Uncategorized

بزرگترین راهی که شیطان از آن بر مردم وارد می شود جهل، نادانی و نافهمی است

📮شیطان و دارو دسته اش!

﴿بخش سیزدهم﴾:

در بخش قبلی یادآور شدم که شیطان از راهی بر انسان نفوذ میکند که شخص خواهان آن است، و مثال های از تماشای تلویزیون و سرگرمی های که یک شخص خیلی خوش دارد آوردم.

بلی عزیزان!

👈 بزرگترین راهی که شیطان از آن بر مردم وارد می شود جهل، نادانی و نافهمی است.

شیطان بر جاهل با آسودگی خیال داخل می شود، در حالیکه بر عالم به طور دزدیده وارد میشود.

👈 ابلیس لعین بسیاری از عبادت پیشگان را به سبب کمی دانش شان فریفته است زیرا عموماً مشغول عبادتند و علم را درست نمی آموزند.

در عوض وقت خود را به کارهای بیهوده، تماشای سریال های مذخرف، شنیدن موسیقی، لهو ولعب و ویدیو گیم های مغشوش کننده ی افکار، ضایع میکنند.

👈 نخستین وسوسه و اغوای شیطان عابدان را ترجیح نهادن عبادت پیشگی است بر علم؛ در حالیکه علم برتر از مستحبات است.

شیطان به آنان چنین وانمود کرده که مقصود از علم عمل است وعمل را منحصر به عمل جوارح شمرده اند و این ندانسته اند که عمل در حقیقت عمل قلب است که برتر است از عمل جوارح و اعضاء.

👈 حتی شیطان یک قاری قرآن و یا امام مسجد را از طریقی اغوای میکند، که در فکر نمیگنجد.

خواننده ی عزیز!

شاید کسی را سراغ داشته باشید که نمازش را ادأ میکند، ولی خیلی ها گناه هم میکند؟

جای تاسف است که یک شخص با ایمان که اهل نماز و تلاوت قرآن است مرتکب محرمات الهی شود و بارحسناتش را با ارتکاب به چنین گناهی بکاهد.

درحالیکه الله تعالی میفرماید:

💥«اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاهَ إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ» (عنکبوت ۴۵).

🔹آنچه را از کتاب (آسمانی) به تو وحی شده تلاوت کن، و نماز را برپا دار، چرا که نماز (انسان را) از فحشاء و منکرات بازمی‏دارد.

👈 این نماز بایستی نمازگزاران را از منکرات بازدارد،

اما چرا ما با وجود آنکه افرادی را می بینیم که نماز می خوانند، اما مرتکب گناهان زیادی می شوند؟!

دلیل اینکه نماز از گناهان، معاصی کارهای زشت و ناپسند باز می دارد این است که چنانچه بنده ای نماز را به طور کامل و با رعایتِ ارکان و شرایط آن و با خشوع و خضوع و حضورقلب ادأ کند قلبش روشن و نورانی و پاک می شود و ایمانش افزون می گردد و به خیر و نیکی علاقۀ بیشتری پیدا کرده و علاقه اش به شر و بدی کم می شود.

📍پس قطعاً اگر بدین صورت بر نماز مداومت و محافظت شود از کارهای زشت و ناپسند باز می دارد. و این از بزرگترین اهداف نماز و نتایج آن است.

👈 پس تنها انجام حرکات فزیکی، پائین شدن و خم شدن و بقیه اعمال نماز نمی تواند ما را از ارتکابِ منکرات بازدارد،

بلکه این خشوع و خضوعِ نمازگزار است که بر وی تاثیر می گذارد.

خشوعی که متاسفانه بعضی از نمازگزاران ندارند.

👈 این خشوع درنماز به معنای نمازخوانی با فهم معانی نماز، واحساس اینکه الله تعالی درمقابل ما قرار ‏داشته، ونماز با حضورقلب بخوانیم، نمازی که دو رکعت آن در پنج الی ده دقیقه خوانده شود، ‏تاثیرمثبتی درشخصیت انسان می گذارد،

👈 اما نماز های عاجل و فوری که درآن احکام نماز ‏مراعات نشده، بلکه مجموعه ای حرکات فزیکی بی معنا باشد، نباید انتظار داشت که او را از فحشاء و منکر بازدارد!

نمازی تاثیر دارد که مثل نماز پیامبر صلی الله علیه وسلم وصحابه کرام خوانده ‏شود.

صحابه ی کرام زمانی نماز میخواندند، قلب شان پراز محبت وخوف الله تعالی، و با ‏فکر شان به معنای هر کلمه دقت نموده، در آیات خوف گریه مینمودند، ودرآیات رحمت ‏تقاضای رحمت مینمودند.‏

این است دلیل بهره نبردن از نماز های مان!

👈 شیطان، نماز گذار را آنقدر وسوسه و پریشان میکند که فرد بدون خشوع وخضوع نماز میگذارد.

اینجاست که شیطان تیررا به هدفش گذار کرده است.

👈 به همین شکل قاری قرآن را وسوسه میکند تا به سرعت وعدم رعایت ترتیل، قرآن را تلاوت کند، در دلش غرور وتکبر را جا میدهد، تا آنکه با خود میگوید:

منم، من بهترینم، و……

👈 ویا امامی که مأمومین در عقبش نیت نماز بسته اند، سوره ی فاتحه را که اهم ترین بخش نماز است و بایستی هر آیتش مجزا و با تضرع  قرآئت شود، متصل و با بی کفایتی آن را قرآئت میکند،

👈 ویا آنقدر خودش را از اینکه اشتباه نکند، کنترول میکند که خشوع وخضوع را کنار میگذارد، و رضایتِ مقتدیان را از رضایتِ الله تعالی الویت میبخشد.

👈 همینطور، شیطان فرد را در وضو گرفتن وسوسه میکند تا آب را آنقدر بمصرف میرساند که از جمله ی اسراف کنندگان محسوب میشود،

👈شیطان در نظر بعضی عبادت پیشگان استعمال آب فراوان را نیکو جلوه داده و طبق سخت ترین فتواها که هفت آب ریختن بعد از ازاله عین نجاست است عمل می کنند،

👈 شیطان شخصِ عابدِ وسواسی را به دیر ماندن در بیت الخلأ (تشناب) امر میکند حالانکه این برای گرده ها خیلی مضر است و نیز وقت به ناحق تلف میشود.

📍بعضی از برادران برای اطمینان از تمیزی و خارج شدنِ بَول، بلند میشوند، و چند قدم را می روند، روی این پا و آن پای خود تکان میدهند تا هر چه بول در مجرا باقی مانده خارج شود.

اما هر چه از این کارها بکند بول تازه خواهد آمد.

این از جمله وساوس و تلبیس ابلیس است که بنوعی اثرات منفی سایکولوژیکی را بر افکار یک شخص عابد میگذارد.

در حالیکه، در تمیز کردن بول، هر گاه آنچه را در ذَکَر مانده استبرا نماید کافی است، سپس آب بریزد و تطهیر کند.

👈 ونیز قاضی، مامور،محاسب، گلکار، رنگمال، کاسب، تکسی ران،  دوکاندار و… را در معیشت روزمره ی شان به صدها تاکتیک های قدم بقدمش، هر که را در کسب و کارش، اغوای میکند.

👈 یکی را بر دروغ وقسم وامیدارد تا کالا وجنس دردست داشته اش را بنوعی بفروش رساند،
دیگری را چنان مصروف در دنیا میسازد که نمازش قضا شود، و آن دیگری را از طریق همسرش چنان پریشان میسازد، که دست به گناه و منکر میزند.

یکی از دلایل اعتیاد به سگرت و مخدرات همین است.

چون فرد را آنقدر وسوسه میکند که وی الکول و چرس وچلم را، یگانه راهٔ گریز از غم و اندوه میداند، درحالیکه تضرع به دربار الهی یگانه راهٔ حل تمام مشکلات بندگان الله تعالی است.

عزیزان گرانقدر!

👈 تا بخش بعدی، در مورد آنچه تذکردادم بیاندیشید و علم کنید که شیطان از کدام راه بر شما داخل میشود، شاید راه های است که شما آن را نیکو گرفته اید، ولی همان راه به اصطلاح عامیانه ﴿ راهٔ گنجشکک﴾ است که از آن طریق شیطان بر شما وارد شده، و در حین حال شما را برائت داده است.

این مبحث خیلی جالب و بی نهایت مهم است عزیز!

پس، اندکی تدبر و تعمق بکن دوست خوبم!

ادامـــه دارد……

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام .من مدت یکساله که با پسرعموم عقد کردم ولی بطرز عجیبی ایشون از من دوری می کنه و سر مسائل مالی ازم میخاد که برم و درخواست طلاق بدم.اموال منو برداشته و منو متهم به دروغگویی و خیانت می کنه و الان کارمون به دادگاه کشیده.من شک ندارم که برامون سحر کردن و چشم زخم خوردیم.شما بفرمایید من چه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن