مطالعات اسلامی

بندگی یا خدایی ؟

نوشته : عارف شهدادی

انسان طبیعتا از بندگی و بنده بودن نفرت دارد و مدعی خدایی است و دلش می خواهد بجای عبودیت ، ربوبیت کند. در حالیکه بندگی برازنده انسان است آن هم در مقابل خداوند نه در مقابل هیچ احد دیگر.

چنانکه جان استوارت میل می گوید : تمایل طبیعی آدمی ، براین است که رای خود را بر دیگران تحمیل کند. این تمایل به قدری شدید است که تنها فقدان قدرت ، می تواند مانع آن شود .

یکی از عرفا گفته است یکایک افراد بشر ادعایی را که فرعون برزبان می آورد و می گفت ((أَنَا رَبُّکُمُ الْأَعْلَى‏)) را در مغز خود می پرورانند. چیزی که هست فرعون زمینه اجتماعی آماده ای در اختیار داشته است و در زمان او مردمی می زیسته اند که این زبونی را پذیرفته اند و زیربار ادعای او رفته اند. به تعبیر قرآن :((فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ……))( ۵۴ زخرف) و برای دیگران شرائط فراهم نشده است.

تمامی فرعون صفتان دیروز و امروز از مردم اطاعت محض می خواسته اند . اصولا هر انسانی که به هر نحوی در اجتماع از مردم و از همنوعان خود رای و تفکر نخواهد و طالب اطاعت محض باشد فرعون صفت است. خواه پدر و مادر ، برادر بزرگتر ، رئیس اداره و یا مدیر کل باشد . هر فرد انسانی در هر شرایطی که به سر می برد ، در رفتاری که با خدمتگذاران و زیر دستانش و کسانیکه به نحوی تحت فرمانش هستند ، با زبان بی زبانی این ادعا را دارد. و می خواهد این رویای خود را جامه عمل بپوشاند . ممکن است نتواند باصراحت چنین ادعایی را بر زبان براند ، ولی مگر نه این است که با آن غیظ و غضبی که در برابر کوتاهی یا اشتباهی که یکی از زیر دستانش از خود نشان می دهد می خواهد بفهماند که نسبت به آنان برتری دارد و به عبارت دیگر در خور امکانات ناچیزش می خواهد جامه کبریایی خداوند را اگر برای چند لحظه هم شده در بر کند .

این حس قدرت طلبی انسان هست که تلاش می کند تا روح سیری ناپذیر خود را ، از این تمایل لبریز گرداند

برتراند راسل می گوید : از میان تمایلات پایان ناپذیر انسان از همه قویتر تمایل به قدرت و افتخار است .

ناپلئون می گوید: اشتیاق تسلط برروح دیگران قویترین امیال است .

در پایان از خدای مهربان خواهانیم که آنچنان آگاهی و بصیرتی نصیبمان کند که بر خودخواهی و خود کامگی مان واقف شویم و از آنها پرهیز کنیم و دنبال کسب زندگی و بندگی بهتر باشیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی