رمضان مبارک

به زنجیر کشیدن شیاطین در رمضان

امام قرطبی رحمه الله می فرماید: «اگر گفته شود چگونه با وجود به بند کشیده شدن شیاطین در رمضان اما باز شر و گناه در این ماه زیاد واقع می شود؟
جواب آنست : (گناه و معاصی) تنها بر روزه دارانی کم می گردد که بر شروط روزه محافظت کرده و آداب آنرا (به نیکی) رعایت کنند.
و یا (چونکه) تنها بعضی از شیاطین به بند کشیده می شوند و آنهم تنها شیاطین سرکش و شرور هستند نه تمام آنها، چنانکه در بعضی از روایت به آن اشاره شده است.

و یا مقصود (از حدیث) آنست که شر و معاصی در این ماه کاهش می یابد، و البته این امر هم محسوس است چرا که شر و گناه در این ماه نسبت به دیگر ماهها کمتر بوقوع می پیوندد، وانگهی به بند کشیده شدن تمام شیاطین لزوما به این معنا نیست که دیگر شر و معصیتی رخ نمی دهد؛ چرا که وقوع گناه اسباب دیگری غیر از (وسوسه) شیاطین هم دارد، مانند نفس های ناپاک (بشری) و عادات قبیح و شیاطین انس (انسانهای شیطان صفت)»”فتح الباری”

رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید «هرگاه رمضان فرا رسد شیاطین به زنجیر کشیده می‌شوند شیخ الاسلام ابن تیمیه

 

ایشان نفرموده که شیاطین کشته شده یا مرده‌اند، بلکه فرموده که آنان به غل و زنجیر کشیده شده‌اند و آن شیطانی که به زنجیر کشیده شده امکان دارد باز به انسان آزار برساند، اما این آزار کمتر از غیر رمضان است

[مجموع الفتاوی: ۲۵/ ۲۴۶]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. در ماه مبارک رمضان، شیاطین در بند هستند و می‌دانیم که شیاطین از نسل ابلیس رانده شده هستند ولی جن های کافر که از نسب ابلیس نیستند آزاد هستند و به کار خود ادامه می‌دهند برای همین گناه اتفاق می افتد ولی خیلی کمتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن