنید.

(۲)

 ✔️امروز همزمان با اعلام شهر ایرانشهر بعنوان شهر ملی سوزن دوزی، رویدادی فرهنگی، هنری برای شناخت فرهنگ بلوچ با  عنوان« بلوچی پجار» در قالب نمایشگاه آثار صنایع دستی بلوچستان، تولیدات سوزن دوزی، سفال زیبای کلپورگان، خرما و حلوا و برخی غذاهای محلی در تهران برگزار شد.

✔️از نکات جالب توجه این رویداد فرهنگی استقبال بسیار خوب مردم تهران از آثار صنایع دستی و خرید آثار، گپ و گفت های دوستانه در خصوص مسایل فرهنگی در حاشیه نمایشگاه، حضور  علاقمندان به فرهنگ مردم استان و غیبت شخصیتهای بلوچ مقیم تهران در نمایشگاه بود!

✔️ برگزاری رویداد «بلوچی پجار» و دیگر رویدادهای مشابه میتواند به معرفی بیشتر استان سیستان و بلوچستان و غنای فرهنگی آن در مرکز کشور کمک کرده و باورهای غلط در مورد استان را که ناشی از کج سلیقه گی های رسانه ای در گذشته بوده، زدوده و چهره ی واقعی و متمدن مردم این سرزمین را به هموطنان بشناسد. می طلبد چنین رویدادهای فرهنگی در دیگر استانهای کشور و در طول سال برگزار و فرهنگ غنی و باستانی سیستان و بلوچستان بیشتر معرفی شود.

✔️ حضور تعدادی از بانوان هنرمند استان و معرفی محصولات برند «سوچن» در کنار تولید کنندگان آثار سوزن دوزی« بانوک» در رویداد بلوچی پجار نشان از این دارد که زنان هنرمند بلوچ می توانند پیش قراولان معرفی فرهنگ و هنر بلوچستان بوده و توانمندی زنان استان را در سطح ملی به نمایش بگذارند. برای همه زنان فعال، توانمند، هنرمند و پاکدامن سرزمینمان آرزوی کامیابی و بهروزی می کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن