اخلاق و تربیت

تعصب طاعون ملت‌هاست

یکی از خصلت‌های نامیمون و مخرّب که به آسانی می‌تواند کانون مستحکم یک ملت بزرگ و مقتدر را ریشه‌کن کند، تعصب است. سرطان تعصب با لایه‌ها و اشکال مختلفی در میان آحاد یک ملت ایجاد شده و با نمود عملی در میان آنان، عوامل وحدت و یک‌پارچگی را از بین برده و خلأهای جبران ناپذیری ایجاد می‌نماید که در نتیجه بجای محبّت، مودّت، برادری و برابری جای این خصلت‌های وصل کننده را بیماری‌های فصل کننده از قبیل کینه، نفرت، اختلاف و چنددستگی می‌گیرد و زمینۀ دشمنی‌ها و خانه‌جنگی‌ها را فراهم می‌سازد.

تعصب در منش و رفتار آدمی تأثیر مخرّبی بجای گذاشته و سلامت و کمال فطری را در وادی مهلک سقوط و هبوط قرار می‌دهد و تصویری نابرابر و واژگونی از واقعیت‌های مسلّم زندگی در برابر فرد متعصب به نمایش می‌گذارد که در بسیاری از موارد چشم بر حقایق بسته و خود را در وادی جهل و نادانی می‌افکند. در طول تاریخ زندگی بشر، هرگاه مرض تعصب در زندگی انسان رخنه کرده است، جز هلاکت و نابودی و رسوایی و نام‌بدی در صفحات تاریخ اثری دیگر از خود بجای نگذاشته است و چه بسا ملت‌های مقتدر و بزرگی که بر اثر ابتلا به تعصب، تکه تکه و نابود شدند و هیچ اثری از آنان باقی نمانده است و لیکن بسیار ملت‌های کوچک و مستضعفی بوده اند که با اتحاد و یک‌پارچگی نام خود را در تاریخ جاودان کرده اند.

مدتی است که متاسفانه در وطن مظلوم و هردم غمگسار ما افغانستان، داعیه‌ها و زمزمه‌های مسمومی برای ایجاد تعصبات قومی، سمتی، حزبی و منطقوی به صورت آشکارا و نهان سرداده می‌شود و ظاهر امر مبیّن باز شدن صفحۀ تاریک و سیاه دیگری برای مردم این مرز و بوم است. انحصارگرایی حکومت، زایش ائتلاف‌ها و دسته‌های رنگارنگ در مقابل نظام و بروز تنش‌های سیاسی و نظامی گوناگون با همسایگان و قدرت‌های منطقه‌ای، لحظه به لحظه اوضاع را به سوی تشنج و شعله‌ور شدن آتش نابسامانی می‌برد و امید مردم را به یأس مبدل می‌گرداند.

متاسفانه رسانه‌های جمعی و صفحات اجتماعی که آتش‌بیار معرکه اند و لحظه به لحظه هیزم آتش تعصبات را می‌افزایند و برای بدست آوردن خوراک تبلیغاتی و خبری خویش، افراد معلوم الحالی را به میزگردهای سیاسی خویش دعوت می‌نمایند تا با تحلیل سبک و خلاف واقعیت خود، بدون درنظرداشت منافع ملی و مصلحت‌های عمومی، مردم را به جناح‌بندی و صف گرفتن در مقابل همدیگر فرابخوانند. درحالیکه در واقع الامر، این‌ مسند نشینان رسانه‌ای افرادی اند که هیچ‌ خیری در کلام و اندیشه‌های شان نیست، و به دروغ، خود را دایۀ مهربان‌تر از مادر شمرده و فریاد عدالت‌خواهی برای قوم و جناح خاص سرمی‌دهند.

اما باید دانست که خیرخواه واقعی برای مردم ما، کسی است که خلأی را پرکند، اختلاف و شقاقی را برطرف سازد و مردم را به سوی ملت‌سازی سوق دهد و بکوشد که همۀ ساکنان این وطن بدون درنظر داشت تفاوت‌های گوناگون، در کنارهم مسالمت‌آمیز زندگی کنند و برای آبادی و آزادی وطن بکوشند و زمینه‌های ایجاد امنیت سرتاسری و رشد و ترقی مادی و معنوی را فراهم آورند.

نویسنده: عبدالناصر امینی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی