کودکان

تربیت چه چیز نیست؟(۳)

«ایمیل شارتیه » مربی بزرگ با صراحت اعلام کرده بود: «هنر معلم گرسنگی کردن فکر کودک است تا او با احساس گرسنگی، خود شخصاً برای سیر کردن ذهن خود به کوشش واداشته شود.»

مولف: دکتر عبدالکریم کریمی
تلخیص: داوود رحمانی

فصل سوم
تربیت «پاسخ به نیاز» نیست.
هنر معلم گرسنه کردن ذهن است, نه سیر کردن آن. (امیل شارتیه)
«سقراط» حکیم گفت: هدف تربیت، ایجاد نیاز است و نه پاسخ به نیاز.
«ایمیل شارتیه » مربی بزرگ با صراحت اعلام کرده بود: «هنر معلم گرسنگی کردن فکر کودک است تا او با احساس گرسنگی، خود شخصاً برای سیر کردن ذهن خود به کوشش واداشته شود.»
بنابراین هنر معلم در تعلیم و تربیت کودک، تحریک کنجکاوی است و نه ارضای کنجکاوی؛ تشدید نیاز است و نه تخفیف آن؛ لاغر کردن ذهن است و نه فر به ساختن آن؛ نا متعادل ساختن ذهن است و نه متعادل کردن آن و همچنین، طرح مسئله برای تحریک نیاز به دانستن است و نه حل مسئله برای ارضا دانستن. در واقع همه اختراعات، کشفیات و ابداعات بزرگ بشری ریشه در تحریک نیازها داشته است. آنجا که نیاز و احتیاج در شدیدترین وضع خود تحریک شده است عمیق ترین و شگفت انگیز ترین یافته های علمی خلق شده است.
پیاژه معتقد است که تنها نیاز، تعادل آدمی را برهم می زند و او را راهی تعادل پایدار تر و کامل تر می کند.
حال اگر بخواهیم قابلیت و استعداد های کودک را به نحو احسن شکوفا و او را راهی مراحل بالاتر هوش و خلاقیت کنیم، باید قبل از هر چیز «احساس نیاز» را در او تقویت سازیم. یکی از راه های ایجاد نیاز آن است که فرد را از تعادل موجود و اشباع نیاز خارج کنیم تا به واسطه احساس نیاز برای ایجاد تعادل بالاتر به فعالیت و تلاش رشد یابنده واداشته شود.
از آنجا که انسان تنها به هنگام احساس کمبود برای رفع نیازهای زیستی، روانی و اجتماعی خود به تکاپو می افتد، آگاهی بر اینکه چگونه می توان با محرک های مناسب، او را به طور دائمی به حرکت و فعالیت وا داشت یکی از سوالات مهم و زیربنایی در هنر تعلیم و تربیت فعال است. پس طبیعی است که آدمی به هنگام نیاز، شروع به فعالیت می کند و منظور از فعالیت، رسیدن به هدفی است که تعادل از دست رفته را بازگرداند و موجب سازگاری فرد با محیط شود. زیرا کوشش و تلاش برای رفع احتیاج و جبران کمبود ها یا فعالیت برای رسیدن به مقصود معینی را سازگار و تطابق میگویند.
شاید روی آوردن صاحب نظران تعلیم و تربیت به شیوه های جدید در آموزش و پرورش یعنی شیوه «مسئله مداری» به جای« پاسخ مداری» در همین راستا باشد. این صاحب نظران معتقدند تنها راه فعال کردن دانش آموزان، تحریک کنجکاوی، میل شدید به دانستن و ایجاد نیاز به پیشرفت است و باید همه عناصر محیطی در مدرسه حول محور «نیاز» و مسائل شناختی و روانی به چرخد.

 

تابش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی