فکر و دعوت

توضیح مفهوم پلورالیزم کثرت گرایی دینی با بیان ساده

فضل الهادی وزین

(در اصل این متن را در جواب یک دوست نوشتم)

از پلورالیزم دینى Religious Pluralism برداشت های متفاوت وجود دارد.
یک مفهوم پلورالیزم دینی درست و صواب بودن تمام ادیان است.
مفهوم دیگر آن همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان است.
مفهوم دیگر پلورالیزم یا کثرت گرایی دینی مساوی بودن همه ادیان از نظر پیدایش بمثابه یک پدیده اجتماعی و نه وحیانی است.
مفهوم دیگر پلورالیزم دینی اینست که همه انسان ها به صرف نظر از نوعیت دین شان، مومن اند و به جنت می روند و کسی نباید پیرو دین دیگر را گمراه ،کافر و مستحق جهنم بداند.
موقف اسلام در باره پلورالیزم دینی اینست که ؛ اسلام تعدد ادیان به مفهوم زیست مسالمت آمیز پیروان ادیان را می پذیرد و با آن در صورتی که دیگران اسلام و مسلمانان را احترام نموده متجاوز و ستمگر نباشند مشکل ندارد و در طول تاریخ غیر مسلمانان با مسلمانان زندگی نموده و از حقوق واضح برخوردار بوده اند.
به شهادت منتقدان و حتی دشمنان اسلام مانند مستشرق مشهور برنارد لویس، تسامح دینی مسلمانان با غیر مسلمانان در تاریخ بشر بی مانند و بی نظیر است.
اما پلورالیزم به مفاهیم دیگر بویژه درست و صواب دانستن ادیان دیگر غیر از اسلام که کتاب آن قرآن و پیامبر آن حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و سلم است، مردود و باطل می باشد.
دین اسلام که دین همه انبیاء علیهم السلام است با نزول قرآن و بعثت پیامبر خاتم صلی الله علیه و سلم تکمیل شده است و همه انسان ها دعوت شده اند تا به آن بگروند ورنه کافر بوده و در آخرت مصیر و مسیر شان جهنم است.
نظریه پلورالیزم دینی به مفهوم درست و صواب بودن همه ادیان، در اصل برخواسته از فلسفه و نظریات دین شناسی ماتریالیستی در اروپا است و حالا وسیله ی شده است بدست سیاستمداران و جهت های استشراقی و استخباراتی در غرب برای مبارزه با اسلام و جلوگیری از انتشار روز افزون این دین نجاتبخش.
مشكل پلورالیزم دینی درینست که حق و باطل را یکی دانسته و اسلام ، بودیزم ،هندویزم، یهودیت ،مسیحیت، بهاییت و قادیانیت را یکسان و مساوی دانسته و مرز های ایمان و کفر را از بین می برد.
اصل و بنیاد نظریه پلورالیزم دینی همان فلسفه مادی غربی و جامعه شناسی دورکایم،ماکس ویبر و مارکس است که دین را ساخته و پرداخته انسان ها دانسته و آنرا یک پدیده اجتماعی مانند فرهنگ؛ هنر؛ ادبیات و رسم و رواج ها می داند نه فرستاده از جانب خداوند.
با این دید و رویکرد ماتریالستی دیگر تفاوت و فرقی بین ادیان نمی ماند و همه از نظر منشا و اصل در ترازوی مساوات قرار می گیرند و هیچ دینی از دین دیگر برتری و فضیلت ندارد و زمینه برای پذیرش پلو رالیزم دینی مساعد می شود و مرز های حق و باطل و کفر اسلام و ایمان و الحاد و شرک و توحید از بین می رود.
البته استفاده و بهره برداری ماسونیت یا جریان فری میسن از نظریه باطل پلورالیزم دینی به مفهوم تساوی همه ادیان را نیز نباید از یاد ببریم زیرا این نظریه سبب تحکیم حاکمیت بی چون و چرای یهودی ها بر همه ادیان و جهان می شود.
جریان به اصطلاح روشنفکری یا نوگرایی یا نو اندیشی دینی که در حقیقت ترجمه و امتداد افکار استشراقی در جهان اسلام و شریک و پارتنر دوایر و سازمانهای استخباراتی ایالات متحده امریکا در ترویج پدیده ی بنام اسلام مدنی و دموکراتیک و اصلاح و ریفورم اسلام و در حقیقت تحریف اسلام است از نشر نظریه پلورالیزم دینی برای گمراه ساختن جوانان بی خبر و کم اطلاع در جهت مشکوک ساختن و تضعیف عقاید آنان استفاده می کند و می کوشد تا با ترویج این فکر منحرف مرز های میان کفر و ایمان،حق و باطل و توحید و شرک و اخلاق و فساد را از بین را از بین ببرد و استعمار فکری را در لباس فکر و اندیشه تقویت و تحکیم ببخشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن