مطالعات اسلامی

بلوچستان، دارای استعدادها و ضریب هوشی بالا

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

بلوچستان، دارای استعدادها و ضریب هوشی بالا

ضریب هوشی در بطن بلوچستان بسیار بالا بوده که در صورت وجود بسترهای مناسب علمی و آموزشی در آن، باعث رشد بهینه بهنگام آنها شده و نقش کلیدی در حوزه های مختلف جهت توسعه آن در بلند مدت ایفا خواهند کرد .

طبق محاسبات مختلف بین المللی، مردم بلوچستان از ضریب هوشی بالایی بر خوردار بوده و راجع به آنکه آنها از لحاظ نبوغ و استعداد در سطح خیلی برآمده ای هستند، آنی ترین تردیدی بابت آن نیز وجود ندارد .

متاسفانه، به جهت عدم تخصیص بودجه کافی به مراکز علمی و آموزش از ناحیه دولت در بلوچستان، خامگی والدین، فقر خانوادگی، اعمال تبعیض علیه قوم بلوچ و فقدان خیرین مخلص، بسیاری از پتانسیل های خدا دادی موجود در آن، به تحلیل رفته و خسارت های مختلف جبران ناپذیری را به بدنه آن در بخش گوناگون در دراز مدت تزریق کرده و می نمایند .

عدم سند چشم انداز بنیادین جهت تعبیه زیر ساخت ها و توسعه مراکز علمی و آموزشی از ناحیه مسئولان کشور در بطن جامعه بلوچستان باعث فراهم شدن زمینه تقلیل ضربتی نبوغ و استعدادهای فراوان موجود در آن شده و تحلیل آنها در کوتاه مدت، جنبه ی صعودی به خود اتخاذ می کنند .

اگر خیرین منطقه، که سالانه بودجه های هنگفتی را بابت احداث مساجد و مدارس دینی هزینه می کنند، بخش کوچکی از سرمایه خود را به افرادی که راجع به تحقیقات استراتژیک و کارهای علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف به سبک نوین معاصر مشغول بوده، اختصاص می دادند، قطعا انگیزه قوی جهت رشد مطلوب پتانسیل ها و استعدادهای فراوان موجود در بطن بلوچستان در کودکان و نوجوان به ویژه قشر طلاب و دانشگاهی احیا شده و آنان از روی آوری به فرایند های بی ارزش که عامل محوری اضمحلال توانایی های ذهنی آنها در بلند مدت بوده، گام بر نخواهند داشت؛ افسوس آنان توجه چندانی پیرامون سوژه موسوم ننموده و خود را در این راستا به ندانم کاری حاد می زنند .

بدین تریتب، صرف آنکه بلوچستان دارای ضریب هوشی بالایی بوده و مردم آن از لحاظ استعداد و نبوغ در سطح عالی هستند، کافی نیست، بلکه نیاز مبرم است که توجه مطلوبی به فراهم کردن زیرساخت ها و توسعه مراکز علمی و آموزشی،  تخصیص بودجه کافی جهت رشد آنها و همچنین حمایت بی دریغ جانانه فیزیکی و اقتصادی محلی برای بالندگی شان در آتی کرد تا بتوان با این راهکارهای پیشنهادی از تحلیل آنها در منطقه در بلند مدت نیز پیشگیری نمود .

تاریخ : ۵ ربیع الثانی ۱۴۴۰ برابر با ۲۲ آذر ۹۷ .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن