مطالعات اسلامی

جایگاه مردان و زنان در بهشت

نویسنده: دکتر سید احمد هاشمی

سؤال ١: چرا در قرآن غالب نعمت‌های بهشتی برای مردان قرار داده‌شده است؟

سؤال ٢: درحالی‌که از دیدگاه قرآن، مردان در بهشت از نعمت حوریان برخوردارند اما چرا این نعمت در بهشت برای زنان وجود ندارد؟

پاسخ: در مورد سؤال اول عرض شود که غالب نعمت‌هایی که در قرآن برای بهشتیان قرار داده‌شده است، مرد و زن در آن شریک‌اند به دو دلیل:

اول اینکه: خطاب جمعِ مذکر در زبان عربی صرفاً معطوف به مردان نیست، بلکه زنان را نیز شامل می‌شود و نه برعکس.

مثلاً وقتی خداوند با عبارت «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ» مؤمنین را خطاب قرار می‌دهد به‌اتفاق علماء، هم زنان و هم مردان را شامل می‌شود، مگر اینکه قرینه‌ای بیاید و آن را خاصِ مردان کند.

دوم اینکه برای رفع این ابهام، آیاتی وجود دارد که زنان را به‌صورت ویژه با مردان در پاداش اخروی شریک کرده است، مانند:

فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لاَ أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنکُم مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى بَعْضُکُم مِّن بَعْضٍ فَالَّذِینَ هَاجَرُواْ وَأُخْرِجُواْ مِن دِیَارِهِمْ وَأُوذُواْ فِی سَبِیلِی وَقَاتَلُواْ وَقُتِلُواْ لأُکَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَیِّئَاتِهِمْ وَلأُدْخِلَنَّهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ ثَوَاباً مِّن عِندِ اللّهِ وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الثَّوَابِ [آل عمران: ۱۹۵]

پس پروردگارشان دعاى آنان را اجابت کرد [و فرمود که] من عمل هیچ صاحب عملى از شما را از مرد یا زن که همه از یکدیگرید، تباه نمى‏کنم پس کسانى که هجرت کرده و از خانه‏هاى خود رانده‌شده و در راه من آزاردیده و جنگیده و کشته‌شده‌اند بدی‌هایشان را از آنان مى‏زدایم و آنان را در باغ‌هایی که از زیر [درختان] آن نهرها روان است درمى‏آورم [این] پاداشى است از جانب خدا و پاداش نیکو نزد خداست (۱۹۵)

وَمَن یَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتَ مِن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُوْلَـئِکَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّهَ وَلاَ یُظْلَمُونَ نَقِیراً [النساء: ۱۲۴]

و کسانى که کارهاى شایسته کنند چه مرد باشند یا زن، در حالى که مؤمن باشند آنان داخل بهشت مى‏شوند و به قدر گودى پشت هسته خرمایى مورد ستم قرار نمى‏گیرند (۱۲۴)

مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاهً طَیِّبَهً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ [النحل: ۹۷]

هر کس از مرد یا زن کار شایسته کند و مؤمن باشد قطعا او را با زندگى پاکیزه‏اى حیات [حقیقى] بخشیم و مسلما به آنان بهتر از آنچه انجام مى‏دادند پاداش خواهیم داد (۹۷)

مَنْ عَمِلَ سَیِّئَهً فَلَا یُجْزَى إِلَّا مِثْلَهَا وَمَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُوْلَئِکَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّهَ یُرْزَقُونَ فِیهَا بِغَیْرِ حِسَابٍ [غافر: ۴۰]

هر که بدى کند جز به‌مانند آن کیفر نمى‏یابد و هر که کار شایسته کند چه مرد باشد یا زن درحالی‌که ایمان داشته باشد درنتیجه آنان داخل بهشت مى‏شوند و در آنجا بى‏حساب روزى مى‏یابند (۴۰)

اما در مورد سؤال دوم که می‌گوید: «درحالی‌که از دیدگاه قرآن، مردان در بهشت از نعمت حوریان برخوردارند اما چرا این نعمت در بهشت برای زنان وجود ندارد؟»

اشتباه این سؤال ازآنجا ناشی می‌شود که در این پرسش، زن و مرد ازلحاظ فیزیولوژی (کاراندام‌شناختی) و سایکولوژی (روان‌شناختی) یکسان فرض شده اند، درحالی‌که، گرچه زن و مرد در انسانیت باهم مشترک‌اند، اما ازلحاظ فیزیولوژی و روان‌شناختی باهم تفاوت‌های زیادی دارند.

عمده‌ترین تفاوت زن و مرد، تفاوت جنسیِ مرد و زن ازلحاظ فیزیولوژی و روان‌شناختی است.

درحالی‌که فیزیولوژی مرد ازلحاظ میل جنسی طوری است که از زمان بلوغ تا زمان مرگ، از نوسانات کمتری برخوردار است، و تا پایان عمر میل جنسی‌اش همچنان باقی می‌ماند، فیزیولوژی زن ازلحاظ جنسی کاملاً با مرد تفاوت دارد.

ساختار جنسی زن طوری است که زودتر از مرد به سن بلوغ می‌رسد، و زودتر از مرد نیز، در سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی دچار یائسگی می‌گردد.

میل جنسی زن در دوران باروری‌اش نیز به‌شدت دچار افت‌وخیز می‌شود، درحالی‌که میل جنسی زن در دوران تخمک‌گذاری یا اوولاسیون، به اوج خود می‌رسد، در دوران قاعدگی و بارداری این میل به‌شدت افت می‌کند، و تا سرحد نفرت و انزجار از جنس مخالف، تنزل پیدا می‌کند.

با نگاه به تفاوت‌های فیزیولوژیک و سایکولوژیک بین زن و مرد در مسائل جنسی، طبیعی است که در قرآن کریم پاداش زن و مرد در این زمینه هم متفاوت باشد، لذا درحالی‌که داشتن هفتاد حوری در بهشت برای یک مرد بسیار جذاب است، برای یک زن داشتن هفتاد شوهر حوری در بهشت نه‌تنها جذاب نیست، بلکه وحشتناک و رعب‌آور است.

تصور بفرمایید اگر خداوند در قرآن به زنان وعده می‌داد که در مقابل اعمال صالحشان در دنیا، به آن‌ها در بهشت هفتاد شوهر حوری پاداش خواهد داد که هم‌زمان باید به همه‌ی آنان خدمت جنسی ارائه کنند، واکنش زنان چه می‌بود؟ در این دنیا چطور؟

تصور بنده آن است که اگر چنین چیزی در قرآن مطرح‌شده بود زنان ترجیح می‌دادند به جهنم بروند ولی به بهشتی که چنین پاداشی در انتظار آن‌ها باشد نروند.

پنکه دیواری و سقفی و رومیزی هر سه پنکه هستند و هر سه در باد کردن مشترک هستند ولی کاربری آن‌ها طوری است که نمی‌توان آن‌ها را در جای یکدیگر قرارداد، برای یک پنکه سقفی، قرار گرفتن بر روی میز برای باد کردن، به معنای مرگ است.

زن و مرد هم هر دو در انسانیت مشترک‌اند اما کاربری آن‌ها باهم فرق می‌کند، آنچه برای یکی لذت به‌حساب می‌آید شاید برای دیگری شکنجه باشد و آنچه برای یکی کرامت به‌حساب می‌آید شاید برای دیگری رذالت و بی‌حرمتی باشد.

اینجاست که باید اذعان کرد که قرآن کریم، کلام خداوند حکیمی است که از همه اسرار و نیازها و چم و خمهای بشر آگاه است.

پایان

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن