فکر و دعوت

جامع بودن عبادت در اسلام

عبادت در اسلام یکی از حقوق خدا بر انسان است؛ معاذ بن جبل‌ میگوید: همراه پیامبر خدا بر الاغی که غفیر نام داشت سواری بودیم به من فرمود: ای معاذ آیا حق خدا بر بندگان و حق بندگان بر خدا را می‌دانی؟ گفتم: خدا و رسول او داناترند.

نویسنده: عبدالوهاب قرش

عبادت در اسلام یکی از حقوق خدا بر انسان است؛ معاذ بن جبل‌ میگوید: همراه پیامبر خدا بر الاغی که غفیر نام داشت سواری بودیم به من فرمود: ای معاذ آیا حق خدا بر بندگان و حق بندگان بر خدا را می‌دانی؟ گفتم: خدا و رسول او داناترند. فرمود: حق خدا بر بندگان آن است که او را بپرستند و برایش شریکی قائل نشوند و حق بندگان بر خدا آن است تا زمانی که برای او شریک قائل نشوند آن را عذاب کند. گفتم: ای رسول خدا آیا بشارت این خبر را به مردم برسانم؟ فرمود: خیر در آن صورت تنبلی می‌کنند. [بخاری و مسلم]

مفهوم عبادت کامل‌تر و جامع‌تر از چیزی است که بسیاری از مسلمانان به آن اعتقاد دارند؛ عبادت نماز و زکات و روزه و حج خالی نیست؛بلکه عبادتی که خدا ما را به خاطر آن آفریده است تعظیم و فروتنی در برابر کرد

گار و پرستش خالصانه‌ی اوست. اگر فرمانی از جانب خدا برسد بر دستورات دیگر سایه می‌افکند و آنها را تحت الشعاع قرار می‌دهد. عبادت در اسلام چنان که در بیشتر ادیان و عقاید وجود دارد، گفتگوی جزئی با خداوند در اوقات مشخصی از شب و روز نیست؛ منظور از آن حرکات و سکنات مشخص و ادای نمازها و آرامش جسمی موقت در هنگام این گفتگو نیست که پس از آن با شخصیت دومی وارد کار و داد و ستد شود.

در اسلام تمام حرکات و سکنات، ظاهر و باطن، روابط خانوادگی و اجتماعی و بینالمللی عبادت محسوب می‌شود؛ خدای متعال می‌فرماید:

«قُلْ إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ * لَا شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ» (انعام: ١٦٢-١٦٣).

بگو: در حقيقت، نماز من و [ساير] عبادات من و زندگى و مرگ من، براى خدا، پروردگار جهانيان است. [كه‌] او را شريكى نيست، و بر اين [كار] دستور يافته‌ام، و من نخستين مسلمانم.

عبادت حق واجبی است که تا زمان مرگ ادامه دارد:

«وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ» (حجر: ٩٩). و پروردگارت را پرستش كن تا اينكه مرگ تو فرا رسد.

شرط پذیرش عبادت آن است که بنده، همواره خدا را در نظر داشته باشد و عظمت نام او در فکر و قلب و اعصابش حضور داشته باشد. انسان باید همواره به عبادت پایبند باشد در خانه و در مسجد؛ در مدرسه و دانشگاه؛ در بازار و در پادگان، در باغ و در کارخانه؛ در سفر و حضر و عزلت و آرامش و در همه جا…

نمازهای پنج‌گانه و اذکار زمان‌هایی برای یادآوری و اندوختن توشه‌ی روحی و معنوی هستند تا انسان را در ادامه‌ی مسیر یاری کند و خدا در نظرش باشد و نام و یاد او در قلب و فکر و وجدانش حاضر باشد. روزه‌ی رمضان یک عبادت سالیانه است و حج عبادت عمر که یک بار پاک و مجرد و سکبار می‌شود و مانند روزی که از مادر زاده است باز می‌گردد. گذشته از این تمام لحظات شب و روز عبادت است؛ تمام فعالیت‌های علمی و روحی و فکری و حرکی انسان عبادت است. در این تمرین‌ها هر چند خدای متعال بیشتر در روح و جان آدمی حضور یابد، بیشتر با مفهوم عبادت کامل هم‌خوانی دارد. این تجلی خداوند در آدمی یا احسانی که رسول خدا از آن یاد می‌کند تنها با صبر و بردباری و تلاش به دست می‌آید و میوه‌های شیرین می‌دهد. عبادت تمرینی برای انگیزش توانمندی‌های انسان است و بهتر آن است به نوعی باشد که انسان مؤمن با انجام آن به پاکی و آلایش روحی و روانی برسد و تعادلی میان لحظات ستایش و تسبیح و اخذ و عطای او ایجاد کند.

منبع: سایت اصلاح‌وب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی