مطالعات اسلامی

جوانی، بهترین دوران زندگی

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ

” جوانی ” ، بهترین دوران زندگی .

اوایل بهار عمر انسان، آوان جوانی بوده که به تدریج، درصد نیروی فیزیکی آدمی ارتقا یافته و احساسات و عواطف گوناگون او در وهله موسوم به اوج کمال نیز می رسند .

خالق هستی در کتاب مقدس خویش ” قرآن ” از جوانانی که آنان با وجود شرایط بسیار سخت حاکم در بطن جامعه ای که هر لحظه امکان داشت که از ناحیه دیکتاتور زمان به نام ” دقیانوس” جهت تغییر عقیده شان تحت مضیقه دینی، اجتماعی قرار گریند، روی اعتقاد راسخ خود نسبت به خداوند عزوجل، پایداری کردند، سخن به میان آورده و آنان را الگوی کامل برای نسل آتی مطرح نمودده اند . چنانکه ایشان در این زمینه می فرمایند :

” انّهم فتیه، آمنوا بربّهم و زدناهم هدیً ” .

آنان، جوانانی بودند که به پروردگار خویش ایمان آوردند و ما بدنه یقین آنها را افزایش دادیم .

آن جوانان، جوانان اصحاب ” کهف” ( یاران غار) بوده که هیچ رویداد ناگواری نتوانست آنان را از از ایمانی که در اعماق ضمیر آنان ریشه دوانده بود، به جهت بروز بحران های حاد پیش بینی نشده در بلند مدت متزلزل نماید، چون آنها تحت تربیت و آموزش صحیح دینی مصلحین مخلص آن دوره قرار گفته و تن دادن به قوانین الهی جهت عدم تغییر ایدئولوژی بنیادین خود نسبت به خدواند متعال و سرای آخرت، خیلی آسان بود .

چه زیباست که جوانان عصر حاضر، از کنش های مختلف شیطانی دوری جسته و میانه خود را جهت کسب مدارج عالی در روز رستاخیز با خالق هستی گسترش داده و همچون جوانان اصحاب کهف در هر شرائط سختی که برای شان پیش می آمد، نسبت به آیین راستین خود استقامت کردند، آنان هم از آیین ناب اسلام سرخورده نشده و به قوانین ناب الهی و فرامین آنحضرت – ص – در هر زمانی نیز تاسی جویند ‌.

متاسفانه، در مقطع فعلی، درصدی از جوانان به جهت فقدان پشتوانه قوی دینی، بحران شخصیتی و . . . از فرهنگ غنی اسلام پشت کرده و دارند کورکورانه مو به مو از فرهنگ جعلی غرب تبعیت می کنند .

تاسی از فرهنگ من در آوردی غرب و مکتب های باطل دیگر، نشانگر آنست که فرد دچار فقر دینی و ضعف شخصیتی بوده که در نتیجه، وی بدون آنکه محاسن یا کاستی های فرهنگ کثیف آنها را بسنجند، از آنان تقلید کورکورانه و شب و روز در آهنگ اجرای آنها در زندگی فردی خود است.

بنابراین نیاز مبرم است که نخبگان دینی، فعالیت های فرهنگی و مذهبی خود را به قشر جوان افزایش داده تا آنها به صیانت نعمت گرانسنگ جوانی که خداوند آن را به صورت امانت در گیتی به آنها اعطا کرده، اقدام کنند و جملگی ابرازهای مختلفی ‌که آنان برای عدم تضییع آن داشته، استفاده مطلوب نموده تا در روز رستاخیز به جهت آلوده کردن آن با گناهان کبیره و دیگر کارهای نامشروع در جلوی همگی مخلوقات نیز رسوا نگردند .

تاریخ :

۸ محرم ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۲۷ شهریور ۹۷ ه – ش .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن