کودکان

تربیت فرزندان ۲

گردآورنده: عایشه قتالی

یکی از وظایف مهم والدین و مربیان در قبال فرزندان، وظیفه تربیت و پرورش بدنی است. هدف از این پرورش رشد کودک بر اساس نیرو و سلامت جسمانی و ایجاد حیاتی مملو از نشاط و جنبش است.

تامین مخارج زن و فرزند بر مرد واجب است.

این وجوب بر اساس کلام مقدس خدای تعالی است که می‌فرماید: (و علی المولود له رزقهن و کسوتهن بالمعروف) بقره ۲۲۳ . نفقه و پوشش شایسته زن ـ که بچه را بدنیا آورده و شیر می‌دهد ـ به عهده پدر بچه است. و بر اساس گفته پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه و سلم آنجا که می‌فرماید: «دیناری که در راه خدا ببخشی و یا در آزاد کردن بنده‌ایی می‌دهی و یا به مسکین صدقه می‌دهی و یا برای تامین معاش و زندگی خانواده‌ات خرج کرده‌ایی». [مسلم]

همانطور که تامین معاش و زندگی افراد خانواده نزد خدای متعال پاداش دارد به همان اندازه قصور در این امر و سخت گیری بر زن و فرزند در حالیکه مرد توانایی مالی دارد، موجب گناه خواهد شد. رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم خطاب به کسانی که بر زن و فرزند خود سخت گرفته و زندگی را با خودداری از پرداخت وجوه مورد نیاز بر آنان تنگ می‌کنند و حیاتشان را آکنده از رنج و مشقت می‌نمایند می‌فرماید: «کفی بالمرء إثماً أن یضیع من یقوت». برای مرد همین گناه کافیست که نسبت به زن و فرزند و افراد تحت تکفلش خسیس و دست تنگ باشد.

پیروی از اصول صحیح در خوردن، آشامیدن و خواب.

باید سعی مربی و والدین بر آن باشد که این اصول به عادت تبدیل شود. یکی از نکات مهم در ارتباط با غذا خوردن، جلوگیری از پرخوری و پرنوشیدن است. از امام احمد و ترمذی روایت است که پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم فرمودند: «شکم بدترین ظرفی است که از طعام پر میشود؛ برای آدمی همانقدر خوردن کافی است که پشت راست دارد ـ منظور آنکه قادر به انجام اعمال و ضروریات زندگی باشد ـ پس اگر غذایی خورد باید ثلث شکم را برای غذا، ثلث آن را برای نوشیدن و ثلث آخر را برای تامین سلامتی‌اش خالی بگذارد».

و از رهنمودهای آن حضرت صلی الله علیه و سلم درباره نوشیدن این است: «نوشیدنی را با مکث ، در دو نوبت یا سه نوبت سر بکشید و نباید در ظرف نوشیدنی فوت کرد و یا ایستاده آن‌را سر کشیدو قبل از نوشیدن نام خدا را برده و بعد از آن سپاس گویید».

از رهنمودهای آن حضرت صلی الله علیه و سلم در ارتباط با خواب آنست که بر جانب راست بخوابد چرا که خوابیدن بر طرف چپ برای قلب ضرر دارد و تنفس را دشوار می‎‌کند. از بخاری و مسلم روایت می‌‎کنند که رسول گرامی صلی الله علیه و سلم فرمود: «قبل از رفتن به خواب وضو بگیر، سپس بر جانب راست دراز بکش و بگو خدایا تمامی وجودم را به تو تسلیم کردهام و روی به جانب تو گرداندم و امرم را به تو سپردم و به تو توکل کردم به دلیل رغبت به تو و رهبت تو، هیچ محل پناه و نجاتی غیر از جانب تو نیست، به کتابی که نازل کردی و به پیامبری که فرستاده‌ایی ایمان آوردم و این عبارت آخرین کلام تو باشد».

پرهیز از سرایت امراض واگیردار.

از مسلم و ابن ماجه و دیگران روایت می‌کنند که گفت: مرد جذامی از ثقیف به عنوان نماینده جهت ملاقات با رسول خدا صلی الله علیه و سلم آمده بود، آن حضرت فرمودند بگو برگردد که با او بیعت کردیم. در صحیح بخاری آمده است که رسول اکرم صلی الله علیه و سلم فرمودند: «از جذامی‌ها بگریز مانند کسی که از شیر می‌گریزد».

و در صحیحین آمده است که فرموده‌اند: «نباید هیچ فرد مریضی با فرد سالم تماس داشته باشد». پس ضروری است که والدین و مربیان و معلمین دقت نمایند که اگر یکی از فرزندانشان به مرض واگیری مبتلا شد او را از سایر بچه‌ها جدا کنند تا بیماری انتشار پیدا نکند و سایرین را آلوده نسازد.

عادت دادن کودک به تمرین‌های ورزشی و سوارکاری.

خدای متعال می‌فرماید: (وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ) [انفال ۶۰] (هر چه از نیرو و توان دارید برای مقابله با دشمنان فراهم کنید.)

عادت دادن کودک به ساده زیستن و غرق نشدن در خوشگذرانی و رفاه.

پیامبر گرامی ما صلی الله علیه و سلم بهترین الگوی ما مسلمانان برای زندگی آمیخته با زهد و سادگی است، آن پیامبر گرامی در تمام جنبه‌ها، چه در پوشش و چه در غذا و مسکن، اسوه کامل و تمام عیار هستند که باید تمامی نسل‌های مسلمانان به ایشان تأسی کنند و در طریقی که با نور وصایای ارزشمند آن حضرت روشن شده است، گام بردارند تا همواره آماده برای برخورد با حوادث مختلف حیات خویش بوده، و برای تحمل هر مصیبتی که در زندگی پیش می‌آید، بالاترین توانایی را داشته باشند. زمانی که امت اسلام در خوشگذرانی و رفاه طلبی غرق شود و در برخورداری دائم از امکانات زندگی باشد، و زرق و برق تمدن غربی چشم‌هایش را خیره کند، به سرعت عقب می‌نشیند و در مقابل هجوم دشمنان تسلیم می‌شود، و به زودی آتش صبر و مقاومت و جهاد در او رو به خاموشی می‌نهد.

سایت تابش
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی