فکر و دعوت

جوانان ما و جوانان آنها

گروهی از جوانان مشرق زمین در این برهه اخیر به انواع زینت و لباس روی آورده اند تا جایی که این مسئله، بخش بزرگی از اوقات فراغت آنها را به خود مشغول ساخته است. البته کلا در اوقات فراغت هستند و نیز تمام فکر و  ذهن شان را به خود مشغول کرده است! چنانکه آنها را می بینیم که تمام توجه خودشان را به لباسهای بلند و عریض و تنگ و کوتاه معطوف نموده اند البته در این کار از آخرین مدی پیروی می کنند که از غرب بدانها رسیده است..

و می بینی که این گروه، جاهلترین مردم، دارای اندکترین عمل، با بسته ترین تفکر و کمترین میزان اخلاق و نیز بی علم و فرهنگ ترین مردم هستند! حال از هر طبقه ای که باشند فرقی ندارد.
اگر از قشر کارگر هستند پس از افراد بیکارند. و اگر از جوانان تحصیل کرده باشند پس از کسانیند که بخاطر بضاعت کم و ضعف عقلیشان، دروازه های علم بر روی آنان بسته شده است، و این سخن تقریبا بر همه ایشان صدق می کند.

مردم می پندارند که این گروه از جوانانمان به اکثریت جوانان غربی در این ناحیه اقتدا می کنند و گمان می نمایند که جوانان غربی در این کار به اوج و نهایت آن رسیده اند و نمی دانند که جوانان غربی اصلا وقت و علاقه پرداختن به این مسائل را ندارند، و با وجود اوضاع و احوالی که دارند هرگز به این حد و اندازه از اتلاف وقت در انجام کارهای بیهوده نرسیده اند. بلکه خودشان را از چنین امور پوچ و بی ارزشی باز داشته اند و به اموری اهتمام ورزیده اند که برای آنها مفیدتر بوده و شأنشان را بالا برده و منفعت بیشتری از این امور بیهوده برایشان دارد چرا که اگر بخشی از وقت خود را در لهو و لعب و لباس و آرایش سپری کنند چند برابر آن وقت را در تحقیقات و تلاش صرف می دارند و آنها هنگامی که به تلاش و کوشش مشغولند به ساده زیستی (در خوراک و پوشاک و…) نزدیک تر هستند..

چنانکه می بینی که بیشتر آنان زندگی منظم و مرتبی را همراه با تلاش و کوشش سپری میکنند و از زینت و زیورها و امور بی فایده ای که سبب اتلاف وقت و صرف مال است به دور می باشند..

می بینی که لباسهای ساده و ارزان می پوشند حال آنکه این امر، تنها معیار ارزش برای آنها نیست. ولی ما خجالت می کشیم که از آن لباس یا کفشی بپوشیم که آنها می پوشند بدون اینکه ایشان از آن ایرادی بگیرند یا ننگ و عارش بدانند.

معیار ارزش انسان نزد آنها، علم یا عمل نیک اوست، و نیز فکر و اندیشه ای است که بدانها علم مفید ارزانی می دارد، و یا پیشنهادی است که از آن نفع می برند، و برایشان فرقی نمی کند که آن شخص لباسش بلند باشد یا کوتاه، لباسش نو و جدید باشد و یا پاره و وصله خورده..

براستی که این، جنبه ایست که مردم، زیاد بدان در فرد اهمیت نمی دهند. زیرا این ظاهر، هیچ ارتباطی با علم یا مالی ندارد که آنها از شخص، فایده می برند و نیز هیچ رابطه ای با نرمش یا تندی و بزرگواری یا دونمایگی ای ندارد که بدان با مردم برخورد می کنند، چرا که چه بسیار افرادی هستند که با وجود سیمای زیبا و لباس نیکو اما دارای اخلاق بد و منش تند هستند.

پس به خطا نرفته ایم اگر بگوییم که ما زشت ترین جوانب غرب را از آنها گرفته ایم اما آنرا نیز تغییر داده و بدتر ساخته ایم و چنان در آن دمیده و بدان پر و بال داده ایم که شکل و صورتی از آن پدید آمده که غرب و شرق هم از آن بیزاری می جوید و ناپسندش می داند!!

ای کاش که ما در این جنبه به غرب اقتدا نمی کردیم و ای کاش که در جوانب و زمینه های دیگری از آن دنباله روی می کردیم که برای ما سودمندتر بود، و ای کاش اگر هم بدان اقتدا می کردیم به داشته آن بسنده می نمودیم و چیزی بر آن نمی افزودیم.

منبع: مجله تمدن اسلامی
مترجم: هایده محمودی

سایت قطب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی