کودکان

تربیت فرزندان ۱

گردآورنده: عایشه قتالی

یکی از راه‌های تربیت جسمی فرزندان عادت دادن فرزند به جدیت و جوانمردی و دوری از تنبلی و بی‌بندوباری است. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «زنا کار در هنگام زنا، دزد در هنگام دزدی و فرد شرابخور در هنگام نوشیدن شراب ایمان ندارد، پس کسی که مرتکب این اعمال گردد از چارچوبه اسلام خارج شده.» [روایت بخاری و مسلم] و در روایتی از مسلم آمده که پیامیر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «دو گروه در قیامت اهل آتشند که حالا وجود ندارند اما در آینده خواهند بود. گروهی، قدرتمندان ظالمی هستند که شلاق‌هایی مانند دم گاو در دست دارند که با آن مردم را می‌زنند و گروه دوم زنانی هستند که لباس بر تن دارند اما از فرط تنگی و شفافیت لباس، عریان هستند و با ناز وکرشمه راه می‌روند و چشم وقلب مردم را به سوی خود جذب می‌کنند موهایشان را مانند کوهان شتر در روی سر جمع کرده و بالا می‌آورند، این گروه به بهشت وارد نمی‌شوند و حتی بوی آن را حس نمی‌کنند». بدیهی است که در شرایطی که رشد فرزند بر مبنای فساد و بی‌اخلاقی بوده و حیاتی آمیخته با گناه وزشتی‌های اخلاقی داشته باشد و با این حال مورد توجه و عنایت سرپرست و والدین خود نباشد شخصیت سالم و متعادلی نخواهد داشت و از لحاظ روانی و جسمی به انواع بیماریها مبتلا می‌شود پس بر تمامی والدین و مربیان ـ خصوصاً مادران ـ واجب است که از همان دوران کودکی در تربیت فرزندشان بسیار دقیق باشند و دانه معنویات اخلاقی، ساده زیستی و عزت واعتماد به نفس و رفتار ارزشمند را در اعماق قلب فرزندان خود بکارند و فرزندان خود را از عواملی که موجب محو فضایل اخلاقی و ضعف عقلی و جسمانی می‌شود دور نگه دارند. در اینجا به چند پدیده بسیار مهم که در محیط‌های مختلف از کودک و نوجوان گرفته تا جوان بزرگشان دیده می‌شود و ضروری است که والدین خصوصاً پدران از آن آگاهی داشته باشند اشاره می شود: ۱ـ اعتیاد به سیگار. ۲ـ استمناء. ۳ـ مشروبات الکلی و مواد مخدر. ۴ـ زنا و لواط.

۱ ـ پدیده اعتیاد به سیگار: می‌دانیم که اعتیاد به سیگار در جوامع بشری بسیار متداول است و اگر در پی بررسی این عادت مذموم برآییم در می‌یابیم که در تمامی گروه‌های اجتماعی و در تمامی سطوح جامعه بین کوچک وبزرگ، زن ومرد، پیر وجوان رایج است وفقط کسانی توانسته‌اند خود را نجات دهند که اراده آنان بر تمایلات نفسانیشان غلبه دارد وعقل بر عاطفه آن‌ها رجحان دارد و مصلحت را بر مفسده ترجیح می‌دهند.

ضررهای سیگار:

الف ـ ضررهای جسمی و روانی: از جنبه طبی بدون هیچ تردیدی کشیدن سیگار فرد را مستعد به ابتلا به سل و سرطان ریه می‌کند، حافظه و اشتها را کاهش می‌دهد و باعث زردی دندان‌ها و صورت می شود، اعصاب را تحریک می‌کند و تنفس را مختل می‌نماید و به طور کلی موجب ضعف جسمانی و اخلاقی شده و کسالت و رخوت وسستی را موجب می‌شود.

ب ـ زیان مالی: افراد کم درآمد غالباً یک چهارم درآمد روزانه خود را صرف خرید سیگار می‌کنند، بدون تردید این تباه نمودن مال اثر بسیار بدی بر نظام واقتصاد خانواده دارد، معتاد به سیگار از حق زن وفرزند بازگرفته و آن‌را برای سیگار می‌پردازد و چه بسا در شرایطی که کفاف ندهد از راه صحیح خارج شده و به اعمالی مانند رشوه و دزدی مبادرت می‌کند.

حکم شرع در ارتباط با سیگار:

الف ـ امامان مذاهب، فقهاء و مجتهدین بر این موضوع اتفاق نظر دارند که هر عاملی که موجب زیان گردد دوری از آن واجب و انجام آن حرام است. روایتی از رسول الله صلی الله علیه وسلم است که فرموده اند ضرر رساندن به هر صورتی که باشد، چه به خود و چه به دیگران جایز نیست و همچنین در آیه ۱۹۵ سوره بقره خداوند می‌فرماید خود را با دست خویشتن به مهلکه نیاندازید. با توجه به خطرات مسلم جسمی و بهداشتی سیگار، کشیدن آن حرام و دوری از آن واجب است.

ب ـ در نزد صاحبان بصیرت و عقل سلیم، مسلم است که سیگار در زمره خبائث است زیرا برای جسم ضرر دارد و باعث بوی بد دهان نیز می‌گردد و خدای تعالی طیبات یا نعمات پاک را برای انسان حلال کرده و خبائث یا مضرات را بر وی حرام نموده است تا سلامتی جسمی و روحی او را تامین کند و در نظام اجتماعی بعنوان فردی مفید، محبوب و ارجمند جلوه نماید و خداوند سبحان در سوره نساء آیه ۲ می‌فرماید:« وَلَا تَتَبَدَّلُوا الْخَبِيثَ بِالطَّيِّبِ » ناپاک را جایگزین پاک نکنید.

ج ـ یکی دیگر از پیامدهای استعمال دخانیات تخدیر عقل و تضعیف جسم است، این ضرر را سیگاری‌ها به خوبی درک می‌کنند. رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم همچنان‌که از هر مسکر و مخدری نهی‌ کرده‌اند، افراد امت خویش را از عوامل ضعیف کننده جسم بر حذر داشته‌اند.

روش برخورد با پدیده اعتیاد به سیگار

مهم‌ترین کسی که می‎تواند در درجه اول با این پدیده برخورد کند دولت است، بدین ترتیب که باید هجوم تبلیغاتی گسترده‌ایی بر علیه اعتیاد به سیگار در روزنامه‌ها و مجلات، رادیو و تلویزیون و هر مکان مناسب دیگری صورت گیرد، محتوای این تبلیغ باید نهی از مصرف دخانیات باشد و در آن زیان‌های سیگار برای تمامی افراد امت بخصوص جوان‌ها روشن شود. برای بیان بهتر و مؤثرتر خطر بزرگ این پدیده می‌توان از متخصصین و اهل فن و شخصیت‌های بزرگ جامعه استفاده کرد.

برای ترک سیگار اراده و تصمیم قاطعی لازم است که بر اساس آن شخص بتواند بر تمایلات نفسانی خود غلبه کند و آنقدر از بصیرت و اندیشه سلیم برخوردار باشد که او را به جانب راه استواری که کجی و انحراف نداشته باشد سوق دهد و فردی که آراسته به ایمانی است که او را نهی می‌کند و دارای اراده‌ایی است که او را بر خویشتن مسلط می‌سازد و عقل حسابگر و سلیمی دارد که راه را به او می‌نمایاند، بدون شک به انسانی تبدیل می‌شود که واجد صفات کمال بوده و حیات دلپذیری را سپری خواهد کرد.

اما در کودکان و نوجوانانی که به خاطر اهمال و غفلت والدین به عادت زشت کشیدن سیگار مبتلا شده‌اند، اگر همچنان رها شوند خطرات مهم‌تر و فرگیرتری برای جامعه خود خواهند داشت، واجب است که والدین و مربیان مراقب وضع بچه‌های خود باشند، رفت و آمدها و فعالیت‌های آنان را زیر نظر داشته باشند و با شیوه‌ایی منطقی و درست با انحرافات آنان برخورد کنند و در هر مورد درمانی مناسب برگزینند تا آنانرا به راه راست برگردانند و به ساحل آرامش و سعادت برسانند. آنچه مسلم است فردی که از ابتدای زندگی یعنی دوران کودکی به سیگار عادت کند، تدریجاً به جانب کارهایی کشیده خواهد شد که قبیح‌تر و فاسدتر است، زیرا سیگار پیام‌آور رذالت است و راهی است که به فحشا و منکر منتهی می‌شود.

سایت تابش
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی