صحابه و اهل‌بیت

جایگاه دعوت اسلامی درزندگی ازواج مطهرات

منبع: سایت مبره الآل و الأصحاب
ترجمه: عبدالغنی سرگلزائی

یکی از اهداف مهم و والای همسران گرامی رسول معظم اسلام، دعوت و ارشاد مردم به سوی یگانه هستی بوده است؛ به طوری که هر گفتاری که از رسول اکرم صلی‏ الله علیه وسلم شنیده‏ اند، جهت ابلاغ و نشر آن اقدام کرده ‏اند. ازواج مطهرات همواره این حدیث نورانی رسول خدا صلی ‏الله علیه وسلم بر لوح دلشان ثبت بوده ‏است که می‏ فرمایند: «خداوند شاد گرداند کسی را که ازما گفته‏ ای بشنود و مطابق با آنچه شنیده، آن را ابلاغ نماید». [ترمذی، حدیث شماره ۲۶۵۷]

یکی دیگر از امتیازهایی که به حد اعلی در زندگی ازواج مطهرات دیده شده است، وسعت علم و دانش دینی آنان می ‏باشد ، طوری که فقها احکام مهمی از امور شرعی را از آنان آموخته اند و برای عموم مردم سودمند واقع شده است. منابع تاریخی گواه‎اند بر واکنش‎ها و موضعگیری‎های بجای همسران پیامبر اعظم صلی‏ الله علیه وسلم در مقابل منکرات و خیر خواهی آنان به وسیله وعظ و ارشاد جهت امر به معروف و نصیحت امت اسلامی.

شاید بسیار بعید نباشد که ادعا کنیم، در روزهای اولین اسلام، نصرت و یاری دعوت اسلامی و فراخواندن مردم به سوی خدای یکتا توسط ام‎المومنین خدیجه رضی‎الله عنها صورت گرفته است. زیرا این بانوی بزرگوار اولین شخصی بود که به پیامبر اسلام صلی‏ الله علیه وسلم ایمان آورد و با اهدای جان و مال خود به یاری او پرداخت و هنگام تلألؤ آغازین وحی الهی، بهترین همسر، قوت قلب و همدم ایشان بود.

رسول معظم اسلام صلی‏الله علیه وسلم در وصف ایشان فرموده‎اند: «خدیجه زمانی به من ایمان آورد که سایر مردم کفر ورزیده بودند و مرا تصدیق نمود، آنگاه که دیگران لب به تکذیب من گشوده بودند و مال او زمانی کمک من شد که دیگران مرا تحریم نمودند» [مسند احمد،  شمارۀ حدیث ۲۴۹۰۸]

حضرت خدیجه رضی‏الله عنها در راه نشر وگسترش دین الهی با عزمی راسخ ثابت قدم بود . «رضی الله عنها وارضاها».

سیده عایشۀ صدیقه دخت گرامی صدیق اکبر نیز احادیث بسیاری از رسول الله صلی ‏الله علیه وسلم به خاطر داشت وبه شایستگی به حافظه سپرده بود، تا با رساندن و انتشار آن میان مردم، عالمان و فقها آنها رابیاموزند واستفاد برند. راویان بسیاری به نقل از ایشان پیرامون احکام و آداب، حدیث نقل نموده ‏اند به طوری که گفته شده، یک چهارم احادیث احکام شرعی از این بانوی مکرمه روایت شده است. بسیاری از علمای عصر صحابه و تابعین به مدح وثنای این مادر پرداخته و گوهر علم از محضر وی کسب نموده‎اند.

حضرت مسروق می‎گوید: «بسیاری از بزرگان صحابه رادیدم که از ایشان پیرامون علم میراث سؤال می‎کردند» و هرگاه خود مسروق از حضرت عایشه روایتی نقل می‎کرد، می‎گفت: صدیقه دختر صدیق، همسر محبوب حبیب الهی (پیامبر عظیم‎الشأن) که پاکی وعفت او از بالای هفت طبق آسمان به ثبوت رسیده است، برایم حدیث بیان کرده است و من هرگز آن را تکذیب نمی‎کنم.

عطاء بن ابی رباح درشأن ام‎المؤمنین عایشه می‎فرماید: «حضرت عایشه صدیقه فقیه ترین و دانا ترینِ مردم بودند و از میان عامه مردم بهترین رأی و دیدگاه را داشتند».

هشام بن عروه از پدرش چنین روایت می‎کند: «هرگز کسی را در علم فقه، طب و شعر عالم تر از ام‎المؤمنین عایشه ندیدم». [نساء حول‎الرسول، عاطف صابر شاهین، ص: ۶۶]

عبدالله بن عبید بن عمیر می‎فرماید: «بر عایشه کسی غمگین نمی‎شود مگر اینکه او مادرش باشد» [سیرأعلام النبلاء، ۲،۱۸۵]

از جمله فعالیت های داعیانۀ این مادر بزرگوار آنست که، روزی حفصه دختر عبدالرحمن بن ابوبکر (برادرزاده‏ اش) خدمت وی حضور یافت؛ حفصه چادر بسیار نازکی به سر داشت، طوری که پیشانی ‏اش ظاهر بود. حضرت عایشه آن چادر را از سر او برداشت و گفت: آیا آنچه را که خداوند در سورۀ نور نازل فرموده نمی‎دانی؟! سپس چادر دیگری خواستند تا او سرش را بپوشاند.

ام المؤمنین صدیقه مطهره، همواره زنان مسلمان را وعظ و ارشاد می ‏نمود و می‎گفت: «ای گروه زنان! از پروردگارتان بترسید، به صورت صحیح و کامل وضوء بگیرید، نمازتان را برپا دارید و زکات مالتان رابا طیب نفس ادا کنید و در هر زمان از شوهران خود فرمانبرداری کنید خواه به طبع دلتان باشد یا نباشد».

همچنین می‎فرمود: «جانشین خدا برای زنان، شوهرشان هستند؛ پس اگر رضایت شوهران را کسب کردند، خداوند نیز از ایشان راضی می‎گردد و ناراحتی و خشم شوهر باعث نارضایتی خداوند و ملائکه می‎گردد زیرا زن، شوهرش را وادار به کاری می‎کند که برای آن زن جایز نیست».

همچنین گفتۀ ام‎المؤ منین عایشه پیرامون حق شوهر بر زن آنست: «زن خانۀ شوهر را لازم بگیرد، از اموری که باعث ناراحتی او می‎شود بپرهیزد و رضایت او را جلب کند، در مال شوهر خود اسراف نکند، درآمد و کسب او را با امانت داری حفظ کند و هرگز نافرمانی او را انجام ندهد». [مصدرسابق]

واما ام‏ المؤمنین زینب دختر جحش، با عمل کردن به سنت نبوی، جایگاه خاصّی را در میان مردان و زنان مؤمن به عنوان یک زن عالم، عامل، واعظ و خیرخواه به خود اختصاص داده است.

این بانوی مکرمه چشم و گوش را از آنچه که باعث خشم الهی می شود محفوظ نگه داشته است .

وقتی که رسول اکرم صلی ‏الله علیه وسلم در واقعۀ «افک» از ایشان در مورد حضرت عایشه سؤال کردند در جواب گفت: چشم و گوشم را حفاظت می‎کنم، به جز خیر و نیکی از او چیز دیگری را ندیدم».

همچنین ام‎المؤمنین میمونه دختر حارث رضی‎الله عنها نیز برای امت اسلامی احادیث بسیاری که متعلق به احکام فقهی بوده است را از رسول اکرم صلی‏الله علیه وسلم روایت نموده است.

مانند آنچه که در روز عرفه رخ داد و مردم به شک افتادند که آیا رسول اکرم صلی ‏الله علیه وسلم هنگام وقوف به عرفات روزه داشته اند یا خیر، ام‎المؤمنین میمونه روایتی از پیامبر صلی ‏الله علیه وسلم نقل کرد: هنگامی که پیامبر اکرم صلی‏ الله علیه وسلم در جایگاه عرفات ایستاده بودند، نزد ایشان شیر فرستادم، ایشان از آن شیر نوشیدند درحالی که مردم نگاه می‎کردند». [صحیح مسلم، کتاب الصوم، باب صوم یوم العرفه: ۱۹۸۹]

این مادر محترمه نیز ازخیر خواهان امت اسلامی و واعظات بودند. خداوند از این بانوی گرانقدر و سایر امهات‎المؤمنین راضی باد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن