خانه / اخبار جهان اسلام / جهان اسلام فریاد مسلمانان میانمار را نمی‌شنود

جهان اسلام فریاد مسلمانان میانمار را نمی‌شنود

در حالی که فرار صدها هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی در میانمار از ترس خشونت ارتش و بودایی‌های میانمار، به بنگلادش ادامه دارد، بی‌تفاوتی و بی‌توجهی بسیاری از کشورهای جهان اسلام در قبال این تراژدی انسانی مورد انتقاد قرار گرفته است.

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، شمار مسلمانان میانمار که از ترس خشونت‌های ارتش این کشور و بودایی‌های افراطی به کشور بنگلادش فرار کرده‌اند به 617 هزار نفر رسیده‌ است.

دولت میانمار چشمان خود را به روی نسل کشی مسلمانان بسته و پنبه در گوش های خود کرده است. صدها هزار مسلمان آواره میانماری در اردوگاه های بنگلادش با شرایط سخت و طاقت فرسایی روبرو هستند.

تراژدی انسانی و شرایط سخت زندگی مسلمانان میانماری در اردوگاه‌ها وجدان و افکار عمومی جهان را شرمسار کرده است. بسیاری از کشورهای اسلامی در برابر این بحران بشردوستانه واکنش مناسبی و حمایت لازمی را از خود نشان نداده‌اند.

سهل انگاری کشورهای حوزه خلیج در قبال بحران میانمار

کشورهای عراق و بحرین تنها با انتشار بیانیه ای در محکومیت حملات ارتش میانمار علیه مسلمانان میانماری و توقف آن، اکتفا کرده و تکنون هیچ کمک بشردوستانه ای ارسال نکرده اند.

واکنش های امارات متحده عربی و عربستان سعودی نیز با سهل انگاری و بی توجهی همراه بود. امارات تنها 300 تن کمک انسانی ارسال کرده و عربستان نیز به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده نفت جهان 15 میلیون دلاری کمک داده است.

ایران نیز ضمن محکوم کردن تراژدی انسانی مسلمانان میانماری، تاکنون تنها سه محموله 100 تنی کمک بشردوستانه برای آوارگان میانمار در اردوگاه های بنگلادش فرستاده است.

هیچ اقدام سیاسی از سوی کشورهای خلیج برای توقف حملات علیه مسلمانان میانمار صورت نگرفته است. مصر، لبنان و اردن نیز با صدور بیانیه در محکومیت کشتار مسلمانان آراکان با آنها اعلام بستگی کردند.

سنگاپور واکنش خود را نسبت به قتل‌عام علیه مسلمانان در میانمار نشان داد و پرداخت 100 هزار دلاری را بر عهده گرفت. مراکش، تونس و الجزائر طی پیامی حملات علیه مسلمانان را محکوم کردند.

مراکش پیشنهادی برای بررسی بحران انسانی، خشونت و تبعیض در میانمار به مجمع عمومی در صد و سی و هفتمین نشست بین المجالس در شهر سن پترزبورگ روسیه ارائه کرد. تونس و الجزاير نیز به مسلمانان آراکان کمکی نکرده اند.

ترکیه، قطر، اندونزی و کویت از لحاظ ارسال کمکها هرچه از دست شان برآمده است انجام دادند. ترکیه از آغاز این بحران تاکنون با اقدامات مختلف سیاسی و با ارسال کمک های برای مسلمانان میانمار بزرگترین امید مردم مسلمانان مذکور شد.

تلاش های دیپلماتیک رئیس جمهور و وزیر امور خارجه و همچنین کمک های آژانس همکاری و هماهنگی (تیکا)٬ هلال احمر، مرکز مدیریت حوادث اضطراری (آفاد)، بنیاد دیانت، بنیاد همیاری‌های بشری ترکیه «İHH» ترکیه برای مسلمانان آراکان ادامه دارد.

در قطر نیز انجمن های مختلف برای مسلمانان میانمار کمک‌رسانی می کنند. انجمن کمک‌رسانی قطر میلیون های دلار ارسال کرده است. همچنین هلال احمر این کشور هم بری مسلمان آراکان کمپین سه میلیون دلار آغاز کرد.

رتنو مرسودی، وزیر امور خارجه اندونزی برای پایان دادن خشونت علیه مسلمانان با آنگ سان سو چی رهبر میانمار دیدار و پیشنهادی برای راه حل این مشکل ارايه کرد.

اندونزی خشونت علیه مسلمانان میانمار را محکوم می کند و جمعه جهانی را در قبال این خشونت به وارد عمل شدن فرامی خواند. اندونزی برای آوارگان آراکانی در بنگلادش 74 تن کمک فرستاد.

کویت، در حال مشترک با اتحادیه اروپا و سازمان بین المللی مهاجرت٬ کمیساریای عالی امور پناهجویان سازمان ملل متحد و دفتر هماهنگی امور انسانی این سازمان رهبری کرد تا برای مسلمانان میانمار کنفرانس کمکرسانی بین المللی برگزار شود.

 

سایت خبرگزاری آناتولی

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

مسلمانان چین؛ این بار تخریب مسجد جامع توسط حکومت

حکومت چین در ادامه اقدامات اسلام ستیزانه خود اعلام کرده است که مسجد جامع ویژو …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *