صحابه و اهل‌بیت

جایگاه دعوت اسلامی درزندگی ازواج مطهرات

منبع: سایت مبره الآل و الأصحاب
ترجمه: عبدالغنی سرگلزائی

یکی از اهداف مهم و والای همسران گرامی رسول معظم اسلام، دعوت و ارشاد مردم به سوی یگانه هستی بوده است؛ به طوری که هر گفتاری که از رسول اکرم صلی‏ الله علیه وسلم شنیده‏ اند، جهت ابلاغ و نشر آن اقدام کرده ‏اند. ازواج مطهرات همواره این حدیث نورانی رسول خدا صلی ‏الله علیه وسلم بر لوح دلشان ثبت بوده ‏است که می‏ فرمایند: «خداوند شاد گرداند کسی را که ازما گفته‏ ای بشنود و مطابق با آنچه شنیده، آن را ابلاغ نماید». [ترمذی، حدیث شماره ۲۶۵۷]

یکی دیگر از امتیازهایی که به حد اعلی در زندگی ازواج مطهرات دیده شده است، وسعت علم و دانش دینی آنان می ‏باشد ، طوری که فقها احکام مهمی از امور شرعی را از آنان آموخته اند و برای عموم مردم سودمند واقع شده است. منابع تاریخی گواه‎اند بر واکنش‎ها و موضعگیری‎های بجای همسران پیامبر اعظم صلی‏ الله علیه وسلم در مقابل منکرات و خیر خواهی آنان به وسیله وعظ و ارشاد جهت امر به معروف و نصیحت امت اسلامی.

شاید بسیار بعید نباشد که ادعا کنیم، در روزهای اولین اسلام، نصرت و یاری دعوت اسلامی و فراخواندن مردم به سوی خدای یکتا توسط ام‎المومنین خدیجه رضی‎الله عنها صورت گرفته است. زیرا این بانوی بزرگوار اولین شخصی بود که به پیامبر اسلام صلی‏ الله علیه وسلم ایمان آورد و با اهدای جان و مال خود به یاری او پرداخت و هنگام تلألؤ آغازین وحی الهی، بهترین همسر، قوت قلب و همدم ایشان بود.

رسول معظم اسلام صلی‏الله علیه وسلم در وصف ایشان فرموده‎اند: «خدیجه زمانی به من ایمان آورد که سایر مردم کفر ورزیده بودند و مرا تصدیق نمود، آنگاه که دیگران لب به تکذیب من گشوده بودند و مال او زمانی کمک من شد که دیگران مرا تحریم نمودند» [مسند احمد،  شمارۀ حدیث ۲۴۹۰۸]

حضرت خدیجه رضی‏الله عنها در راه نشر وگسترش دین الهی با عزمی راسخ ثابت قدم بود . «رضی الله عنها وارضاها».

سیده عایشۀ صدیقه دخت گرامی صدیق اکبر نیز احادیث بسیاری از رسول الله صلی ‏الله علیه وسلم به خاطر داشت وبه شایستگی به حافظه سپرده بود، تا با رساندن و انتشار آن میان مردم، عالمان و فقها آنها رابیاموزند واستفاد برند. راویان بسیاری به نقل از ایشان پیرامون احکام و آداب، حدیث نقل نموده ‏اند به طوری که گفته شده، یک چهارم احادیث احکام شرعی از این بانوی مکرمه روایت شده است. بسیاری از علمای عصر صحابه و تابعین به مدح وثنای این مادر پرداخته و گوهر علم از محضر وی کسب نموده‎اند.

حضرت مسروق می‎گوید: «بسیاری از بزرگان صحابه رادیدم که از ایشان پیرامون علم میراث سؤال می‎کردند» و هرگاه خود مسروق از حضرت عایشه روایتی نقل می‎کرد، می‎گفت: صدیقه دختر صدیق، همسر محبوب حبیب الهی (پیامبر عظیم‎الشأن) که پاکی وعفت او از بالای هفت طبق آسمان به ثبوت رسیده است، برایم حدیث بیان کرده است و من هرگز آن را تکذیب نمی‎کنم.

عطاء بن ابی رباح درشأن ام‎المؤمنین عایشه می‎فرماید: «حضرت عایشه صدیقه فقیه ترین و دانا ترینِ مردم بودند و از میان عامه مردم بهترین رأی و دیدگاه را داشتند».

هشام بن عروه از پدرش چنین روایت می‎کند: «هرگز کسی را در علم فقه، طب و شعر عالم تر از ام‎المؤمنین عایشه ندیدم». [نساء حول‎الرسول، عاطف صابر شاهین، ص: ۶۶]

عبدالله بن عبید بن عمیر می‎فرماید: «بر عایشه کسی غمگین نمی‎شود مگر اینکه او مادرش باشد» [سیرأعلام النبلاء، ۲،۱۸۵]

از جمله فعالیت های داعیانۀ این مادر بزرگوار آنست که، روزی حفصه دختر عبدالرحمن بن ابوبکر (برادرزاده‏ اش) خدمت وی حضور یافت؛ حفصه چادر بسیار نازکی به سر داشت، طوری که پیشانی ‏اش ظاهر بود. حضرت عایشه آن چادر را از سر او برداشت و گفت: آیا آنچه را که خداوند در سورۀ نور نازل فرموده نمی‎دانی؟! سپس چادر دیگری خواستند تا او سرش را بپوشاند.

ام المؤمنین صدیقه مطهره، همواره زنان مسلمان را وعظ و ارشاد می ‏نمود و می‎گفت: «ای گروه زنان! از پروردگارتان بترسید، به صورت صحیح و کامل وضوء بگیرید، نمازتان را برپا دارید و زکات مالتان رابا طیب نفس ادا کنید و در هر زمان از شوهران خود فرمانبرداری کنید خواه به طبع دلتان باشد یا نباشد».

همچنین می‎فرمود: «جانشین خدا برای زنان، شوهرشان هستند؛ پس اگر رضایت شوهران را کسب کردند، خداوند نیز از ایشان راضی می‎گردد و ناراحتی و خشم شوهر باعث نارضایتی خداوند و ملائکه می‎گردد زیرا زن، شوهرش را وادار به کاری می‎کند که برای آن زن جایز نیست».

همچنین گفتۀ ام‎المؤ منین عایشه پیرامون حق شوهر بر زن آنست: «زن خانۀ شوهر را لازم بگیرد، از اموری که باعث ناراحتی او می‎شود بپرهیزد و رضایت او را جلب کند، در مال شوهر خود اسراف نکند، درآمد و کسب او را با امانت داری حفظ کند و هرگز نافرمانی او را انجام ندهد». [مصدرسابق]

واما ام‏ المؤمنین زینب دختر جحش، با عمل کردن به سنت نبوی، جایگاه خاصّی را در میان مردان و زنان مؤمن به عنوان یک زن عالم، عامل، واعظ و خیرخواه به خود اختصاص داده است.

این بانوی مکرمه چشم و گوش را از آنچه که باعث خشم الهی می شود محفوظ نگه داشته است .

وقتی که رسول اکرم صلی ‏الله علیه وسلم در واقعۀ «افک» از ایشان در مورد حضرت عایشه سؤال کردند در جواب گفت: چشم و گوشم را حفاظت می‎کنم، به جز خیر و نیکی از او چیز دیگری را ندیدم».

همچنین ام‎المؤمنین میمونه دختر حارث رضی‎الله عنها نیز برای امت اسلامی احادیث بسیاری که متعلق به احکام فقهی بوده است را از رسول اکرم صلی‏الله علیه وسلم روایت نموده است.

مانند آنچه که در روز عرفه رخ داد و مردم به شک افتادند که آیا رسول اکرم صلی ‏الله علیه وسلم هنگام وقوف به عرفات روزه داشته اند یا خیر، ام‎المؤمنین میمونه روایتی از پیامبر صلی ‏الله علیه وسلم نقل کرد: هنگامی که پیامبر اکرم صلی‏ الله علیه وسلم در جایگاه عرفات ایستاده بودند، نزد ایشان شیر فرستادم، ایشان از آن شیر نوشیدند درحالی که مردم نگاه می‎کردند». [صحیح مسلم، کتاب الصوم، باب صوم یوم العرفه: ۱۹۸۹]

این مادر محترمه نیز ازخیر خواهان امت اسلامی و واعظات بودند. خداوند از این بانوی گرانقدر و سایر امهات‎المؤمنین راضی باد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی