فکر و دعوت

تغییر خودی

درین برهه از زمان، امت اسلامی به کشتیِ شکسته‏ی از همگسسته و توفان‏زده ای می ماند که نشیمناناش بجان هم افتاده اند و هر یک برای یافتن راه نجاتی از مهلکه، بر آن است تا سقف آن را سوراخ و خود را به ساحل نجات رهنمون شود؛ بیخبر ازینکه خود، یکی از دریچههای هلاکت را بروی خویش گشوده و در انتظار مرگ و نیستی بسر می برند. و دیگرانی که به ساحل نشسته اند، چشم انتظار تباهی و بربادی ایشان اند تا با استفاده از ضعف و در هم شکستگی ایشان بهره برده و آن پاره‏ی باقی مانده از دارایی شان – اگر باقی مانده باشد- را به یغما برده و برای خود از این کشتیِ در هم شکسته به چوب و چماقی برسند.

درست همچنان، استعمارگران و سلطهجویان غربی و شرقی به بهانه های واهی و بیاساس، به جان نیمجان امت افتاده و در کشورهای اسلامی جنگ و ویرانی و جوی خون به راه انداخته اند، تا از یک طرف زیربناهای امت را نابود ساخته و از طرف دیگر، بازار گرم تولید و فروش سلاحهای سرخ شان رونق یابد، و علاوه بر آن، بیداری اسلامی را که می خواهد، جان گرفته و ریشه دواند؛ در نطفه خاموش نمایند.

مشکل در کجاست!

مشکلات امت اسلامی، در کنار عوامل خارجی، عوامل داخلیِ نیز دارند که می بایست روی عوامل داخلی بیشتر تمرکز نموده و راهکارهای مناسب و شایستهای را جستجو کنیم؛ از عوامل خارجی و دسیسه های دشمنان گلایهای نیست، دشمن همواره در صدد ستیزه جویی و ویرانیاست، باید عوامل داخلی را شناسایی کرده و از درون، مشکل را حل نماییم؛ چون که بیگانگان و استعمارگران با استفاده از مزدوران داخلی و ایادی مکار شان به ویرانی دست مییازند، و در درازای زمان، این منطق خودکامهگان بوده است، و حتی در تاریخ معاصر کشور مان این مسئله را به وضوح مشاهده می کنیم که خود فروختهگان داخلی، زمینۀ تجاوزگری بیگانه‏گان را مساعد ساخته و با تمام توش و توان در خدمت استعمار اند، و رهایی از مداخلهی بیگانگان جز با اصلاح داخلی ممکن نخواهد بود.

دیکتاتوری، ستمگری و ستمگستری، قومگرایی، تعصبات زبانی و نژادی، خود ستیزی، انانیت، مزدوری بیگانه و غیره…از عوامل داخلی مشکلات امروزین ماست، و میبایست تلاش ورزید و این جرثومهها را از زندگی و پیرامون خویش دور سازیم، تا بتوانیم به زندگی آبرومندانه و سعادتمندانهای نایل آییم.

اما!
چه باید کرد؟! و چگونه دگرگونی ایجاد نموده و عوامل ویرانی و نابودی را از بین برده و به جای آن رفاه و آسایش و امنیت و عدالت را نهادینه سازیم؟! مهمترین مسئله تغییر و دگرگونی در نفس های خود ماست، تا خویشتن را تغییر ندهیم، اوضاع و احوال پیرامون مان تغییر نمی یابد، تا خود اصلاح نشویم، دیگران را اصلاح کرده نمی توانیم. تا خود عادلانه تعامل نکنیم، دیگران برای ما عدالت و دادگری آورده نمی توانند. و تا خود امنیت شهروندان خویش را تأمین نکنیم، دیگران برای ما امنیت به ارمغان نخواهند آورد.

الله متعال راه حل همهی مشکلات و نابسامانی ها را به یک نقطه مرتبط می داند که همانا تغییر خودی است {إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ} [رعد:11] (خداوند حال و وضع هيچ قوم و ملّتي را تغيير نمي دهد (و ايشان را از بدبختي به خوشبختي، از ناداني به دانائي، از ذلّت به عزّت، از نوكري به سروري، و… نمي كشاند) مگر اين كه آنان احوال خود را تغيير دهند).

پس ای هم‏وطنان دلیر میهن!

بیاییم با تأسی از این دستور قرآنی، سر بر گریبان خویش فروبرده و خویشتن را دگرگون ساخته و از وضعیت ناهنجار موجود به وضعیت شایسته و بایسته‏ی مطلوب برسانیم، و با ایجاد تغییر در خودی، پیرامونمان را نیز دگرگون ساخته و طرحی نو در اندازیم.

هر کدام مان برای این که بتوانیم، زندگی خویش را به سوی بهترینها تغییر دهیم، میباید، باورها، گفتار، کردار، اخلاق و تعامل خویش را مورد محاسبه قرار داده و تک تک نامطلوبیها را بازشناسی نموده و امور مطلوب و شایسته را جایگزین کنیم. البته باید به خاطر داشت که ایجاد تغییر و دگرگونی ممکن است و باید امیدوار بوده و با تلاش خستگی ناپذیر، برنامۀ تغییر سازمان یافته ای طرح نماییم و پلان منظمی برای رسیدن به اهداف مطلوب راه اندازی کنیم تا در نتیجه، تغییرات مطلوبی ایجاد گردیده و حیات دنیوی و اخروی مان، به گونهای رقم بخورد که خشنودی الله متعال را جلب نموده و زندگی سعادتمندانهای را کمایی نمائیم.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی