Uncategorized

به آنچه میگویید عمل کنید

﴿بخش بیستم﴾:
از شروع مضمون تا حال، نزده کلیدِ بدست آوردن دلها را مطالعه کردیم، و آنانیکه در صدد شخصیت سازی خود، خانواده، دوستان و جامعه ی ایشان هستند، حتماً این مضمون را جدی گرفته اند و خیری بخود و دیگران رسانیده اند.
اما راز بیستم بدست آوردن دلها چیست؟
۲۰- ﴿به آنچه میگویید عمل کنید﴾:
بلی عزیزا گرانقدر!
تازمانیکه گوینده و یا متکلم، خودش به آنچه میگوید عمل نکند، نمیتواند محبوب دلها شود.
انسانی که عمل نیک دارد، گفتارش بر دلها چنگ میزند، و شنونده را مجذوب و مطیع خودش میسازد.
اعضای خانواده، عزیزان، دوستان، نزدیکان و اقربای تان هنگامی به شما اعتماد خواهند کرد که ببینند شما آنچه را که میگویید انجام میدهید یا خیر!
آنها همچنین توقع دارند که شما آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. هیچ چیز نباید مهمتر از قولی که میدهید، باشد. وقتی شما به شکل ذهنی و اخلاقی به قولهایی که میدهید پایبند باشید، حرکات، سکنات، حرف ها و سخنان شما تیریست که مستقیماً به دل ها میخورد.
انسان موجودی است که برای زندگی اجتماعی آفریده شده و هنگامی که احساس کند دوست داشتنی و مورد پذیرش نیست،احساس بدبختی و تیره روزی میکند.
ما در دنیای بزرگ، با مردمی زندگی میکنیم که آرزومند گرمای دوستی، شادی، لبخند و همراهی ما هستند و هنگامی میتوانیم این موهبتها را به خود و دیگران هدیه دهیم که یک قانون طلایی را به کار ببندیم، مرد عمل باشیم تا مرد گفتار خشک و خالی.
حتماً شنیده اید که باید با دیگران به گونه ای رفتار کرد که مورد پسند آنها است، اما شاید این نکته ی کلیدی را نشینده باشید که هرگز نمیتوان کسی را مجبور کرد همین کار را متقابلاً در برابر شما انجام دهد، اما عملکرد شما در ساحه ی عمل و چشمدید دیگران به این عملکرد باعث میشود دلها را تحت تأثیر بیاورید.
این همان قانون طلایی است که سیاست شاد زیستن نامیده میشود. انجام این قانون به شخصیتِ آماده و پرورش یافته و یکدلی و انتقال فکر نیاز دارد.
برای اینکه توانائی انجام اعمال نیکی را که بدیگران توصیه میکنید، در خود تان پرورش دهید، بایستی اسوه ی حسنه ی بهترین عالم صلی الله و علیه و سلم را سرمشق زندگی تان قرار دهید.
این کار میتواند کمک بزرگی باشد برای کشف اینکه مردم چه دوست دارند؛ چه میخواهند و به چه چیزهایی نیاز دارند؟
با این روش فرد میتواند دریابد که چگونه در مقابل دیگران ظاهر شود و به آنها واکنش نشان دهد.
برای انجام این کار باید چشمان تان را روی حقایق باز کنید، رفتارهایتان باید تغییرپذیر و توانایی های تان قابل بسط و گسترش یافتن باشد.
انسان نیک سعی میکند تا رفتارهای اجتماعی متعددی را مورد بررسی قرار دهد، تا دریابند چه چیزهایی موجب ایجاد حس دوستی میشود و قابلیت محبوب شدن در جمع را برای فرد ایجاد میکند.
این مطالعه، عاداتی را در بر میگرد که میتواند با اراده و تصمیم جدی فرد تغییر کنند.
البته باید این نکته ضروری را مورد توجه قرار داد که پیش از آنکه شما بتوانید دوست خوبی برای دیگری باشید. باید خود را دوست بدارید و نیازهای خود را شناخته و در بر طرف کردن آنها بکوشید.
کسانی که به آنچه میگویند، خودِ شان عمل میکنند، در حقیقت از لذاتِ معنوی و روحانی برخوردار اند.
شادی و نشاطی که از درون شما بجوشد و رفتاری که سرشار از اعتماد به نفس باشد، بدون تردید به توانایی حضور مثبت تان در جمع می افزاید، و محبت شما میان افراد دوبالا میشود.
چگونه میتوان به آنچه میگوئیم عمل کنیم؟
توفیق عمل وقتی به انسان اعطأ میشود که در عباداتش پایبند باشد و بر وعده اش وفادار بماند.
مسلمان وقتی به پرهیزگاری را پیشه میکند، الله سبحانه و تعالی اورا دوست میدارد، و سپس به ملائک امر میکند تا آنها نیز او را دوست بدارند، و بدین منوال زمینی ها نیز با او دوست میشوند و محبت او را در دل جا میدهند.
بَلَىٰ مَنْ أَوْفَىٰ بِعَهْدِهِ وَاتَّقَىٰ فَإِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقِینَ(عمران ۷۶)
آری، کسی که به پیمان خود وفا کند و پرهیزگاری پیشه نماید، (خدا او را دوست می‌دارد؛ زیرا) خداوند پرهیزگاران را دوست دارد.
عمل کردن به سنت نبوی و تمسک به آن موجب هدایت و خشنودی الله سبحانه وتعالی و سعادتمندی انسانها در دنیا و آخرت خواهد شد، و برای همین است که آیات قرآن و خود پیامبر صلی الله علیه وسلم ما را به تبعیت از سنت نبوی دعوت می کنند، چنانکه باری تعالی می فرماید:
« مَّنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّهَ» (نساء ۸۰).
« هرکس رسول را اطاعت کند به تحقیق خدا را اطاعت کرده است »
تمسک جستن و عمل کردن به سنت نبوی، مایه ی رستگاری و پیروزی بزرگی است و ما را از گمراهی و تاریکی به سوی هدایت و روشنایی سوق می د
کسانی که الگوی زندگی فرد یا گروه معینی هستند سعی کنند با عمل به وعده و سخنان خود بتوانند نمونه عمل شایسته ای برای افراد باشند.
پدران و مادران باید آنچه را که در سخن به فرزندان خود می آموزند در عمل خود نیز به آن پایبند باشند وگرنه تربیت عملی موثری از فرزندان خود نخواهند دید.
عالمان و دانشمندان که در معرض دید مردم هستند بهتر است به سخنان و گفتار خود عمل نمایند و اعمال صالح و نیک آنها سبب جذب عموم مردم به آنها گردد.
عمل به گفتار، دل ها را شکار میکند، ولی تضاد بین گفتار و عمل، بی‌اعتمادی و نفاق را در جامعه گسترش می‌دهد لذا مؤمنان باید سخنی را بر زبان بیاورند که امکان عمل به آن را داشته باشند.
متأسفانه انسانهای امروزی جوامع کلمه ی عدالت، دادگری، دادپروری و دادستانی را در جملات بسیار فصیح و بلیغ به کار می برند، ولی انگیزه ای جز به زنجیر کشیدنِ ظالمانه ی بینوایان ندارد.
از دانش دم می زنند و تنها انگیزه اش، غوطه ور ساختن مردم در حماقت و نادانی است! از الفاظش تحرک و جوش و خروش می بارد، ولی انگیزه اش تخدیر مردم است.
آری، بشر این حقیقت را در قاموس خود ثبت کرده است که می توان ارزش همه قوانین را با سخنوری درباره ی قانون پایمال نمود، در صورتی که عمل خارجی، استعداد این همه تحریف و پیچش را ندارد؛ خصوصاً با در نظر گرفتن این که اعمال منحرف و ریاکارانه ی اغلب از اعمال ناشی از خلوص، به وسیله ی نمودهای مربوط، دیر یا زود تفکیک می شوند و پرده ی ابهام از روی کار کنار می رود.
آنروز که سقف خانه ها چوبی بود !
گفتار و عمل در همه جا خوبی بود !
امروز بنای خانه ها سنگ شده !
دلها همه با بنا هما هنگ شده !
بخش های بعدی این مضمون را از این صفحه فراموش نکنید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن