خانه / فرهنگ و جامعه / فکر و دعوت / تروریزم چیست و تروریست کیست؟!

تروریزم چیست و تروریست کیست؟!

بسم الله الرحمن الرحيم

تروریزم چیست و تروریست کیست؟!

«بوش» رئیس جمهور پیشین آمریکا، نخستین کسی بود که پس از حادثه‌ی 11 سپتامبر 2011م با «تروریزم» اعلان جنگ نمود، بدون آن که ماهیت و چیستی تروریزم، به بحث و بررسی گرفته شود و از آن تعریفی صورت بگیرد.

«بوش» جنگ با «تروریزم» را «حمله‌ی صلیبی مقدس» عنوان نمود و به دنبال آن، افغانستان و سپس عراق، اشغال گردید. سخنان و اعتراف‌های بی‌پرده‌ی برخی از اندیش‌مندان و سیاست‌گران آمریکایی، نشان می‌دهد که هدف از تروریزم، اسلام و هدف از تروریست، مسلمان است؛ اسلام و مسلمانی که در برابر نوگرایی و سکولاریزم و ارزش‌های غربی سر تسلیم نساید و با آن‌ها کنار نیاید.

«فوکویاما» متفکر راهبردی آمریکایی، (در شماره‌ی سالانه‌ی «نیوز ویک» -دسامبر 2001م- فوریه 2002م-) نوشت: «با صراحت تمام می‌توان گفت، درگیری و جنگ ما نه با تروریزم که با اندیشه‌ی اسلامی بنیادگرایی‌است؛ اندیشه‌ای که با مدرنیزم یا نوگرایی غربی و دولت‌های‌ سکولار سر‌ سازش ندارد. ما خطر ایدیولوژی بنیادگرایی را از خطر کمونیزم بزرگ‌تر و عمیق‌تر می‌دانیم. برای آن که بتوانیم راه نوگراییِ غربی و سکولاریزمِ غربی و اصل «جدایی دین از سیاست و دولت» را به جهان اسلام باز و هم‌وار کنیم، چاره‌ای جز به جان هم انداختن مسلمانان و افروختن آتش جنگ فکری در میان شان، پیشِ ‌رو نداریم»!

«نیکسون»، رئیس جمهور پیشین آمریکا، در کتاب خود «الفرصة السانحة» هدف آمریکایی‌ها را از «بنیادگرایی اسلامی»، این گونه تفسیر می‌کند: «بنیادگرایان کسانی استند که می‌خواهند تمدن و شوکت و فخامت از دست رفته‌ی مسلمانان را احیا کنند و در پیِ تطبیق و اجرای شریعت اسلامی استند در تمام ابعاد زندگی استند و اسلام را دین و دولت می‌دانند. بنیادگرایان با الهام از گذشته به آینده می‌نگرند؛ نمی‌توان آنان را محافظه‌کار خواند؛ آنان انقلابی و شورشی استند»!

«مارگارت تاچر»، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، نیز به نوبه‌ی خود اعتراف نموده و می گوید: «مبارزه‌ی ما با تروریزم اسلامی، حتا کسانی را که حملات 11 سپتامبر و ابن لادن و طالبان را محکوم نمودند، شامل می‌شود؛ در حقیقت تروریزم اسلامی تمام کسانی را که ارزش‌های غربی را نمی‌پذیرند و در برابر خواسته‌ها و منافع غرب می‌ایستند، در بر می‌گیرد»!

«برنارد لوئیس»، یکی از خاورشناسانِ صهیونیست، در «نیوز ویک» (شماره‌ی 14، ژانویه 2004م) می‌نویسد: «تروریزم کنونی، ادامه‌ی مبارزه و درگیری‌ای‌است که از دیرباز میان اسلام و غرب، جریان داشته‌ است؛ نظام اخلاقی اسلام، با نظام اخلاقی مسیحیت و یهودیت، کاملا متفاوت است؛ جنگ کنونی، جنگ دینی‌است».

جو لیبرمن، عضو مجلس سنای ایالات متحده‌ی آمریکا (و کاندیدا در پست معاونیت ریاست جمهوری آمریکا در سال 2000م) می‌گوید: «تنها راه تعامل با کشورهای عربی و اسلامی، این است که آمریکا ارزش‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌هایی را که ضروری می‌داند، بر آن‌ها تحمیل کند؛ شعارها و اهدافی که آمریکا التزام خود بدان‌ها را در زمان استقلال خود اعلان نمود، در جغرافیای آمریکا محدود نمی‌ماند و برای عملی نمودن آن‌ها باید مرزهای کشورهای دیگر نیز در نوردیده شود»!

از آن جایی که حقیقت و واقعیت جنگ آمریکا (به اعتراف خود شان) نه فقط با تروریزم که «جنگ برای نابودی اسلام است»، «توماس فریدمن» روزنامه‌نگار صهیونیست آمریکایی، (در زمان جنگ آمریکا با افغانستان) از پیشاور، به «نیویورک تایمز» نوشت: بدون شک، جنگ در سرزمین‌های اسلامی، جنگ در مدارس و آموزش‌گاه‌هاست؛ از این روی، هرچه زود‌تر باید از جنگ نظامی‌ فارغ شویم و با سلاح کتاب‌های درسی و برنامه‌های آموزشیِ جدید، به هدف تربیت نسل نوینی که با سیاست‌ها و اهداف ما سازگاری داشته باشد، وارد کارزار شویم؛ یقینا بدون رویِ ‌دست‌ گرفتن این برنامه، دوستانی که ما را در رسیدن به اهداف ما همکاری کنند، نخواهیم یافت»!

پس از آن که آمریکا (با کمک‌های مالی و فشارهای دپلوماسی) موفق شد، برنامه‌های آموزشی مدارس پاکستان و بسیاری از مدارس کشورهای اسلامی را تغییر دهد و مواد درسی اسلامی را از برنامه‌ی آموزشی آن‌ها کم‌ کند، مجله‌ی «اینترنشنال هرالد تریبیون» (International Herald Tribune) مقاله‌ای از «ستنلی» (Stanley A. Weiss) نویسنده‌ی آمریکایی منتشر نمود؛ او در این نوشته، بیان می‌دارد که جهان اسلام، دو گزینه بیش‌تر پیش‌رو ندارد؛ گزینه‌ی سکولاریزم، به سبک آتاتورک ( که طبعا مورد پسند آمریکا نیز است) و گزینه‌ی بنیادگرایی اسلامی. در ادامه می‌افزاید: «سرنوشت جنگ با تروریزم، وابسته به این است که آیا سرزمین‌های اسلامی از دولت مدرن و سکولار ترکیه، الگو برداری می‌کنند و یا در پی نمونه‌ی بنیادگرایی اسلامی‌ استند؟»!

این است حقیقت و واقعیت جنگ آمریکا با تروریزم! جنگی که وسعت و گستره‌ی آن در سطح جهانی، این چنین گسترش یافته است. آتش این جنگ، در بعد نظامی، فکری و تبلیغاتی، حتا کسانی را که خواهان استقلال ملیِ خود استند و در تلاش اند تمدن و هویت اسلامی و شرقی را زنده و احیا کنند و از بند بندگی تمدن غربی، رهایی یابند، همه و همه را خواهد سوخت. تردیدی نیست که جنگ با تروریزم (به گواهی خود غربی‌ها)، پرده و پوششی برای جنگ با اسلام است.

این‌ها پاره‌ای از حقایق و اعتراف‌هایی بود که باید پرده‌ی جهالت و غفلت را از چشمان خواب‌آلود برخی کنار بزند و از سفاهت و بلاهت، دست بردارند!

 

نويسنده: دکتر محمد عماره
مترجم: ابو زینب، محمد «بهرامی»

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

نقش دین در عصر تکنولوژی

نویسنده:   دکتر سید احمد هاشمی راستی در عصر نانو، در عصر دهکده جهانی، در عصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *